Advert

istanbul escort

Sağda parçalanma, solda bütünleşme
Kemal İSTEK

Sağda parçalanma, solda bütünleşme

Bu içerik 1011 kez okundu.

Türkiye yeni yeni seçim havasına girmeye başladı. Mersin sokaklarında henüz CHP dışında bir yarış sergilenmese de kulis çalışmaları ekseninde kalan isimlerin sokağa inme zamanları geliyor.

Biz bugüne baktığımızda CHP’de olanca hızla süren CHP’deki adaylık yarışının artık sona doğru geldiğini söyleyebilirim. Şimdilerde ortaya çıkan anketler ve tahminci gazeteciler çok dikkat çekiyor. Ahmet Hakan köşesinde kimi yazsa o kentin bomba haberi, anket sonuçları ise küçük çaplı sarsıntıya neden oluyor.

Geçtiğimiz gün ORC Araştırma Şirketi, 7-13 Ekim 2018 tarihleri arasında 5186 katılımcı ile yüzyüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirilen yerel seçim oy tercihleri araştırmasının sonuçlarını açıklaması yine ezber bozdu. MHP’nin ayak seslerinin yankılandığı ankette, İyi Parti’nin çöküşü gözler önüne serildi. Şimdi o anketi bir hatırlayalım: AK PARTİ %32,4, CHP %23,9, MHP %15,7, HDP %5,1, İYİ PARTİ %2,4, DIĞER %0,9, ADAYA BAĞLI/KARARSIZ %19,6

Burada MHP- İyi Parti rekabetinin kazananı çok açık görünüyor. Fakat kararsız seçmen bu tabloya bir denge getirebilir. Anketi okumaya devam edelim. Ak Parti’de ki tehlike çanlarının sesi artık yankılanmaya başladı. Genel merkez aday adaylığı sürecinin yaşanmasını hiç istemiyor. Seçim sahasında yaşanacak kıran kırana bir adaylık mücadelesi bölünmelere neden olabilir. Tabii bu da bir strateji..

AK Parti seçim işlerinden sorumlu genel başkan yardımcısı Ali İhsan Yavuz, 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlere hazırlık için AK Parti içerisinde nasıl bir yol haritası izleneceğini açıklamıştı. Yeni bir sistem geliştirdiklerini söyleyen Yavuz, amaçlarının bir günde temayül yoklaması yapmak olduğunu belirtmişti. Yavuz, yeni sistemde yoklama sonuçlarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ulaşmasının ardından "infilak" edeceğini bildirdi. Bunun adı merkez atamasıdır. Kendini Anakara yollarına vurmayanlar kaybeder!’

MHP’deki gelişmeleri yakından takip ediyorum. Başkan Kocamaz’ın seçimle ilgili ne karar alırsa sürpriz sayılacaktır. Başkan Tuna, aldı başını gidiyor, tutana aşk olsun; bu adamda bitmek bilmez bir enerji ve karizma var. Ak Partili seçmenin de sıcak baktığı Tuna, ittifakın adayı olacak gibi. Bu aşamadan sonra Ak Parti kendi ayağına kurşun sıkamaz. Onlar da bizim gibi CHP’nin Mersin’deki gücünü hissetmiştir.

Nedense yeni kurulan partiler pek dikiş tutmuyor, bir seçimde kazanılan başarıyı, öte ki seçimlere taşıyamıyorlar. Yeni kurulan partiler bir ihtiyaçtan çok liderlik savaşı sonucu ortaya çıkıyor. Bu bağlamda yeni bir partinin daha ayak sesleri duyulmaya başlandı. Milli Görüş lideri merhum Necmettin Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan, yeni parti çalışmaları için çalışmalarını sürdürüyor. Milli Görüş'ün kalesi durumundaki Konya'da temaslarını hızlandıran Erbakan'ın Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile kritik bir görüşme yapacağı öğrenildi. Erbakan'ın Saadet'e dönmemesi durumunda 'Yeniden Refah Partisi' isimli bir parti kuracağı öğrenildi.

Bunun tek bir anlamı var, sağda parçalanma sol da bütünleşme süreci devam ediyor:

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çocuklara sıfır atık eğitimi
Çocuklara sıfır atık eğitimi
Çocuklar Nusrat Mayın Gemisi'ni gezdi
Çocuklar Nusrat Mayın Gemisi'ni gezdi