Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Mersin'de kuruldu

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Mersin'de açıldı. 1949 yılında İstanbul'da kurulan 70 yıllık derneğin Mersin Şubesi'nin açılışını 105 yaşındaki Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ yaptı. Derneğin Mersin Şube Başkanlığına getirilen Avukat Şerife Arıcı Yıldız, Kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık gibi durumları değiştirmek, kadının erkekle eşit, özgür, güçlü bir birey olarak kazanımlarını elde edebilmesi, kız çocuklarının eğitimli ve meslek sahibi bir birey olarak hayata atılması için Mersin’de de örgütlendiklerini belirtti.

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Mersin'de kuruldu
Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Mersin'de kuruldu admin
Bu içerik 656 kez okundu.

  Selma Kılıç

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Mersin'de açıldı. 1949 Yılında İstanbul'da, Cumhuriyetin ilk üniversite mezunu öncü kadınları tarafından kurulan, kız çocuklarının üniversite öğrenimi görerek meslek edinmesi, kadınların ekonomik ve siyasi hayatta desteklenmesi amacıyla faaliyet gösteren derneğin 30 Şubesi bulunuyor. Bakanlar Kurulu Kararı ile 1975 yılında kamu yararına çalışan dernek unvanını alan Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği'nin Mersin Şube Başkanlığına Av.Şerife Arıcı Yıldız getirilirken Fatma Yüksel Akın, Ruşen Oğuz Diken, Tuğba Küçükbahar, Sevda Faydaver, Deniz Şehitoğlu, Fatma Yoruk'de yönetim kurulu üyesi oldu.

Dernek ve yapacakları çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Avukat Şerife Arıcı Yıldız, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Mersin Şubesinin ilk genel kurulunu yaparak kuruluş süreçlerini tamamladıklarını belirtti.

1949’da  Cumhuriyet devriminin yetiştirdiği öncü üniversiteli kadınların, kendilerinden sonra gelenlerin yolunu açmak için  ilk kez İstanbul’ da yaktığı dostluk ışığını  Mersin’de de yaktıklarını ifade eden Yıldız, "Bu oluşumun kadınların varlık, gelişme, özgürleşme mücadelesine değer ve güç katacağına inanıyoruz.Türkiye’de kadınlar Cumhuriyetle özgür ve eşit bir vatandaş olarak, eğitim, çalışma, seçme seçilme hakkını kazanmışsa da kültürel devrimin yarım kalması nedeniyle bu hakları olması gereken düzeyde kullanamamıştır. Eğitim alsa da istihdama düşük düzeyde katılabilmiş, eşit ücret ve sosyal güvenliğini, en önemlisi ekonomik özgürlüğünü kazanamamış, yönetimde temsil edilememiş, seçilme hakkını kullanamamıştır" dedi.

Son yıllarda ülkemizin  kadının en çok ayrımcılığa uğradığı şiddet gördüğü yaşam hakkının ihlal edildiği  ülkelerden biri haline geldiğini iddia eden Yıldız, "Bugün ülkemizdeki  eğitim sistemi ile, kadının eğitime katılması güçleştirildiği gibi, laik ve bilimsel eğitim her geçen gün yok edilmekte, kadınların yaşam biçimine müdahale edilmekte, kadınların çalışmak istemesi işsizliğin sebebi olarak gösterilmekte, nasıl dövülebileceği tarif edilmekte, hamile iken sokağa çıkması eleştilmekte, nafaka hakkı tartışılmakta, dahası, günde bilinen iki kadın erkek vahşetine kurban gitmekte, bu halde kadını şiddete karşı koruyan yasalar ve uluslararası sözleşmeler kaldırılmak istenmektedir.Bu gelişmeler kadınların bırakın eğitimde, ekonomik ve siyasi hayatta statüsünü geliştirmeyi, kadınların kazanılmış haklarını riske sokmaktadır. Kentimiz Mersin de  maalesef bu gelişmelerden nasibini almaktadır.Üniversiteli kadınlar olarak bugün bu gidişatı değiştirmek, kadının erkekle eşit, özgür, güçlü  bir birey olarak kazanımlarını  esenlik içinde yaşayabileceği bir Mersin ve Türkiye için, kız çocuklarımızın eğitimli ve meslek sahibi bir birey olarak hayata atılması için demokratik, laik bir hukuk devletinin güvenliği içerisinde yaşaması için, Mersin’de örgütlendik" ifadelerini kullandı.

"KIZ ÇOCUKLARININ YOLUNU AÇACAĞIZ"

Kız çocuklarımızın yolunu açacaklarını anlatan Yıldız yapacakları hizmetleri şöyle sıraladı: "Öncelikle Kadın STK’larla olmak üzere tüm demokratik güçlerle, üniversite ile, yerel ve genel yönetim kurum ve kuruluşları ile tüm yurttaşlarımızla el ele, toplumsal duyarlılığı yükselterek kadını hak ettiği yere taşıyacak çalışmaları güç birliği oluşturarak yapacağız.Kız çocuklarımıza üniversite eğitim bursu vereceğiz.Okul ve yurt yapımını destekleyeceğiz.Bursun ötesinde kimsesiz ve yardımı muhtaç kız çocuklarımızı öğrenim hayatı boyunca izleyecek, koruyup kollayacağız.Toplumsal cinsiyet eşitliği bilincini oluşturmaya yönelik  proje ve proğramları yaygınlaştırıp süreğenleştirecek  politikaların benimsenmesi ve uygulanması için çalışma yapacağız.Kadına yönelik şiddetle toplumsal mücadeleyi oluşturmak için sizlerle el ele çalışmalar yürüteceğiz.Kadın liderler yetiştirecek, kız çocuklarını ve kadınları bütün varlık alanlarında destekleyeceğiz. Ulusal ve uluslararası örgütlenme ağımız içerisinde maksimum dayanışmayı sağlayacak, Mersin’den  Türkiye’ye, Mersin’den dünyaya güçlü bir kadın sesi, ışığı vereceğiz."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin İşkur engelli ve eski hükümlülerin yanında
Mersin İşkur engelli ve eski hükümlülerin yanında
Yaşlı nüfusunda Mersin 9. Sırada
Yaşlı nüfusunda Mersin 9. Sırada