Advert

İpek Hatıra Mendilleri Deniz Müzesi’nde

Oğuz Aydemir’in özel koleksiyonunda yer alan eserlerden oluşan “Geçmişin İletişim Mecrası Hatıra Mendilleri” sergisi Mersin Deniz Ticaret Odası ile Mersin Deniz Müzesi iş birliğinde açıldı.

İpek Hatıra Mendilleri Deniz Müzesi’nde
İpek Hatıra Mendilleri Deniz Müzesi’nde admin
Bu içerik 240 kez okundu.

 Tarih araştırmacısı, koleksiyoner ve Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı (TINA) Başkanı Oğuz Aydemir'in, özel koleksiyonunda yer alan hatıra ipek mendiller sergisinin açılışı, Mersin Deniz Müzesi’nde gerçekleştirildi.

Sergi açılışından önce, katılımcılara yönelik olarak, DraganaRatkovic Aydemir tarafından “Modern Müze Yönetiminde Interpretation Konsepti” başlıklı bir sunum yapıldı.  Müzecilikte “anlatımın” önemine dikkat çeken Dragana Aydemir, ‘doğru anlatımın’ sergilenen eserlere ait bilgilerin düz olarak yazılmasının ötesinde konu hakkında hiçbir bilgi birikimi olmayan insanların dahi anlayabileceği şekilde izahını içeren, ziyaretçileri eserler üzerinde düşünmeye ve sorgulamaya iten bir ifade şekli olduğunu söyledi. Aydemir, müzecilikte son derece önemli olmasına rağmen Türkiye’de uygulanmayan bu yaklaşımın yurtdışında ve özellikle AB projelerinde çok önemsendiğini ifade etti.

Daha sonra tarihi mendillerin yer aldığı serginin açılışı gerçekleştirildi.

“Geçmişin İletişim Mecrası Hatıra Mendilleri” sergisinin açılışına; Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı temsilcileri, Mersin Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Levent Dipçin, MDTO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu, MDTO Yönetim Kurulu Üyesi Atahan Çukurova, Genel Sekreter Korer Özbenli, Koleksiyoner Oğuz Aydemir, Küratör Ali Rıza İşipek ve Araştırmacı Nihat Taner’in yanı sıra, Akdeniz Opera ve Bale Kulübü Derneği temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı. 

Sergi açılışında söz alan ve süreç içindeki destekleri için Mersin Deniz Ticaret Odası yönetimine teşekkürlerini ileten Oğuz Aydemir, MDTO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu’na bir ipek mendil hediye etti.

Oğuz Aydemir tarafından derlenen ve dünyada eşi olmayan bu özel koleksiyonda yer alan mendiller, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminin önemli olaylarına ışık tutması açısından da ayrı bir anlam taşıyor.  Her biri geçmişe dair birer belge niteliğinde olan mendillerde birçok tarihsel olaya ve önemli savaşlara ilişkin farklı detaylar bulunuyor. 

Küratörlüğünü Ali Rıza İsipek’in üstlendiği ve 28 Ekim’e kadar ziyarete açık olacak sergide, 53 adet ipek mendil yer alıyor. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin İşkur engelli ve eski hükümlülerin yanında
Mersin İşkur engelli ve eski hükümlülerin yanında
Yaşlı nüfusunda Mersin 9. Sırada
Yaşlı nüfusunda Mersin 9. Sırada