Advert
‘Siyasi Kombin Modeli’ tartışılmaya muhtaç
Kemal İSTEK

‘Siyasi Kombin Modeli’ tartışılmaya muhtaç

Bu içerik 1362 kez okundu.

 

Zaman, hayat, olaylar ve gündem çok hızlı akıyor. Biz sokakta adaylığı tartışırken Ankara’da ittifaka dair yeni sistemler geliştiriliyor. Peki, “neler oluyor” sorusu kafamıza takılmıyor mu? Sistem değişikliğinin en önemli konusu aslında budur. MHP Lideri Bahçeli’nin ortaya attığı ‘Siyasi Kombin’ sistemi partilerin birleşmesini tetikleyecek genel seçimlerden sonra yereldeki proje taslağıdır.

Bunlar dünden bugüne ortaya atılmış konular değildir, referandum sürecini hatırlayalım, başkanlık tartışmaları arasında sistem değişimini atladığımızı dile getirenler vardı, birisi de bendim. Olması gerektiği gibi şimdi iki partili bir siyasetin adeta tuğlaları diziliyor.

Aslında, demokrasiyi içselleştiremeyen bir toplum olarak koalisyon hükümetlerinin kıymetini bilemedik; katılımcı anlayışı siyasi partilerimize bir türlü benimsetemedik. Özellikle 2002 öncesi koalisyonlar yüreğimizi ağzımıza getirdiler. Kriz üstüne kriz, kolyuk hırsına yenilen liderler, aynı ideolojiyi paylaşan partilerin küçük hesaplar nedeniyle bölünüp parçalanmasına çanak tutmuştu. Tabanda yoksunluğu hissedilen demokrasi anlayışının tavana yansımaması beklenemezdi. Öyle de oldu.

Birbirini boğazlayan insanlar, bir türlü el sıkışamayan liderler, istikrardan yoksun, koltuk kapma mücadelesinden başka bir mücadele ortaya konmadı. Özellikle sağ siyaset yelpazesindeki dağınıklık, solda bölünmeler ve tehditlere açık bir ülke konumuna bizi getirdi. Şimdi ise siyasetteki dağınıklığı iki parti üzerinden toparlamaya çalışılıyor.

Dün, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin ortaya attığı seçim gündemini oluşturacak ‘Siyasi Kombin Modeli’ çoktan tartışmaya açıldı. Ülkenin dört bir yanında olduğu gibi Mersin’de de hesaplar, kesaplar bunun üzerine inşa edilmeye başlandı.

Sağdaki bu bütünleşme süreci solda da etkisini gösterecektir. Etki, tepkiyi doğurur sözü burada çuk diye oturuyor.

Şimdi gelin biraz  ‘Siyasi Kombin Modeli’ nedir bir ona bakalım: Bu model öncelikle belediye başkanı ve başkan yardımcısının farklı partilerden oluşmasını öngörüyor. Bu konuda anlaşma sağlanması halinde büyükşehirler hariç il ve ilçelerde uygulanacak. Bunun aslında açıkçası adı, yerelde koalisyondur.

Peki, ittifaklar ve ya koalisyonlar Mersin’de nasıl bir sonucun doğmasına neden olacak. İsterseniz gelin bunu rakamlarla ifade edelim: En son 24 Haziran Seçimlerini yaşamıştık. İşte o seçimlerde siyasi partilerin oy dağılımı şöyle olmuştu: Adalet ve Kalkınma Partisi. 4 MV. %28,6. -Cumhuriyet Halk Partisi. 3 MV. %26,8.Halkların Demokratik Partisi. 2 MV. %16,9.İyi Parti. 2 MV. %13,6.MilliyetçiHareket Partisi. 2 MV. %12,8.Saadet Partisi. 0 MV. %0,7.Hür Dava Partisi. 0 MV. %0,4.Vatan Partisi. 0 MV. %0,2.

‘Siyasi Kombin Modeli’ Ak Parti- MHP arasında yapılırsa buraya BBP, Saadet gibi sağdaki partiler meclis üyeliği pazarlıklarıyla dâhil olacaktır. Olaya Cumhur İttifakı olarak baktığımızda toplam alınan oyun 470,495 olduğunu görüyoruz.

Etki, tepkiyi doğurur demiştik. Buraya da Millet İttifakının oylarını koyalım; 466,092’dir bu; bir de anahtar parti HDP’yi de aldığı oy olan 192, 550’yi eklersek terazinin sol kefesi fena halde aşağıya çöküyor.

Hemen referandumu hatırlayalım %34 Evetciler, %64 hayırcılar; o zaman ne oldu orada çok açık. 

 

Ha…bir de bu işin Başkan Kocamaz ayağı var, o da Mersin’de ciddi oy potansiyeline sahip bir siyaset adamıdır, tam değilse de yarım parti oy potansiyeli kesin vardır, bu da yüz bin eder.

Tabii önümüzdeki yazılarda ilçelere de bakacağız, ama daha sonra, çünkü ilçelerde artık finalistler belli oluyor. Az daha bekleyelim, ayın 12’si çok önemli bir dönemeç.

Bu kadar yazdım bari sonucunu da bağlayayım: ‘Siyasi Kombin Modeli’ her yönüyle tartışmaya açılması gereken bir model, biraz çarşı pazardan kafamızı kaldırsak diyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor