Advert
​İyi yaşlanmanın temel hareket noktası bilgi ve bilimdir…
Dr. Sultan KARAKUCAK

​İyi yaşlanmanın temel hareket noktası bilgi ve bilimdir…

Bu içerik 8202 kez okundu.

 

Ne yazık ki zaman her şeyi törpülüyor.  Bedeni de ruhu da az ya da çok aşındırıyor. Elbette ki, aşınmanın oranı ve etkileriyse kişiye göre değişiyor. Hangi organ veya dokunun ne zaman, nasıl, ne gibi problemler çıkaracağı da genetik yapıya, çevresel etkilere, yaşam tarzı seçimlerine ve ruh sağlığının durumuna göre farklılık gösterebiliyor.

***

Aslında neden ve nasıl yaşlandığımız henüz tam olarak anlaşılabilmiş değildir. Muhtemelen de bizi bir değil, birçok şey yaşlandırıyor. Serbest radikaller, yangısal süreçler, hormonal kayıplar, genetik etkenler, çevresel faktörler, beslenme, aktivite, uyku, stres yönetiminiz ve daha pek çok şey yaşlanmadan sorumlu tutuluyor.

Yaşlanma konusunda “ serbest radikal hasarları ve yangısal süreçler” en önemli belirleyiciler olarak kabul ediliyor. Özellikle serbest radikallerin etkisi üzerinde duruluyor. Hatta yaşlılıkla ilişkili hastalıkların çoğunun serbest radikallerle oluşan hücresel hasarlarla bağlantılı olduğu düşünülüyor.

Serbest radikallerin bir kısmını biz vücudumuzda üretiyoruz, bir kısmını da tabiattan alıyoruz. Her gün, her saat, her dakika bol bol serbest radikal imal ediyoruz. Ancak vücudumuz “ doğal antioksidan savunma sistemleri” sayesinde “ makul miktarda serbest radikal” le kendisi de başa çıkabiliyor, onları yok edebiliyor. Ürettiğimiz serbest radikal miktarı yükseldiğinde (bazı hastalıklar) ya da dışarıdan aldığımız serbest radikal miktarı çoğaldığında ise (kirli hava, egzos dumanları, sigara, alkol, uzun süreli güneşe maruz kalmak) bu durumun üstesinden gelemiyor.

Cep telefonlarını fazla kullandığımızda; katkı maddeleri, antibiyotikler, hormonlar ve böcek öldürücülerle kirlenmiş “kötü gıdalar” sık tükettiğimizde; egzersizi abarttığımızda vücudumuzda yok edebileceğinden fazla serbest radikal birikiyor. Soluduğumuz havada, yiyip içtiklerimizde binlerce serbest radikal var. Bu çok özel maddeler önce hücre duvarlarına, sonra hücre çekirdeği ve mitokondrinin DNA’sına zarar veriyor. Yaralanan hücreler daha hızlı yaşlanıyor. Sonuçta, daha çok ve hızlı yaşlanan dokular, organlar ve damarlara sahip oluyoruz.

***

Özetle ne yaşlanmayı ne de ortaya çıkaracağı sağlık sorunlarını önceden “yüzde yüz” tahmin edemiyoruz. Hangi organ daha önce yaşlanacak veya sonrasında hangisi daha sık ağlayıp sızlayacak önceden bilemiyoruz. Ama yine de ortalama bir tahmin “risk haritası” ile çizilebiliyor.

Bu tahminleri yapabilmek de kolay değil. Ciddi bir bilgi birikimi, uzmanlık, emek ve zaman istiyor. Bazı şeyleri tahmin edebilseniz bile zaman zaman eliniz kolunuz bağlı, diliniz tutuk, aklınız sınırlı kalabiliyor. Bu durumlarda bilim de, bilgi de kifayetsiz kalıyor. O zaman devreye “Takdir-i İlahi” giriyor. Ondan sonrasına “kader” deniyor. Takdire bağlı bir süreç oluyor.

Yaşlılık sorunlarını hafifletmek, geciktirmeye çalışmak, iyi ve güzel yaşlanmak yalnızca şansa bağlı değildir. Nasıl yaşlanacağınız yalnızca şansınızın değil, biraz da sizin elinizdedir. İyi yaşlanmanın temel hareket noktası bilgi ve bilimdir. Hijyen, refah, eğitim, tecrübe ve insani vasıflarını geliştirmedir.

Sağlığınızı dikkatle izlemek, tıbbi hizmetlerden akıllıca istifade etmek, koruyucu sağlık konusunda bilgilenmek, hastalık işaretlerini ciddiye almak, doktorlarınızın önerilerini dikkatle uygulamak özellikle yaşlanma sürecinde çok daha önemlidir. Bütün bunları yaparken hayatın keyfini, coşkusunu, neşesini ıskalamamayı başarabilmek, huzurlu ve mutlu bir yaşama odaklanıp kötü düşüncelerden uzak kalabilmek ve tabii ki inanç dünyanızı zenginleştirmek de unutulmamalıdır. Yine de yaşamın biraz “şans”, biraz “takdir”, biraz “kader faslı” da vardır. Bu yanları en az diğerleri kadar önemlidir, anlamlıdır. Bunun için “yaşlanma ile itişip kakışmak”, ona fazlaca direnmek, olayı bir “gençlik rüyası”na çevirmek yanlıştır, faydasızdır, boşuna çabadır…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Seçer orkestra yönetti
Başkan Seçer orkestra yönetti
Toroslar, Ata'sını dualarla andı
Toroslar, Ata'sını dualarla andı