Advert
Advert
Advert
Ali Gültekin, hazır, ya CHP…
Kemal İSTEK

Ali Gültekin, hazır, ya CHP…

Bu içerik 355 kez okundu.

Mersin siyasetinde taşların oturması beklenirken siyasi partilerin aday belirleme çalışmaları da hızla devam ediyor. Seçim sahasına yeni yeni girenler, genel merkez odaklı kulis çalışmaları yapanlar, bildik isimler ve ya bilinmeyen isimler, eskisi, yenisiyle siyaset arenasında içe dönük çekişmeler, kimsenin tuhafına gitmesin, işte siyasetin heyecanı böyle yaşanır.

Buradan bakınca siyaset arenasına, hak eden kazansın mantığından çok rakibe göre oyun kurma yaklaşımı ağır basıyor. Mersin’den farklı Ankara’dan farklı görünen seçim sahası çok büyük sürprizlere gebe, çünkü zaman zaman liderlerin ortaya attıkları isimler ve iddialar kafaları karıştırıyor.

Özellikle İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ısrarla Mersin ve Manisa’yı alacağız demesi, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun elli yaşın altında bir adayı işaret etmesi, Başkan Kocamaz’ın adaylık noktasında belirsizliği ve olası ittifaklar zihin bulanıklığı yaratırken gerçekten bilinmezi ağır basan bu siyaset tablosunda bizim için sağlıklı yorum yapmakta çok zor.

Fakat siyaset her şeye rağmen kendi mecrasında akmaya devam ediyor. Bugün kimin aday yapılması gerektiğini tartışıyoruz, yarın kimin kazanacağını konuşacağız ve kendini tekrar eden bir siyasi döngünün içinde bu yarış hep devam edecektir.

Aslında siyasette Ankara’nın istedikleriyle parti tabanının istedikleri bazen çelişiyor, tamam kaybetmek yok ama haksızlıklar karşısında burukluklar da yaşanmıyor değil. Geçtiğimiz yerel seçimleri hatırlarsak Mezitli’de CHP’den aday olması beklenen isim Ali Gültekin idi,fakat onun yerine pek seçim sahasında görmediğimiz Neşet Tarhan aday yapılmıştı. Binlerce taraftarı olan Ali Gültekin, Mezitli’de sevilen, sayılan bir iş adamı ve siyasete kalite getiren isimlerden birisidir. Mezitli’de yaşanan adaylık yarışında şimdilerde onun ismi tekrar gündeme gelmeye başladı.

Bunda pek şaşıracak bir şey yok; çünkü Mezitli’de iki defa üst üste aday CHP’den hiç kimse aday yapılmadı. Belki de bu yüzden Ali Gültekin ismi siyasi kulisler de dolaşmaya başladı. Peki, Gültekin’in mevcut başkandan ne farklılığı var diye sorarsanız, bunun cevabı çok açıktır. Yenişehir ve Mezitli artık devletçi başkan anlayışından çoktan bıktı, biraz da vatandaşın gözünden olaylara bakacak yönetim anlayışına susamışlık var. Bir iş adamı gözlüğüyle olaylara bakacak başkan, insan odaklı hizmet üretecektir.

Gerçekten de günümüzde insana yatırım yapacak başkanlara çok ihtiyaç var. Beton, beton ve yine beton artık bıkkınlık vermeye başladı ki, özellikle ekonomik krizin belini büktüğü vatandaş, ilçesinde sosyal yaşam, ekonomik gelişme, rekabet gücünün artmasını bekliyor. Soğuk, burnundan kıl aldırmayan başkanların hizmetkâr söylemlerini artık inandırıcı gelmiyor. İnsana dokunacak, insanı huzura, refaha kavuşturacak anlayışı yönetime taşımak en doğrusu gibi görünüyor.

Mersin siyasetine kalite gelmesi noktasında şunun altını çiziyorum: Ali Gültekin gibi iş dünyasında saygın bir yeri olan, CHP’lilik noktasında rüştünü ispatlamış, istihdam yaratıcı, kalkınma odaklı, samimi, dürüst bir ismi CHP aday yaparsa, tabanın büyük desteğini alır, rekor bir oyla ipi göğüsleyebilir. Bu arada Mersin turizminin adeta kalbi olan Mezitli’ye bir iş adamı penceresinden bakmanın artık zamanı geldi. Bunun için Ali Gültekin, hazır, ya CHP… 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı