Çocuklarda oluşan şişmanlığın gerçek çözümüne gidilmeli…
Dr. Sultan KARAKUCAK

Çocuklarda oluşan şişmanlığın gerçek çözümüne gidilmeli…

Bu içerik 396 kez okundu.

Tatil ve uzun bir kurban bayramı sonrası çocuklarımız ister istemez kilo aldılar. Aileler her ne kadar bu konuya yeteri kadar dikkat etmeyerek çok önemsemeseler de çocukluk döneminde obezite önemli bir sağlık sorunudur.

Burada dikkat edilmesi gereken şişmanlığın en önemli nedeni harcanan enerjiden daha fazla enerji alınmasıdır. Obez olmamak için fiziksel aktivitenin arttırılması yani alınan enerjinin harcanması da son de­rece önemlidir. Bunların başlıca en önemli nedenlerine gelecek olursam biri ailevi nedenler, ikincisi çevresel faktörler ve üçüncüsü ise beslenme şeklinde sıralayabiliriz.

Ailevi nedenler: An­ne ve babanın her iki­si birden şişman ise çocuklarında obezite görülme ihtimali oldukça yüksektir.

Çevresel Faktörler: Büyük kentlerde yaşayan çocuklarda fiziksel akti­vitenin kısıtlanması malumunuz hepimizin karşılaştığı genel bir sorundur ve doğal olarak çocuğun aktivitesi kısıtlanır. Böyle bir durumda ise, televizyon veya bilgisayar karşısında sınırsız olarak tüketebileceği yiyecekler hep alternatif olur.  Bu iki önemli koşul birleştiğinde de obezite riski artar.

Beslenme: Beslenmede öğün sayısı ve alınan besin maddelerinin içeriği son derece önemlidir.Süpermarket diyeti dediğimiz çikolata, gofret, patates kızartması gibi maddeler şişman­lığın oluşmasında önemli rol oynar.

Obez çocuk her zaman yaşıtlarına göre daha fazla yiyen çocuk değil az enerji harcayan çocuktur. Düşük enerji tüketimi kilo alımı için önemli bir risk faktörüdür.

Son olarak diğer bir etken neden ise; fieker hastalığı, tiroid bezi hastalıkları, böbrek üstü bezi hastalıkları gibi bazı hormonal nedenler de obeziteye sebep olabilir. Bu nedenle obez olan her çocuğun mutlaka bir çocuk hormon hastalıkları uzmanına götürülmesi önem teşkil eder.

***

Kısaca özetlemem gerekirse; Okul öncesi ve okul çağı dönemi kilo problemi olan çocuklarda, zayıflama diyeti genel olarak kilo vermeyle sonuçlanmamıştır. Hatta kilo vermek yerine diyete büyük tepki vererek daha fazla yemeğe yönelerek kilo artış hızı çocukta daha da olumsuz boyutlara ulaşmıştır.

Dikkat edecek olursanız, bu yaş grubu çocuklar besin seçiminde oldukça lezzete odaklı, yüksek yağlı ve şeker içerikli yiyeceğe meyillilerdir ve ailelerinde de genelde şişmanlığın bulunduğu düzensiz yemeye yönelik ortamlarda yaşadıkları için “diyet” çözüm olmamaktadır.

Bu konuda en çok yapılan yanlışlardan bir tanesi de; Ailenin çocuğundaki şişmanlığı bir problem olarak görmemesi, sürekli yiyecek ile ödüllendirmesi, çocuğun yüksek kalorili yiyecek isteğine kendileri de katılarak fazla yemeye yönlendirmesidir.

 Elbette zayıflama diyetinin çocukta “aç kalırsam” korkusunun gelişmesi ile az yemeye adaptasyonu da etkisiz bırakmaktadır. Lezzetsiz ve doyurucu etkisi olmayan diyet listeleri doğal olarak çocuğun da zayıflama konusunu zorlaştıracaktır.  Bu nedenle çocuklarda kilo probleminin önlenmesi ya da çözümlenmesi için şişmanlığa neden olan diyet faktörlerine göre bir yol izlenmesi gerekmektedir.

Yapılan birçok araştırmalar çocuklara kalorisi çok az düşük karbonhidratlı, düşük yağlı ya da yüksek karbonhidratlı zayıflama diyetlerinin şişmanlık sorununu çözmediğini belirtmektedir. Çünkü karbonhidrat, protein ve yağlar büyüme hızını belirleyen en önemli besin öğeleri olduğundan çocuklarda sağlığı koruma yerine yetersizliklere bağlı boy uzamasında duraksama, sıkı zayıflama diyetine uyamamaya bağlı tepkisel fazla yeme ile hızlı şişmanlama, böbrek sorunları ve psikolojik semptomların açığa çıkmasına neden olabilmektedir. Ayrıca ana ve ara öğünlerde tüketilecek kalori önemli bir konudur. Bu nedenle mutlaka uzman bir diyetisyen yardımı ile sağlıklı ana ve ara öğünler ile doğru besin seçimi yapılmalı ve çocuklarda oluşan şişmanlığın gerçek çözümüne gidilmelidir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Jandarmadan çocuklara sürpriz
Jandarmadan çocuklara sürpriz