Advert

istanbul escort

Dünyayı kurtaran başkan
Kemal İSTEK

Dünyayı kurtaran başkan

Bu içerik 1022 kez okundu.

Seçim dönemlerinde ortaya atılan fikirler, projeler ve geleceğe dair öngörüler bir kent için kazanımların başında geliyor. Seçimler bitip, seçildikten sonra bunları bir araya getirerek aslında bir kitap yapmak gerekiyor. Öyle ya, adamlar o kadar uğraşmış, araştırmış fikir üretmiş, seçimler biter bunlarda unutulur.

Şimdi adayların hizmet noktasında özverili bir çalışma ortaya koyacaklarını ve Mersin’i layık olduğu yere getireceklerini söylediklerini görüyor, duyuyor ve bir birinin kopyası projeleri artık ezberlemiş durumdayız. Fakat dünya gerçekleriyle bağdaşmayan saçma sapan şeyler de var; olsun bunlara da razıyız.

Vay be dedirtip, parmak ısırtacak projeler var mı? Hani Mersin dışına taşacak hatta dünyaya örnek olacak cinsinden olanlar nere de? Yok tabii…

Aslında ben şahsen siyasi partilerin belediye başkan aday adaylarından dünyayı tehdit eden küresel ısınmayla ilgili de projeler beklerdim. Bakın dünyamız bir yok oluşun eşiğine doğru gidiyor, bunu insanoğlu ne ölçülerde durdurabilir henüz bir tahmin üretmekte zor. Fakat bir gerçek var, herkesin bir şeyler yapma zorunluluğunun doğduğu önemli bir gerçek kapımıza dayanmış durumda.

Geçtiğimiz gün,  Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yeni iklim araştırması raporunu yayınladı. Raporda, 18'inci yüzyılda görülen 'Mini Buzul Çağı'nın tekrar yaşanabileceğine değinildi.

NASA'nın yayınladığı yeni iklim araştırması raporuna göre, yazı rekor sıcaklıklarla kapayan dünya, tarihi bir soğuk yaşayacak. Hatta bu soğuklar, içinde olduğumuz Uzay Çağı’nın ‘Buzul Çağı’ olarak anılmasına yol açacak kadar etkili olabilecek.

Uzmanlar, Güneş’in en dış katmanında oluşan Güneş lekelerini ve Dünya’nın en üst atmosfer tabakası Termosfer’i inceledi. Termosfer’in soğuyup daraldığı, Güneş lekelerinin kaydedilmiş en düşük hareketlilikte olduğu belirlendi.

Bu, şu anlama geliyor: 11 yıllık dönemler halinde azalıp çoğalan bu lekeler, iklim koşullarında belirleyici rol oynuyor. Lekelerin az gözlenmesi veya hiç gözlenmemesi, Dünya’nın sıcaklık seviyesini etkiliyor.Termosfer Güneş’teki leke hareketliliği yüksek olduğunda ısınıyor, az olduğunda soğuyor. Uzmanlar, Güneş’te benzer bir uyku evresine 18’inci yüzyılda rastlandığını ve o dönemin tarihe ‘Mini Buzul Çağı’ olarak geçtiğini hatırlatarak “Süreç böyle devam ederse, birkaç ay içinde Uzay Çağı’nın rekor soğuklarına hazırlıklı olmalıyız” diyor.

Kanada’da önümüzdeki kışta hava sıcaklığının eksi 45 dereceye kadar düşmesi bekleniyor. Sıcaklıkların hayati tehlike arz edecek kadar azalması, ülkede ciddi sorunlara yol açabileceği ifade ediliyor.

Günümüzde hala geri çevirme olanağı bulunan bir yok oluş öyküsü yaşanırken, kafasını kuma gömen devekuşu kadar duyarsız, bilgisiz ve etkisiz kalıyoruz. Şimdi bir belediye başkanı olmak için seçim yarışına girenler bunları neden düşünmezler anlamak gerçekten çok zor. Belediye başkanı olması halinde Mersin’i cazibe merkezi haline getireceğini vadedenler biraz da dünyayı kurtarmaya kafa yorsalar iyi olmaz mı? Hangi dünyayı kurtaran başkan sloganı hiç fena olmaz…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çocuklara sıfır atık eğitimi
Çocuklara sıfır atık eğitimi
Çocuklar Nusrat Mayın Gemisi'ni gezdi
Çocuklar Nusrat Mayın Gemisi'ni gezdi