Kuyucuoğlu babamın oğlu değil…
Kemal İSTEK

Kuyucuoğlu babamın oğlu değil…

Bu içerik 1049 kez okundu.

Yenişehir, Mezitli değişim sürecinde

CHP 100 yerleşim yerinde adaylarını açıkladı. Mevcut başkanlarla yola devam edecek olan CHP’nin Yenişehir ve Mezitli’yi dışarda bırakması akıllara değişimi getirdi. Üç dönem yani tam tamına 15 yıl Yenişehir’e hizmet eden İbrahim Genç ve henüz ilk döneminde adaylık çalışması yapmayarak adaylığı zora sokan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan bu dönemde olmayacak gibi.

Gibi diyorum, çünkü CHP’nin stratejik planlarını bilmemizin imkânı yok; çok sürprize açık bir durum var burada…

Kırmızıçizgileri yol ayrılığını getirdi

Ak Parti’nin ümmetçi ve MHP’nin Türkçü ideolojileri bu iki partinin kırmızı çizgisidir. Ve bu çizginin ihlal edilmesi aslında andımız ile başlayan ve ayrılıkla sonlanan bir sürecin başlangıç noktası haline geldi. MHP lideri Bahçeli, kriz atlatma noktasında rüştünü fazlasıyla kanıtlamış bir siyaset adamıdır. Ortaya çıkan yeni tabloda yepyeni stratejiler geliştirecektir. Ak Parti de artık özüne döndü ve dönmekte zorundaydı.

Biraz gerçekçi olalım, Doğu ve Güneydoğu da Ak Parti ve HDP dışında varlık gösterebilecek bir parti daha yok. Ak Parti, Kürt seçmenin hoşuna gitmeyecek söylem ve icatlardan kaçınmak zorundadır. Bu alanı boşaltırlarsa oturacak tek parti var o da HDP’dir. Şimdi fotoğrafın tamamına bakmak gerekmektedir. Belki kimse uyanmadı ama Başkanlık sistemine girmiş bulunuyoruz. Bunun gereği olan ve ya olmazsa olmazı olan eyaletlere bölünmektir. Bu olmadığı takdirde başkanlık sistemi tek ayaklı yürümek zorunda kalacaktır ki, bu sürdürülemez.

MHP’de kartlar tekrar karılabilir?

Öncelikle Başkan Tuna’nın sahada karşılığı olan bir isim olduğunun altını çiziyorum. Fakat parçalanmış bir yapıya rağmen ne kadar başarılı olabilir? Bunu kestirmek gerçekten de çok zor. Bunun yanında bir Başkan Kocamaz gerçeği var ki, seçim sonuçlarını etkileme gücüne sahip olduğunu herkes biliyor.

Peki, şimdi ne olacak? Bunu ilk ben söylemiş olacağım ama Başkan Kocamaz’ın şansı döndü bence, MHP’nin adayı olarak muhteşem bir geri dönüş yapılabilir. Tabi ki niyetim pişmiş aşa su katmak değil ama Toroslar’da bir Hamit Tuna gerçeği var. Başkan Tuna olmadan Toroslar’ı almak çok zor görünüyor. Mersin’de başta Büyükşehir olmak üzere bütün kaleler yıkılırsa, genel merkez de bunun altında kalır!

Bu, Sayın Devlet Bahçeli, parti ve millet menfaati varsa, kimsenin gözyaşına filan bakmaz.

Kuyucuoğlu babamın oğlu değil!

Birçok tepkili partililerden telefon geliyor ama pek salladığım yok doğrusu. Ama bazıları beni üzüyor. Yine geçen bir bayan aradı, “Kardeşim köşe yazılarınızı okuyorum ama bizden hiç bahsetmiyorsunuz. Bizim de adayımız sahada çalışıyor. Bu kriz ortamında canımızı dişimize takarak yarı tok, yarı aç bir oraya bir buraya koşturup duruyoruz. Geçen Güney Gazetesi’nde yazdığın yazıyı okudum, Serdal Kuyucuoğlu’nu işaret etmişsin. Bizim adayımızın ondan kalır yanımı var, bizim umutlarımızı yıkmaya hiç hakkın yok, sizden nefret ediyorum” dedi ve telefonu yüzüme kapadı.         

Evet, üzülüyorum dedim, gerçekten çok üzülüyorum; hani fırça yediğim için değil, kendimce doğruları yazıp bunları anlatamadığım için üzülüyorum.

CHP’de her biri büyükşehir belediye başkanı olacak yetenekte aday adayı var. İstemihan Talay, Vahap Seçer, Fikri Sağlar, Aytuğ Atıcı, Serdar Erkan ve Serdal Kuyucuoğlu sahadaki isimler olup, Selçuk Dereli, Mustafa Baysan gibi Ankara merkezli çalışanlar da var.

Kuyucuoğlu’nun adaylığı konusunda benim ortaya koyduğum düşünce aslında çok açık; ekmeği ekmekçiye ver, bir ekmek fazla ver mantığına dayanmaktadır. Dün Kuyucuoğlu’nun basın toplantısına katıldım. Bir Yüksek İnşaat Mühendisi ve Ulaştırma Uzmanı olan Kuyucuoğlu, ayağı yere basan projeleri, konusuna hâkimiyeti, hitap ve duruş açısından uygunluk ve yıllara yayılan sivil toplum, iş dünyası ve siyasetteki yeri ve yine bunları üst üste koyduğumuzda hazırım mesajı vermiyor mu?

Mersin hepimizin memleketi yönetecekse, adam gibi bir adam yönetsin; yoksa Kuyucuoğlu babamın oğlu değil…    

 

   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Bu takımı yalnız bırakmayın!"
Tarsus’ta 173 kilo kaçak et ele geçirildi
Tarsus’ta 173 kilo kaçak et ele geçirildi