Kulağınıza hoş gelen her önerinin üzerine balıklama atlamayın…
Dr. Sultan KARAKUCAK

Kulağınıza hoş gelen her önerinin üzerine balıklama atlamayın…

Bu içerik 713 kez okundu.

Genç, dinç, sağlıklı, düzgün, gergin, yumuşak, pürüsüz, diri, ipeksi, parlak, kırışıksız…

Bütün bunlar cildinizde olmasını arzu ettiğiniz özelliklerden sadece bazıları. 

Yaş 40’ geçince cilt sorunları, özelliklede yüzdeki sarkma ve kırışmalar can sıkıcı olmaya başlar ve cilt bakımı önceliklerimizden biri haline gelir. Cilt sağlığı konusundaki tavsiyeleri daha bir dikkatle okur, izler, her öneriye kulak kabartırız.

Ne yazık ki güzellik endüstrisinin bu alanda çok ciddi bir “yönlendirme” çabası var. Bilhassa kadınlar dayanılması güç vaatler ve inanılmaz önerilerle her yıl başka bir ürüne veya yeni bit teknolojiye yöneltiliyor.

Bu ürünlerin çoğunun hiçbir işe yaramadığını, özellikle yüz cildine yapılan teknolojik uygulamaların nerdeyse yarısının herhangi bir yararının olmadığını biliyoruz. Ama yine de insanları bu önerilerden uzak tutmak mümkün olmuyor. Üstelik bu önerilerden faydalanacağım diye her yıl çok sayıda insanımız cilt sağlığını kaybediyor.

Ortaya çıkan komplikasyonlar nedeniyle nerdeyse cildi eskisinden de kötü hale geliyor.

Benim ise sizlere tavsiyem şu; Cildinizle ilgili önerileri uygulamadan önce iyice bir düşünün. Okuyun, araştırın, sorun, öğrenin ve mutlaka ikinci hatta üçüncü bir “ fikir” alın

Kulağınıza hoş gelen her önerinin üzerine balıklama atlamayın. Hap içsem de az kırışsam diye bir şey yok.

Paranızın, umutlarınızın boşa gitmesi bir yana, sağlığınızın bile bozulabileceğini aklınızdan çıkarmayın ve sağlıklı bir cilde sahip olmanın birinci koşulunun onu dıştan desteklerken içtende özenle beslemek olduğunu sakın unutmayın.

***

Yaşlanma süreci ile ilgili devam eden çalışmalar yediklerimizin cildimizi nasıl etkilediğini belirlemeye devam ediyor. Öncelikle, iyi işleyen bir sindirim sistemi yaşlanma karşıtı sürecin merkezidir. Ancak hangi gıdalardan kaçınmak gerektiğinin belirlenmesi işin en zor kısmıdır. Sindirim sistemi iyi çalışmadığında, vücut  besinleri zor absorve ettiğinden, cilt, saç, tırnak vb yetersiz beslenmiş olur, bu yüzden yaşlanma süreci hızlanabilir.

***

Sadece yanlış gıdaları yemek sizi daha yaşlı göstermez, aynı zamanda duygusal durumunuz üzerinde de olumsuz bir etki yapabilir. Duygusal durumumuzu iyileştiren, vücudun ihtiyacı olan seratoninin %90’ı sindirim sırasında ortaya çıkar. Unutmayınız ki; iyi bir sindirim sistemine sahip olmak inanılmaz derecede önemlidir.

Bu nedenle yediklerimize biraz özen göstermemiz kaçınılmazdır. Mesela şeker;vücutta glikasyon denilen proteinlerin şekerlenmesi sürecinin nedenidir. Bu süreçte çevrede yüksek miktarda glikoz bulunduğundan şeker proteinle birleşir. Proteinler cilt için gerekli olan kalojeni içermektedir. Bu birleşme sonucunda kalojenin etkisi yok olacağından ciltte sertleşme, sarkma, torbalama, çizgiler ve kırışıklıkların görünmesine neden olur. Vücudumuz, 35 yaş civarında kadar buna karşı doğal bir savunma geliştirmektedir ama bu da kişiden kişiye  değişkenlik göstermektedir. Erken yaştan itibaren, sakaroz ve fruktoz içeren gıdaları sınırlandırmak bu endişenin görünme olasılığını düşürmektedir.

Bir ikincisi ise;Uyarıcılar diye tabir ettiğimiz kafein ve alkol gibi uyarıcılar derinin su kaybetmesine yol açmaktadır. Cilt uzun süre susuz kaldığında ise bu yaşlanmaya yol açacaktır.

Son olarak da potasyum açısından zengin gıdalar tercih etmenizi önereceğim. Çünkü yüksek sodyum içeren gıdalardan kaçınmak ve diyetinize antioksidanları dahil etmek, sizi sağlıklı bir hayat tarzına yönlendirir. Diğer taraftan UV ışınlarından kaçınmak, cildin erken yaşlanmasını önleyeceği gibi cildinizin uzun yıllar genç kalmasını sağlayacaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsal Mahalle Buluşmaları Üzümlü Mahallesi'nde yapılacak
Kırsal Mahalle Buluşmaları Üzümlü Mahallesi'nde yapılacak
Akdeniz zabıtasından kaldırım işgaline karşı denetim
Akdeniz zabıtasından kaldırım işgaline karşı denetim
denizli escort