Advert

"Mersin halkı zehir solumak istemiyor"

Mersin'in Akdeniz İlçesi Karaduvar Mahallesi'ne kurulması planlanan polipropilen (plastik) tesisine çevrecilerin ve mahalle halkının tepkisi sürüyor. Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED ) üyeleri mahalle muhtarı Fikret Altan ile birlikte Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın açıklaması düzenleyerek tepkilerini dile getirdi. MERÇED Başkanı Sabahat Aslan, Tesisinin işletme aşamasında atmosfere yayacağı ağır ve zehirli gazların havanın yanında toprağı, havayı ve suyu kirleteceğini belirterek, tesisin soğutulması işin kullanılacak yeraltı sularının zamanla toprakların çoraklaşmasına ve dolayısıyla halkın geçim kaynağı olan tarımın ve balıkçılığın bitmesine ve halkın sağlığının bozulmasına neden olacağını söyledi. Tesisin yapılmaması için yasal ve demokratik haklarını sonuna kadar kullanacaklarını ifade eden Aslan, yaşam haklarının ve çocukların geleceğini korumak için herkesi Karaduvar Polipropilen tesisine karşı mücadele etmeye davet etti. Karaduvar Mahalle Muhtarı Fikret Altan ise sanayiye karşı olmadıklarını ifade ederek Havamızın, suyumuzun toprağımızın kirletilmesine karşıyız. Tarım ve balıkçılıkla uğraşıyoruz. Geçim kaynaklarımızın elimizden alınmasını istemiyoruz" dedi.

admin
Bu içerik 380 kez okundu.

  Hasan KÜÇÜK

Akdeniz İlçesi Karaduvar Mahallesi'ne kurulması planlanan polipropilen (plastik) tesisine çevrecilerin ve mahalle halkının tepkisi dinmek bilmiyor. Tesisin havanın yanında toprak ve yer altı sularını kirleteceğini öne süren Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED ) üyeleri mahalle muhtarı Fikret Altan ile birlikte Mersin Gazetecileri Cemiyeti'nde (MGC) basın toplantısı düzenledi.

MERÇED Başkanı Sabahat Aslan yaptığı açıklamada, Mersin'de yapımı planlanan ve yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Santrali,  balık çiftlikleri, Taşucu tersanesi gibi yatırımlara ek olarak plânsız ve çevresel değerler göz ardı edilerek yeni kirletici yatırımlara devam edildiğini söyledi.

Mersin'in Türkiye hava kirliliği sıralamasında 3.sırada olduğunu hatırlatan Aslan "Hava kirliliğini önleyici tedbirlerin alınması gerekirken şimdi havayı suyu ve toprağı kirletecek Karaduvar'da yılda 500 bin ton plastiğin hammaddesini üretecek olan polipropilen tesisi kurulum planları yapılmaktadır. Karaduvar'da petrol dolum tesisleri, Akgübre Fabrikası, yakınında ise Kromsan ve soda fabrikaları gibi kirleticiler mevcuttur" dedi.

"POLİPROPİLEN TESİSİ PROJESİ BİLİMSEL VE HUKUKİ DEĞİL"

Karaduvar'da yapımı planlanan polipropilen tesisi projesi bilimsel ve hukuki olmadığın öne süren Aslan, "Tesisinin işletme aşamasında atmosfere yayacağı ağır ve zehirli gazlar toprağı, havayı ve suyu kirletecektir. Ayrıca tesisin soğutulması işin kullanılacak yeraltı suları zamanla toprakların çoraklaşmasına ve dolayısıyla halkın geçim kaynağı olan tarımın ve balıkçılığın bitmesine  ve halkın sağlığının bozulmasına neden olacaktır. Karaduvar'da yaşanacak olan bütün olumsuzluklardan Mersin halkı da çok etkilenecektir. Karaduvar polipropilen tesisi 'Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir, Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin görevidir" şeklindeki Anayasanın 56 maddesine aykırıdır" ifadelerini kullandı.

"MAHALLE HALKI PROJEYE KARŞI"

Projeye Karaduvar ve Mersin halkı karşı olduğunu vurgulayan Aslan şöyle devam etti: "Yaşam alanlarımıza ve sağlığımıza zarar verecek olan projenin yapılmasını istemiyoruz. Mersin halkı zehir solumak istemiyor. Yetkililerin Mersin halkının taleplerini yerine getirerek projeyi durdurmalıdır. Bizler tesisin yapılmaması için yasal ve demokratik hakkımızı sonuna kadar kullanacağız. Yaşam hakkımızı ve çocuklarımızın geleceğini korumak için herkesi Karaduvar Polipropilen tesisine karşı mücadele etmeye davet ediyoruz."

MAHALLE MUHTARI ALTAN: GEÇİM KAYNAKLARIMIZIN ELİMİZDEN ALINMASINI İSTEMİYORUZ

Karaduvar Mahalle Muhtarı Fikret Altan ise mahallelerindeki sanayi tesisleri ile ilgili yıllardır sıkıntılar yaşadıklarını söyledi.

Şimdi de mahallelerine polipropilen tesisi yapılacağını anlatan Altan "Havamız, toprağımız zaten kirli. Bölgede yaşayan insanlar olarak sanayiye karşı bir toplum değiliz. Mutlaka yatırımların yapılması gerekiyor. Biz sanayiye karşı değiliz ancak havamızın suyumuzun toprağımızın kirletilmesine karşıyız. Orada yaşıyoruz. Tarımla, balıkçılıkla uğraşan insanlarız. Geçim kaynaklarımızın elimizden alınmasını istemiyoruz. Dolayısıyla tesislerin orada kurulmasına, özellikle insan yaşamının birebir etkilendiği bir alana yapılmasına karşıyız" şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Miyavpark yenilendi
Miyavpark yenilendi
Hurda paletler, kuş gözlemevine dönüştü
Hurda paletler, kuş gözlemevine dönüştü