Bu besinleri göz ardı etmeyin…
Dr. Sultan KARAKUCAK

Bu besinleri göz ardı etmeyin…

Bu içerik 751 kez okundu.

 

Yaklaşık 3-4 kg ağırlığa sahip olan cilt dokusu (derisi)vücudumuzun en büyük organı ve aynı zamanda da en büyük koruyucusudur. Dış ortamdaki sıcaklık değişimleri, enfeksiyon etkenleri, darbeler, ışınlar gibi saldırılara karşı vücudu korumak, dokunma hissi ile çevreden haberdar olmak,

D vitamini sentezine yardımcı olmak cildimizin başlıca görevleridir.

Bu nedenle bugünkü yazımda sizlere bazı önerilerim olacak. Eğer arzunuz, yılların izlerini cildinizde daha yavaş ve daha geç görmekse cilt dostu besinleri göz ardı etmemeniz gerekiyor.

***

İlk olarak şu an tam mevsimi olan omega-3 zengini balıklardan daha çok yararlanmanızı tavsiye derim. Zira Omega-33 yağ asitlerinden EPA’nın güneş ışınlarına bağlı cilt yaşlanmasını önlediği ve var olan yaşlanma belirtilerini de hafiflettiği artık bilinen bir gerçek. Yerel balıklarımızdan uskumru, hamsi ve levrek en zengin Omega-3 kaynaklarını sofralarınızdan eksik etmeyin derim.

***

Sizlere bir başka tavsiyemde turunçgillerden zengin bir diyet uygulayın. Artık mevsim döndü.

Portakal, turunç, greyfurt ve limon zengin C vitamini kaynaklarıdır ve bu vitaminin cilt dostu olduğu uzun süredir bilinmektedir. Yeni araştırmalar ise bu meyvelerin kabuklarında bulunan d-Limonene isimli bir maddeye dikkat çekmekte olup, cilt yaşlanmasını yavaşlatan ve özellikle cilt kanserine karşı koruma sağlayan d-Limonene’den yararlanmak için portakal veya turunç kabukları ile hazırlanmış şekersiz reçeller tüketmeye ve meyve salatalarınızın içine bu kabukları da eklemeye çalışmanız yararınıza olacaktır. Bizler bu konuda çok şanslıyız dersek yalan olmaz zira kentimizde bu meyveler oldukça bol.

Gün içinde tüketebileceğiniz yeşil çayı da tavsiye etmeden geçemeyeceğim. Çünkü yeşil çayın cilt dostu olduğunu kanıtlayan bilimsel araştırmalar var.

***

Fazla kilolardan semizotu ile kurtulun!

Mevsimi geçmek üzere olan semizotundan bahsetmeden geçmek istemiyorum.

Dolayısıyla oturduğunuz yerden kalori harcamak istiyorsanız mutlaka salatalarınızda semizotu tüketin derim.

Salatanın diyette bu kadar vazgeçilmez olmasının sebebi sebzelerin posa içerikli olmalarıdır.

Kısaca özetlemem gerekirse; Posa, çözünür ve çözünmez posa olmak üzere ikiye ayrılırken, sebzeler çözünmez posa içerir. Salatanın tavsiye edilmesinin ana sebebi içerdiği posadır. Çiğ sebzelerin posanın yanı sıra vitamin ve minerallerden, fitokimyasal dediğimiz kansere karşı koruyucu etkisi olan maddelerden oldukça zengin olmalarıdır.

Yani posa;vücudun enerjiye çeviremediği bir karbonhidrat türüdür.

Vücuda girer, ağızda, midede ve bağırsaklarda enerjiye çevrilemez. Sebzelerin posa ve su içeriklerinin yüksek olmasına bağlı olarak kalori değerleri düşüktür.

***

Son olarak tavsiyem ise zayıflarken hata yapmayın. Çünkü zayıflamak için sağlıklı yağları hayatınızdan çıkarmaya kalkarsanız, bu beslenme hatasının olumsuz sonuçlarını ilk olarak cildinizde göreceğinizden emin olabilirsiniz. Bu yüzden, her öğünde, zeytinyağı, soya ve fındık yağı gibi doğru yağ asidi içeren yağları tüketmeye çalışın ve yoğurdu ihmal etmeyin.

Sağlıcakla iyi hafta sonları…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Kırsal Mahalle Buluşmaları bu defa Darısekisi’nde yapıldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
Bozyazı’da 6 bin 58 öğrenci karne aldı
denizli escort