“Senden başkan maşkan olmaz”
Kemal İSTEK

“Senden başkan maşkan olmaz”

Bu içerik 1271 kez okundu.

Gecen gün beni ziyarete bir gurup partili geldi. İçlerinden sözcü olan, “Kemal Bey, parti tabanımızda bir anket yaptık, siz başkan adayımız olarak çıktınız. Bu teklifimizi size iletmeye geldik” deyince önce şaşırdım sonra “Bir yanlışınız olmasın, benden başkan maşkan olmaz arkadaşlar” dedim.

Adam önce gülümsedi, sonra bir eliyle beni göstererek, “Olur, hem de çok güzel olur Kemal Bay. Siz yıllarca Mersin basınında önemli bir yere sahipsiniz. Bugüne kadar binlerce tv programı radyo programı, köşe yazısı, kitaplar… Siz Mersin kamuoyu tarafından yakından tanınan bir isimsiniz. Neden olmasın” diye sorunca benimde kafam karıştı doğrusu.

“Hmmm, neden olmasın adam doğru söylüyor, başkan olanların benden bir fazlalığımı var” diye içimden geçirdim. Bu ayağıma kadar gelen çok önemli bir fırsattı. Bu siyasetçilerin sağı solu belli olmaz hemencecik vaz da geçebilirlerdi.

Kaşlarımı çattım, bakışlarımı keskinleştirdim ve masaya orta şiddette yumruğumu vurdum sonra, “Doğru söylüyorsunuz, görevden kaçılmaz. Kabul ediyorum, büyükşehir belediye başkan adaylığınızı” der demez oda da bir alkış tufanı koptu. İçlerinden ikisi daha önce prova yapmış gibi ayağa kalktı, “İstek, gelecek milletin yüzü gülecek, İstek gelecek sorunlar çözülecek”  diye slogan atmaya başladı. O an hızlı bir şekilde kampanyanın içine balıklama dalmıştım. Zaten geç kalmışlık var, ilk seçim konuşmamı burada yapmaya karar verdim.

Ayağa kalktım, kravatımı düzelttim, ceketimin önünü düğmeledim ve koşmaya başladım.

“Arkadaşlar, çok çalışacağız ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni kazanacağız. Ben başkan olduğumda bu çarpık düzen değişecek, millet belediye kaynaşması sağlanacak…”

Bir daha alkış tufanı koptu, “tamam bu iş, ben ne cevhermişim de yeni fark ediyorum” dedim kendi kendime.

“Başkan olur olmaz ilk işim, evlerden, işyerlerinden su parası almayacağız. Ve hatta tarımın gelişmesi için sulama suyunu da üreticiye ücretsiz sağlayacağız.”

Parti sözcüsü tam da konuşmamın heyecanlı yerinde birden sözümü kesti.

“Olur mu bu efendim. Evlerden, iş yerlerindennasıl su parası almayacaksınız? Bu mümkün değil ki!”

“Mümkün efendim mümkün. Belediye Otobüslerini de ücretsiz yapacağım. Bütün işsizlere maaş bağlayacağım. Üreticilere en kaliteli gübreyi, ekebileceği alanları beş para almadan sağlayacağım.”

“Kemal Bey, kendinize gelin lütfen, yani bunların inandırıcı bir yanı yok gibi de…”

“Var kardeşim var, bunların hesabı kesabı ortada. Sonra Mersin’in turizm ile buluşması için denizden kuzeye beş yüz metre ne varsa yıkacağız. Turizmcilere bedelsiz sahil kenarında arsalar, sanayi için yatırımcıya bedelsiz işyerleri..”

“Ama yetti artık, bir az ayağı yere sağlam basan şeylerden konuşun lütfen!”

“Tamam, yönetimle ilgili konuşayım. Başkanlık koltuğuna oturduğum gün benim makam odam dahil, belediye binası ve daire başkanlıklarının tamamında bulunan kapıları söktüreceğim. Eşe, akrabaya, dostta, özellikle partililerimize değil iş, ihale su yok!”

“İyi de canım kapısız belediye mi olur? Saçmalık bu! Hem bu kadar ketum olmayın efendim.”

“Kapılar ardına hiç kimse vatandaşla arasına duvar öremeyecek. Asla Mersin dışından belediyemize bir çöp almak yok, memleket çocukları kazanacak. Buradan ilan ediyorum: Aç açıkta hiç kimse kalmayacak. Siyaseti kapımıza sokmayacağız. Partisinin yörüngesinde dönen bir başkan olmayacağım. Ben genel başkan falan dinlemem, kimseye torpil morpil yok!”

“Tamam, tamam Kemal Bey, gerçekten de sizden başkan maşkan olmazmış, siz en iyisi gazeteciliğinize devam ediniz.”

Onlar bir hışımla ayağa kalkıp giderlerken, “Efendim gerçekten bunlar belediye bütçesinde devede kulak, yapılamayacak şeyler değildir. Bakın efendim belediyeler kent sakinlerini müşteri gibi görmez ise bu olur, durun gitmeyin lütfen, şeffaflıkla ilgili de konuşacaktım” dedim ama onları bir türlü durduramadım.

Gerçekten de çok büyük hayal kırıklığı içerisine düştüm. Bakın buradan bir kez daha söyleyeyim, kimse yanıma gelmesin; ben den başkan maşkan olmaz!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çocuklara sıfır atık eğitimi
Çocuklara sıfır atık eğitimi
Çocuklar Nusrat Mayın Gemisi'ni gezdi
Çocuklar Nusrat Mayın Gemisi'ni gezdi