Advert

Mersin Narenciye Festivali'ne kenetlendi

Mersin'de bu yıl 1-2-3 Kasım tarihlerinde 7. si yapılacak Uluslararası Narenciye Festivali için tek yürek oldu.Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki Galatasaray Meydanı’nından Babil kavşağına kadar uzanan güzergahtaki 70 dönümlük arazide yapılacak Narenciye Festivali'nin önceki yıllarda olduğu gibi renkli görüntülere sahne olması bekleniyor. Kadınlar dev figürleri yapmak için CNR Expo fuar alanında hummalı bir çalışma yürütüyor. 30 dev figürü yapmak için 100 tonu bulan 500 bin adet narenciye kullanılacak. Mersin ilçe sınırları içerisinde 10 traktörler ile çekilen figürleri kenti dolaşacak.Narenciye Festivalinin lansman toplantısında konuşan Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Bu yıl festivali şehre daha fazla yaymak istediklerini belirtti. Festival için Şili’den, Kolombiya’dan, Meksika’dan, Güney Kore’den yani dünyanın dört bir yanından genç sanatçılar Mersin’e geleceğini anlatan Özdemir, sanatçılarının merkez ilçelerdeki ana caddelerde karış karış dolaşacağını, alışveriş merkezlerinde de gösteriler yapılacağını kaydetti. Amaçlarının Mersin’i tanıtmak olduğunu dile getiren Özdemir Mersin'de bende varım diyen herkesi Narenciye Festivaline davet etti. Mersin Valisi Ali İhsan Su ise "Narenciye Festivali'nde 25 ülkeden 700 civarında konuk misafirimizi ağırlayacağız ki bu aynı zamanda turizm demek. Bunların her biri gidip ülkemizi anlatacak. Sosyal medyadan paylaşacak ve bir anda milyonlara ulaşacağız" dedi.

Mersin Narenciye Festivali'ne kenetlendi
Mersin Narenciye Festivali'ne kenetlendi admin
Bu içerik 390 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Mersin'de bu yıl 7.si yapılacak Uluslararası Mersin Narenciye Festivali Lansmanı, Divan Oteli'nde yapıldı. Mersin Olgunlaşma Enstitüsü’nce hazırlanan narenciye temalı özel tasarım elbiselerin yer aldığı defile ile başlayan etkinlik renkli görüntülere sahne oldu.

Toplantıya: Mersin Valisi Ali İhsan Su, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe, Mersin Ticaret Borsası ve Festival İcra Komitesi Başkanı Ö. Abdullah Özdemir, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ile STK temsilcileri katıldı.

ÖZDEMİR: NARENCİYE ETRAFINDA BİR KEZ DAHA KENETLENDİK

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Mersin Ticaret Borsası Başkan Abdullah Özdemir, Mersin için Mersinliler için ve narenciye için 2010’da başlatmış olduğumuz festivalimizin 7’incisinde kentimizin simgesi ve ortak paydamız olan narenciye etrafında bir kez daha kenetlendik. Sayın Valimiz Ali İhsan Su, 2010-2014 arasında 5 kez gerçekleştirdiğimiz ardından 3 yıl ara vermek zorunda kaldığımız kentimizin en büyük buluşmasının yeniden canlanmasına ve çıtasının yükselmesine öncülük etti. Desteklerini bizden hiç esirgemedi, taleplerimizin karşılanması noktasında hep çözüm noktası oldu. Çukur Ova Kalkınma Ajansı (ÇKA) aracılığıyla nemli bir madde kaynak yarattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Vahap Seçer ihtiyaç duyduğumuz her türlü altyapı ve üstyapı kurulumu için ilgili tüm birimleri festivalin hizmetine sundu. Sorunların aşılmasında her zaman icraat odaklı davrandı. Hazırlık çalışmalarımızda aktif olarak yer aldı" dedi.

Merkezdeki 4 ilçe belediye başkanları M. Mustafa Gültak, Neşet Tarhan, Atsız Afşın Yılmaz ve Abdullah Özyiğit'inde kentin coşku dolu ve görkemli bir festival yaşaması için büyük çaba harcadığını anlatan Özdemir, kendi bölgelerinde yoğun tanıtım çalışmaları gerçekleştirdiklerini kaydetti.

"HER İŞİMİZ ŞEFFAF"

2010 yılından bu güne kadar Narenciye Festivalini'nin her işini şeffaf yaptıklarını anlatan Özdemir,

"Topladığımız paraları da, festivalden 10 gün sonra ne harcadığımızı açıklıyoruz. 2019’da ki festivale katkıda bulunan kurum ve kuruluşlardan 12’si parasal katkıda bulunmuştur. Bu arada bu kurumların dışında Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) ve sonradan aramıza katılan Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO), Mersin- Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) ve Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. (MIP). Bu sene parasal katkı ile aramıza katıldılar. Destek veren kurumlar da 14 tane. Mersin Üniversitesi’nden başlayıp TÜRSAB’a giden bir liste mevcut. Valimiz ile beraber 27 kurum bu festivalde birleşti. Birlik beraberlik içinde iş yapan en önemli kuruluşlardan biri işte Narenciye Festivali. Tüm alınan kararlar icra kurumlunda ortak görüşle ve varılan konsensüs sonunda alınmıştır" şeklinde konuştu.

"25 ÜLKEDEN GELEN 700'DEN FAZLA SANATÇI ŞEHRİ KARIŞ KARIŞ GEZİP GÖSTERİ YAPACAK"

Narenciye Festivali'nin Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki Galatasaray Meydanı’ndan Babil’e kadar uzanan 70 dönümlük bir güzergahta yapıldığını hatırlatan Özdemir "Esas önemli nokta ilk dönem bunu yapmak zannediyor ama 30 figürü süslemek için 100 ton ve 500 bin adet narenciye ürünü kullanıyoruz, el emeği, göz nuru ile. Figürlerin hazırlanması 10 bin saatlik bir iş gücü süresi söz konusu. Ve sonunda figürler ortaya çıkıyor. Bu sene yeni figür olarak balina, ejderha, maymun ve denizaltı yapacağız. Bu festivale imece usulü, el birliğiyle yapılıyor. Mersin ilçe sınırları içerisinde 10 traktörler ile çekilen figürlerimiz kenti dolaşacak. Bu yıl bir değişiklik yaptı.Festivali şehre daha fazla yaymak istiyoruz. Perşembe gününden itibaren 4 gün boyunca merkez ilçelerde ki ana caddelerde ve belediyelerimizin uygun gördüğü yerlerde gösteriler yapılacak. Yurtdışından gelecek 25 ülkeden, 700 folklor gösteri sanatçısı şehri karış karış dolaşacak. Alışveriş merkezlerinde de gösteriler yapılacak. Amacımız hem alana gelemeyenlere ulaşmak, hem de alana gelinmesi için çağrı yapmak. Festival için Şili’den, Kolombiya’dan, Meksika’dan, Güney Kore’den yani dünyanın dört bir yanından genç sanatçılar Mersin’e gelecek. Bizim bunu tercih etmemizin sebebi aynı zamanda ülkemizi tanıtmak. Mersin’de geçirecekleri süre ile reklam ve kültür alışverişi yapılmasını sağlamak" ifadelerini kullandı.

MERSİN'DE BENDE VARIM DİYEN HERKESİ FESTİVALE DAVET ETTİ

Cumartesi ve Pazar günleri saat 11’de kortej geçişi yapacaklarını hatırlatan Özdemir, "Mersin’de bende varım, benim de bir fikrim var, benim de katkım olsun diyen herkesi çağırıyoruz, bekliyoruz. Mersin’de kim korteje katılmak, Mersin’in değerini yükseltmek, orada geçiş yapmak istiyorsa biz onları bekliyoruz. Bu sene iki ayrı aktivitemiz var. Biri Mersin Üniversitesi öğrencilerinin mobil tırlar üzerinde geçerek yapacağı bir gösteri ki alanın doğusu ve batısında resim çalışmalarına imza atılacak. MEÜ, Toros Üniversitesi ile bütünleşmek. Ayrıca ikinci sanat çalışmamız da yine resim üzerine olacak. 20 yabancı ülkeden ressam etkinlikte yer alacak" şeklinde konuştu.

"AMACIMIZ MERSİN DEĞERLERİNİ GÜNYÜZÜNE ÇIKARMAK"

Toplantı açılışında gerçekleşen defilede sergilenen elbiselerin geçen yıl yapılan elbiseler olduğunu hatırlatan Özdemir şöyle devam etti: "Bu sene daha yeni bir kreasyon sunacağız. Amacımız Mersinin tüm değerlerini gün yüzüne çıkarmak. Açık hava fuarının da yer alacağı festivalde ev kadınlarının kendi emekleri ile yaptıkları ürünleri sergileyen kişilerin stantlar da olacak.  MEÜ Açılık Bölümü’nden 20 ve çeşitli illerdeki büyük şefler de bu sene festivalde yer alacak. Biz bu gastronomi şovu geçen yıl iyi satamadık. Bu sene üzerine biraz daha eğileceğiz. Ayrıca Toros Üniversitesi’nin aşçılık bölümü de alanda tadımlık lezzetler sunacaklar. Çocukların narenciyeye erişsin amacıyla. Önem verdiğimiz diğer bir husus ise 4 ilçedeki belediyeler ile temas ederek 5 okulda, 20 bin öğrenciye narenciye dağıtıyoruz. Satranç, fotoğraf ve beste yarışması yapıyoruz. Ödüller festival de sahibi bulacak. Ayrıca sahilde Türkiye Su Jeti ve Flyboard yarışmaları yapılacak. Öte yandan her yıl yaptığımız Narenciye İndirim Haftası’nı tam başaramadık. Alışveriş merkezi yöneticilerinden ricamız şu; bu sembolik bir olay. Mağazalarda sarı turuncu etiketleri ile indirimlerin yapılması yayılır ve afişler asılırsa bizim için yeterli. Kendimiz için bir şey istemiyoruz, Mersin için istiyoruz. Festivalde ayrıca Ahmet Baran ve Hüseyin Turan ile Gencer Savaş Bandosu da konserler verecekler."

"TÜRKİYE'DE SÜSLEME ARACI OLARAK KULLANILAN TEK MEYVE FESTİVALİ YAPIYORUZ"

Burada Türkiye’de süsleme aracı olarak kullanılan tek meyve festivalini yaptıklarını vurgulayan Özdemir, "Kavun, üzüm festivali var ama bunların hepsi meyve. Biz kuyumcu gibi meyve ile süslenmiş figürler yaratıyoruz. Bu durum Türkiye’de tek. Bunu iyi bilmek. Anlamak lazım. Bu festivalde emek, birliktelik. Sanat, hayal gücü var. Mersin için, Mersinliler, narenciye, Akdeniz’in incisi kentimizin gülen yüzünü herkese göstermek için tüm halkımızı, ailelerini, çocukları, sevdikleri ile birlikte festivalimizin güzelliklerini görmeye, coşkusuna ortak olmaya, iki gün boyunca gönüllerince eğlenmeye davet ediyoruz" diye konuştu.

SEÇER: TARTIŞMASIZ İYİ BİR ORGANİZASYON

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise Narenciye Festivali'nin tartışmasız iyi bir organizasyon olduğunu dile getirerek "Asıl sihirli cümle; daha iyisini nasıl yapabiliriz? İstediğimiz noktada olmadığımızı hepimiz biliyoruz. Gözlerimizi kapatmamamız, kulaklarımızı tıkamamız gerekiyor. Biz daha mükemmel bir Mersin yaratmak istiyoruz. Yakın tarihin sadece Türkiye’de değil dünyada yükselen yıldızının Mersin olması gerekiyor. Tüm kriterler bize bunu gösteriyor.  Muazzam bir tarihi kültürel birikimimiz, inanılmaz ekonomik potansiyeliz, doğamız, insan kaynağımız var" şeklinde konuştu.

"MERSİN ŞANSLI GÜNLER YAŞIYOR"

Mersin şanslı günler yaşadığını ifade eden Seçer, "Örneğin burada hiçbir parti ayrımı yapmadan, çok farklı dünya görüşünden insanlar bir ortak amaç uğruna toplandık. Hiçbir dönem görmediğim bir hava sezinliyorum Mersin’de. Bu havayı yaratamazsanız bunları da yapamazsınız. Bu bir imece. Buraya destek sadece halkın parasını aktarmakla olmaz, bizim buraya gönlümüzü vermemiz lazım. Gönülden sahiplenmek lazım, gelişen kentler böyle gelişiyor, samimi olarak bir araya geliyor" dedi.

Mersin tarihine bakıldığında çok gecikildiğinin görüleceğini ifade eden Seçer, "Ama bu dönem çok daha iyi bir dönem olacak. Tüm sivil toplum kuruluşları olarak birlik olmamız lazım. Gelecek yıllarda bu dönem yaptığımız etkinliğin aksaklıklarını gidermeye ihtiyacımız var. Mersin ihracatı yaklaşık 1.7-1.8 milyar dolar ki bunun 350-400 milyon doları narenciyeden kaynaklı. Mersin üretiminin yüzde 60’ı yurtdışına gidiyor ve kente para giriyor" diye konuştu.

VALİ SU: TÜRKİYE'NİN NARENCİYE İHRACATININ YÜZDE 37'Sİ MERSİN'DEN 

Mersin Valisi Ali İhsan Su ise Narenciyenin Mersin için çok önemli olduğuna dikkat çekerek "Narenciye ilimiz, ülkemiz, insanımız için önemli. Onbinlerce insanımıza ilimizde narenciye sektörü istihdam sağlıyor. Onbinlerce insanımız üretimiz bundan para kazanıyor. Onbinlerce insanımız satışından para kazanıyor. Milyonlarla ifade edilen değerde ihracat gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin yaklaşık 4’te bir narenciye üretimini 1.2 milyon ton ile il olarak tek başımıza gerçekleştiriyoruz. İhracatın da yüzde 37’sini biz gerçekleştiriyoruz. Narenciye istihdam, ihracat demek. Festival yapıyoruz; 25 ülkeden 700 civarında konuk misafirimizi ağırlayacağız ki bu aynı zamanda turizm demek. Bunların her biri gidip ülkemizi anlatacak. Sosyal medyadan paylaşacak ve bir anda milyonlara ulaşacağız" şeklinde konuştu.

"2020’DE YAPACAĞIMIZ TURUNÇGİL KONGRESİ’NE DE ALTYAPI OLUŞTURACAK"

Narenciye demenin sağlık, istihdam, iş, para, sağlık, ihracat, turizm demek olduğunu anlatan Vali Su,  "Tüm bunlar insanı mutlu eden şeyler. İşiniz, paranız, sağlığınız var ise mutlusunuz demektir. O zaman narenciye mutluluk demektir. O zaman kıymetini bileceği, uluslararası düzeyde tanıtacağız ve bundan herkes en yüksek düzeyde istifade etmesini sağlayacağız. Aynı zamanda bu festivalimiz 2020’de yapacağımız Turunçgil Kongresi’ne de altyapı oluşturacak."

 Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri daha sonra narenciye süslü figürlerin hazırlıklarını yerinde görmek için fuar alanına giderek incelemelerde bulundu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin İşkur engelli ve eski hükümlülerin yanında
Mersin İşkur engelli ve eski hükümlülerin yanında
Yaşlı nüfusunda Mersin 9. Sırada
Yaşlı nüfusunda Mersin 9. Sırada