Robot turnuvasının şampiyonları İstanbul'dan

Mersin'de, lise öğrencilerinin yarıştığı First Robotics Competition (FRC) robotik turnuvası, sona erdi. Servet Tazegül Spor Salonu'nda dünyanın önde gelen robot yarışmalarından FRC'nin, düzenlediği "Mersin Off Season 2019" etkinliğinin şampiyonları İstanbul'dan çıktı. Turnuvayı, Özel Üsküdar Amerikan Lisesi (Tigers Robotics), Kartal Şehit Öğretmen Hüseyin Ağırman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Eagles) ile Vizyon Koleji'nin (Orion Robotics) oluşturduğu ittifak kazandı. Turnuvaya ilk defa katılan Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (R3-D3) ise "Rookie All Star ödülü" almaya hak kazandı.

Robot turnuvasının şampiyonları İstanbul'dan
Robot turnuvasının şampiyonları İstanbul'dan admin
Bu içerik 460 kez okundu.

  Hasan KÜÇÜK

Mersin Valiliği himayesinde, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi ana sponsorluğunda, Technokids Mersin ve JR Roboticsiş birliğinde gerçekleştirilen FRC Mersin OffSeason 2019 Liseler Arası Robotik Turnuvası heyecanlı ve renkli görüntülere sahne oldu.

Robotik turnuvaya, İstanbul, Kocaeli, Eskişehir, Antalya, Çorum, Hatay, Düzce, İzmir ve Mersin’den, 550 öğrenciden oluşan 42 takım katılarak mücadele etti.

Turnuvada, ittifak oluşturan 3 takım, ittifak oluşturan diğer 3 takıma karşı yarıştı. İttifaklar, yarışma alanındaki top ve daire şeklindeki kargoları, 3'er robotla alanın ortasındaki panele taşımak için kıyasıya mücadele etti. Robotların kıyasıya mücadelesini tribünden izleyen öğrencilerde zaman zaman yaptıkları tezahüratlarla bu heyecana ortak oldu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, Mersin Valisi Ali İhsan Su da turnuvaya katılan takımların stantlarını gezerek öğrencilere başarılar diledi. 

Elvan burada yaptığı açıklamada turnuvaya katılan gençlerle gurur duyduklarını ifade ederek

‘Sizler bu şekilde devam ettiğiniz sürece ne ülkemizin ne de bizlerin sırtı yere gelir. Her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyor başarılarınızın devamını bekliyorum" diye konuştu. .

MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, etkinliğin dünya genelinde 30, Türkiye'de 3, Mersin'de ise ilk defa düzenlendiğini vurgulayarak "Mersin’de ilk kez düzenlen yarışmaya ev sahipliği yapmak bizim için büyük bir gurur oldu. Bilim ve teknolojiye değer vererek yarışmaya katılım gösteren gençlerimizin heyecanına ortak olmak inanılmaz bir deneyimdi. FRC Mersin OffSeason Yarışları’nın ikincisine de ev sahipliği yapmak için çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

Turnuvayı, Özel Üsküdar Amerikan Lisesi (Tigers Robotics), Kartal Şehit Öğretmen Hüseyin Ağırman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Eagles) ile Vizyon Koleji'nin (Orion Robotics) oluşturduğu ittifak kazandı.

Turnuvaya Mersin’den katılan tek takım olan MTOSB Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin oluşturduğu R3-D3 takımı ise Rookie All Star ödülü aldı.

Turnuvada ayrıca, yaratıcılık, ilham verici mühendislik, girişimcilik, mühendislikte mükemmellik, duyarlı profesyonellik, kontrolde yenilik gibi 20 alanda takımlara ödüller verildi.

Turnuva katkı sunan kurum ve kuruluşların ödüllerini Mersin Valisi Ali İhsan Su verirken şampiyon takımların ve çeşitli dallardan ödül alan takımların ödülleri ise Jüri üyeleri tarafından takdim edildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin İşkur engelli ve eski hükümlülerin yanında
Mersin İşkur engelli ve eski hükümlülerin yanında
Yaşlı nüfusunda Mersin 9. Sırada
Yaşlı nüfusunda Mersin 9. Sırada