"Bir kadının daha öldürülmesine izin vermeyeceğiz"

Mersin'de geçen ay evlerinin balkonunda, çocuklarının gözü önünde eşi Nurcan A'nın boğazına bıçak dayayarak 6 saat rehin alan Ali A., ilk kez hakim karşısına çıktı. Polislerden korktuğu için karısını rehin aldığını iddia eden Ali A., pişman olduğunu belirterek kendisini amacım eşime zarar vermek değildi" diye savundu. Mersin Kadın Platformu üyeleri ise mağdur Nurcan A. İle birlikte adliye önünde basın açıklaması yaptı. Platform adına konuşan Zübeyde Akpınar "Bir kadının daha öldürülmesine izin vermeyeceğiz. Savcılara, emniyet güçlerine, kadına yönelik şiddeti önleme merkezlerine bir kez daha sesleniyoruz. Nurcan’ı korumak hepinizin görevi. Kadına yönelik şiddeti önlemek hepinizin görevi. Kadına yönelik şiddeti, kadın cinayetlerini acil önleyin. Bir kişi eksilmek istemiyoruz" dedi.

admin
Bu içerik 308 kez okundu.

 Esra Şaşi Yağmur

Mersin'de geçen ay evlerinin balkonunda, çocuklarının gözü önünde eşinin boğazına bıçak dayayarak 6 saat rehin alan Ali A., ilk kez hakim karşısına çıktı. Mersin 20. Asliye Ceza Mahkemesindeki davanın ilk duruşmasına tutuklu sanık Ali A., eşi Nurcan A. ile çocukları, tanıklar ve taraf avukatları katıldı. Duruşmaya ayrıca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi de müdahil olarak katıldı.

Olay günü eşinin kendisine terlikle vurduğunu iddia eden tutuklu sanık Ali A.,kendisine

kötü sözler söylediği için tahrik olduğunu bu nedenle tartışma yaşandığını söyledi.

Karısının balkona kaçıp, bağırmaya başladığını ifade eden Ali A. "Bunun üzerine polisler geldi ve müdahalede bulunmaya çalıştı. Bulunduğumuz bölgeye doğru biber gazı sıktılar ve evin için girmeye çalıştılar. Bende polislerden korktuğum için eşimi rehin aldım. Bıçağı karımın boynuna değil biraz altına tuttum. Pişmanım. Amacım eşime zarar vermek değildi" dedi.

"ÇOCUKLARIMIN ANNESİZ KALMASIN"

Şiddete maruz kalan Nurcan A.'da ölümden korkmadığını ifade ederek "Emine Bulut gibi çocuklarımın gözü önünde ölmek istemiyorum. Lütfen sesime kulak verin. Çocuklarımın annesiz kalmasını istemiyorum. Bu adaletsizliğe bir dur deyin artık. Şahıstan şikayetçiyim ve gerekli cezayı almasını istiyorum" şeklinde konuştu.

Müşteki avukatları da sanığa en ağır cezayı verilmesini istedi.

Mahkemede ayrıca ilk gün zabıt tutan polisler ile çiftin 2 çocuğu da dinlendi.

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devam etmesine karar vererek, dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için duruşmayı 20 Kasım'a erteledi.

Mersin Kadın Platformu üyeleri ise duruşma öncesi adliye önünde basın açıklaması yaptı. 

Kadın Platform adına açıklama yapan Zübeyde Akpınar, "Eşi tarafından sistematik şiddete maruz kalan, en son 1 Eylül'de ölüm tehdidi ile karşılaşan Nurcan’la dayanışma için buradayız" dedi.

"İYİ HAL İNDİRİMİNDEN VAZ GEÇİN"

"Tutuklu sanığın gerekli cezayı alması ve Nurcan’ın ölmeden korunabilmesi için mahkeme heyetine sesleniyoruz" diyen Akpınar, "Her gün ülkenin başka başka kentlerinden gerekli ve yeterli tedbirler alınmadığı için ayrılmak istediği eş, eski eş, sevgili tarafından öldürülen kadınların haberleri basına yansımaktadır. Biz göz göre göre bir kadının daha öldürülmesine izin vermeyeceğiz. Kadın cinayetlerini önlemek, kadınları korumak için yetkililere bir kez daha İstanbul Sözleşmesini, 6284 sayılı yasayı etkin  uygulayın diyoruz. Erkek yargıya ağır tahrik indirimi, iyi hal indirimlerinden vazgeçerek, toplumsal cinsiyet eşitliği bakışı ile  kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri davalarında caydırıcı etkisi olabilmesi indirimsiz cezalar uygulayın, teşvik edici, ödül gibi cezalar vermekten vazgeçin diyoruz" şeklinde konuştu. .

 

İktidarı kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerini önlemek için etkin mekanizmalar geliştirmeye davet eden Akpınar şunları söyledi: "Buradan bir kez daha hakim ve savcılara,emniyet güçlerine, kadına yönelik şiddeti önleme merkezi olan ŞÖNİM’lere bir kez daha sesleniyoruz. Nurcan’ı korumak hepinizin görevi.Kadına yönelik şiddeti önlemek hepinizin görevi.

Kadına yönelik şiddeti ,Kadın Cinayetlerini Acil önleyin. Bir kişi eksilmek istemiyoruz."

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Pele’nin gözyaşları 1’inci oldu
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi
Tarsus'ta şahmeran etkinliği sona erdi