Yarış Başlasın!
Kemal İSTEK

Yarış Başlasın!

Bu içerik 1095 kez okundu.

Yerel seçimlerin aday belirleme sürecinin artık sonlarını yaşıyoruz. İlk hamleyi MHP ortaya koydu. Resmi bir açıklama hala yok ama Başkan Tuna sahaya çok hızlı girdi. Parti teşkilatlarıyla bütünleşmesi çok doğal oldu; çünkü MHP il başkanlığı yapmış bir isimden bahsediyoruz.

Söz MHP’den açılmışken Başkan Kocamaz’ın belirsizliği sürüyor; MHP kurmaylarının gözü kulağı Mersin’de. Kocamaz, son an da aday yapılırsa düşük profilli bir Ak Parti adayı ile de karşılaşabiliriz. “Ne bu” diyenler zaten ne anlatmak istediğimi anlamıştır!

Şimdi, Ankara kulislerinden CHP yöneticileri tarafından kulağımıza fısıldanan isimler Vahap Seçer, İstemihan Talay ve Serdal Kuyucuoğlu oluyor. CHP yarışın en başından bu yana iddiasını sokağa yansıttı. CHP’nin adayı seçimleri kazanırsa, bütün CHP’lilerin bugünkü çan haraç çalışmasına borçlu olacak.

Dün Ankara’da önemli bir buluşma ortaya çıktı. Serdar Kuyucuoğlu’nun CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile yaptığı konuşma doğrusu ibreyi buraya çevirdi. Paylaşım sitelerinde yan yana çektirdiği fotoğraf adeta bir işaret fişeği gibi…

Bakın, Kılıçdaroğlu ile fotoğrafına yer veren Kuyucuoğlu şöyle bir paylaşım yapmıştı:

“Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile Genel Merkezimizde yaptığımız görüşmede Yerel Seçimler ve #Mersin'i konuştuk.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkan A. Adayı olarak yaptığım çalışmaları, kentimizin sorunlarını, çözümlerini ve projelerimizi Sayın Genel Başkanımızla paylaştım. 
Genel Başkanımız, Mersin Büyükşehir ve ilçe Belediye Başkanlıklarının mutlaka kazanılması gerektiğini ifade ederek çalışmalarımızdaki memnuniyeti dile getirdi. Mersin için hazırladığımız projelerimizle ilgili görüşleri beni son derece memnun etti.. Mersin'e selamlarını iletti... “

Şimdi bu satırları okuyunca ister istemez bir kanıya varıyorsunuz. Kuyucuoğlu’nun belediye başkanlığı yapabilirliği konusunda da dikkat çeken bir geçmişi var. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'nden mezun olan Kuyucuoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Ulaştırma Bölümünde yüksek lisans yapmış. Mersin Büyükşehir Kent Konseyi Genel Sekreterliği, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, İnşaat Mühendisleri Odası Mersin Şube BaşkanlığıMersin Yardım ve İyilik Vakfı Başkanlığı görevlerinde bulunduğunu zaten herkes biliyor. Milletvekilliği döneminde Ankara bürokrasisini çok iyi öğrenmesi, iyi düzeyde İngilizce ve Almanca bilmesi ve tabii bir de karizması var.

Tabi her zaman evdeki hesap çarşıya uymaya biliyor. Kuyucuoğlu bu yarışta hala yalnız değil. Vahap Seçer’de kendisinde farklı özellikler barındıran bir isim. Özellikle tarım kesimi onu başkanlığa taşıyabilir. Onun da milletvekilliği deneyimi var ve Ankara’da etkili olacak konuma sahiptir. Son bilgilere göre, en çok Ankara merkezli çalışan da o diyorlar.

Ben, siyasi hayatını yakından takip edenlerden biri olduğum için, İstemihan Talay, artık bir halk kahramanı oldu diye bilebilirim. Bir siyasetçi ancak halkı tarafından bu kadar sevilip, sayılır; yaptığı toplantılar bu sözlerimin belgesi oldu. Rakipleri onun yaşından başka eleştirilebilecek hiçbir yanını bulamıyorlar. Fakat Talay’ın enerjisi, güvenirliliği ve halkta bulduğu karşılık iddialı konuma getiriyor.

Ak Parti için adından söz ettiren sadece Hacı Özkan var. Onun saha hakimiyeti ve Akdeniz seçmeninin tercihi olursa koltuğa oturur, ezber bozar…

Seçim denklemini çözmek için İyi Parti’ye de bakmamız gerekiyor. Henüz teşkilat yapılanması yapılırken, onlar için seçimden bile söz etmek yanlış olur. Bence çok çok güçlü bir ismi Mersin’den aday yapmazlarsa benden tavsiye bu seçimi pas geçsinler.

Evet, ne diyorduk. Ekonomik kriz yüzünü her yerde gösterdiği gibi seçim sektörünü de vuruyor. Buradan siyasi parti liderlerine sesleniyorum: Büyük özverilerle seçim sahasında ter döken aday adaylarını daha fazla zorlamayın. Bizim de canımız çıkıyor, oraya buraya yetişmekten; açıklayın adaylarınızı yarış başlasın!  

   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Yenişehir’de işyerleri denetleniyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor
Aratos Dergisi yoluna kitaplar yayınlayarak devam ediyor