Advert

istanbul escort

Tavanda ittifak çöktü; tabana bakacağız!
Kemal İSTEK

Tavanda ittifak çöktü; tabana bakacağız!

Bu içerik 983 kez okundu.

Evet, Ak Parti ve MHP genel başkanlarının dünkü açıklamaları ittifakın en azından bu seviyede bittiğini gösterdi. Bundan sonra herkes yoluna gidecek ve partiler kendi adaylarını belirleyecekler. Şimdi bu tabloda tabanda ittifakı sağlayacak adaylar ön plana çıktı.  Çünkü tavanda ittifak yoksa bunun tabanda olması kaçınılmaz oldu.

Bu yüzden örtülü de olsa partilerin ittifak ile ilgili yaptığı çalışmalar ve söylemler kamuoyunun dikkatini çekiyor. Mersin bağlamında olaya baktığımızda CHP-HDP ittifakına dair sızan bilgiler tabanda ilgiyle takip ediliyor. Üst düzey yöneticilerin buluşmalarına dair çıkan dedikodular, ortaya atılan ittifak formülleri geleceğe dair ortaya çıkacak yapının ipuçlarını veriyor.

Şimdi çöken Ak Parti-MHP ittifakını bir tarafa bırakalım ve CHP-HDP ittifakının geliyorum diyen ayak izlerine bir bakalım: Ercan Öztürk'ün imzasıyla yayımlanan bir haberde, "CHP-HDP yerel seçim ittifakının detaylarına Akşam ulaşmıştı ve iddiasını ortaya koymuştu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan ile HDP'li Celal Doğan'ın Taksim'deki lüks otelin restoranında yaptığı pazarlıkta alınan kararlar bu haberde gündeme taşındı. Yapılan sıkı pazarlık sonucu CHP, HDP'ye önemli tavizler ve görevler vaat etti" iddiası ileri sürüldü."CHP'li yöneticiler inkar etse de HDP ile ittifak görüşmeleri için il ve ilçe başkanlarına tam yetki verildi. İstanbul, Doğu ve Güneydoğu'daki iller için pazarlıklar yapıldı. Alınan kararlara göre CHP'nin sınırda olduğu ve az oy aldığı il ve ilçelerde HDP'liler devreye girecek. HDP'li il ve ilçe başkanları parti üyelerine ‘oyları CHP'ye verin' telkininde bulunacak. HDP oy desteği karşılığında CHP'nin seçildiği belediyelerde başkan yardımcılığı, genel sekreterlik görevlerine getirilecek" denen haber, şöyle devam ediyor. HDP'liler başkanlık seçiminde CHP'nin adayına oy atacak, meclis üyeliğinde ise kendi adaylarına oy verecek. CHP'nin karşısındaki HDP'liadayın profili düşük seçilecekmiş.

Bu haberin tabi ki doğruluk derecesi tartışmaya açıktır. Fakat Mersin sokaklarını her gün arşınlayan bir gazeteci olarak böyle bir şey olmaz deme şansım da yok. Geçtiğimiz seçim sonuçlarına biraz kafa yormamız halinde parçalanan sağ partilerin karşısında tabanda birleşecek CHP-HDP oyları devası bir güç haline geldiğini ve adayın gölgesi görürüz.

Az önce CHP adayının gölgesinden bahsetmiştim. Hemen akıllara gelen Fikri Sağlar, Aykut Atıcı arasında yapılacak bir tercih ittifakın ruhuna uygun olur mu, ya da doğru olur mu?

Bence CHP açısından bu hiçte doğru bir aday seçimi olmaz; çünkü etki, tepkiyi doğurur mantığıyla olaya baktığımız da sağ seçmen bir aday etrafında birleşme eylemi içerisine girecektir. Çünkü seçim sahası boş değil, Hamit Tuna, Lutfi Elvan, Burhanettin Kocamaz gibi sağın güçlü isimleri sağ seçmeni tabanda bir araya getirecek özelliklere sahiptir.

Neden böyle diyorum açıklayayım: Etnik unsurların seçimdeki etkisini masaya yatırdığımızda seçimlerde sonucu belirleyen unsurun Yörük oylarının olduğu çok açık duruyor. Mersin’de %60 oranında Yörük seçmen var ve ikinci bölgede ki üstünlükleri de tartışma g ötürmez bir gerçektir. 

İşte o zaman sağ tabanda oluşacak bu bloğu ancak İstemihan Talay ve Serdal Kuyucuoğlu gibi Yörük isimlerle CHP kırabilir. Seçim sonucunu Akdeniz’in belirleyeceğini düşünenler yanılır, ikinci bölge bu seçimler de yine yarışın merkez üssü olacaktır.

Peki, tabanda ittifak, görevde bölüşüm formülü olur mu? Uyan artık kardeşim, piyasa da iki parti kalacak!

Tavanda ittifak çöktü; tabana bakacağız!

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çocuklara sıfır atık eğitimi
Çocuklara sıfır atık eğitimi
Çocuklar Nusrat Mayın Gemisi'ni gezdi
Çocuklar Nusrat Mayın Gemisi'ni gezdi