Advert

"Esnafın sıkıntısı büyük"

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince (ESOB) Kongre Merkezinde düzenlenen Başkanlar Kurulu Toplantısında konuşan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2 milyon esnafın ailesiyle birlikte ülke nüfusunun önemli bir bölümünü oluşturduğuna dikkat çekerek toplumda bu kadar önemli bir yeri olan esnafın büyük sorunları bulunduğunu söyledi. Zincir marketlerin 50 metrekarelik dükkanlarla mahalle aralarına kadar girdiğini vurgulayan Palandöken bu durumun geleneksel yapıyı bozduğunu belirtti. Palandöken, "Toplumdaki uzlaştırıcı kimliği olan ahi kültürü olan esnaf sayısı azalınca toplumsal şiddet oluyor. Ahilik kültürünün yok olmasıyla toplumdaki şiddet olayları artıyor. Esnafın bu anlamda da önemli bir denge unsuru oluyordu. 50 yıldır başkanım son yıllardaki kadar şiddeti duymadım" dedi. Toplumsal barışın sağlanabilmesi için yapılacak tek hizmetin emekli sandığı, SSK ve Bağ-Kur'un aynı statüye getirilmesi gerektini anlatan Palandöken, "Esnaf 9 bin günde emekli oluyor. Yanında çalışan 7 bin günde. Hem benden az çalışıyor hem tazminat alıyor, hem de benden 1 buçuk kat fazla maaş alıyor. Düşünün adaletsizliği" şeklinde konuştu. Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer ise esnafın en büyük sorununun kuralsızlık olduğunu ifade ederek iş yeri açarken belediyelerden alınan ruhsatın odaları geçmesi durumunda bu sorunun yapacakları düzenleme ile çözülebileceğini söyledi.

admin
Bu içerik 579 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Mersin ESOB) Başkanlar Kurulu toplantısı Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapıldı. Toplantıya TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Lütfi Elvan, AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve oda başkanları ve stk temsilcileri ve esnaflar katıldı.

“YENİ ESNAFLARIN YÜZDE 98’İ 5 YILI GÖRMEDEN KAPANIYOR”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, en ufak bir krizde en çok etkilenenin küçük esnaflar olduğuna dikkat çekerek istihdamın ana kaynağının esnaflar olduğunu söyledi. “Esnaf hiçbir şey yapmasa bile kendi iş yerinde kendini istihdam ediyor. Mersin'de 60 bin civarında esnafımız var. Türkiye'de 2 milyon esnaf ve sanatkarımız var" diyen Dinçer, "Ülke genelinde 2 milyon kişiyi bu küçük esnaf ve sanatkarlar istihdam ediyor. Böyle önemli bir konumda olan esnaflarımız tabii sıkıntılar çekiyor. Esnafın en büyük sorunu kuralsızlık. Çünkü bizi ve iş yerimizi bir kurala bağlamıyorlar. Bu ülke de herkes her isi istediği yerde işi bilse de bilmese de yapıyor. Hal böyle olunca karşımıza şöyle vahim bur durum ortaya çıkıyor. 2007-2017 yılları arasında 32 bin esnaf kepenk kapatmış. Kapatanların büyük bir çoğunluğuna baktığımızda bu işten anlamayan kişiler. Bilinçsiz işyeri açmaktan dolayı. Yeni açılan iş yerlerinin yüzde 33’ü bir yılı dolduramıyor. Yüzde 98’i de 5 yılı dolduramıyor. Bu bize ciddi bir sıkıntı olduğunu gösteriyor. Bunun için bize planlama yönünden yardımcı olunması gerekiyor. Yasal dayanağa ihtiyacımız var. Yoksa kötü niyetli, işi bilmeden açanların yüzünden gerçek esnaflarımız zarar görüyor" şeklinde konuştu.

"AVM'LER VE ZİNCİR MARKETLER BÜYÜK SORUN"

Esnafın ikinci sıkıntısının ise AVM'ler ve zincir marketler olduğunu anlatan Dinçer, "AVM'lerle mücadele ederken zincir marketlerlerin vurduğu darbeyi AVM'ler vuramaz oldu. Her mahallenin köşesinde sokağın girişinde ve çıkışında gelişigüzel AVM'ler açılıyor. Bunlarla ilgili bir sınırlama kısıtlama getirilmesini istiyoruz. Bunun bir kıstası olmalı. Yoksa mahalle arasında esnaf kalmadı. Ne bakkalımız kaldı ne kasabımız kaldı. Ne giyim mağazamız ne berberimiz kaldı. Bununla ilgili küçük esnafın planlanması ile ilgili bir planlamaya ihtiyaç var. Bizim açtığımız, esnafın açtığı işyerinin ruhsatını belediye vermesin. Esnaf bizimse iş yeri açaçaksa bırakında bu esnaf teşkilatı karar versin. En azından bizim odalar birliğimiz el ele verir bu planlamayı gerçekleştirir" diye konuştu. Üretim üzerindeki masraflar azaltılması gerektiğini vurgulayan Dinçer, "Esnafın üreterken kullandığı, elektrik, su, doğalgazda esnafa ayrıcalık tanınması lazım. Uzakdoğu'dan gelen mallar üretimimizde sıkıntı oluşturuyor. En azından bu yüklerin hafifletilmesi için bir çalışma yapılırsa küçük esnaf ve sanatkar bir nebze olsun rahatlar" dedi.

PALANDÖKEN: AHİLİK KÜLTÜRÜ YOK OLUNCA TOPLUMDAKİ ŞİDDET OLAYLARI ARTIYOR

 

TESK Başkanı Bendevi Palandöken ise 2 milyon esnafın ailesiyle birlikte ülke nüfusunun önemli bir bölümünü oluşturduğunu vurgulayarak toplumda bu kadar önemli bir yeri olan esnafın büyük sorunları bulunduğunu söyledi. Zincir marketlerin 50 metrekarelik dükkanlarla mahalle aralarına kadar girdiğini dile getiren Palandöken, böylelikle geleneksel yapının bozulduğunu savundu. Toplumdaki uzlaştırıcı kimliği olan ahi esnaf kültürü olan esnaf sayısı azalınca toplumsal şiddetin olduğunu belirten

Palandöken, Esnafın ve esnafın içinde bulunduğu ahilik kültürünün yok olmasıyla toplumdaki şiddet olayları artıyor. Esnafın bu anlamda da önemli bir denge unsuru oluyordu. 50 yıldır başkanım son yıllardaki kadar şiddeti duymadım" şeklinde konuştu

"HERKES KİMYAGER OLDU"

Kaçak satılan sigara ve yüksek vergilerin esnafı zor durumda bıraktığını anlatan Palandöken "Şimdi düşünün tablada sigarayı satıyor. Sayın Valimiz Emniyet güçleri görüyor. O tablayı alıp şikayet edemeden başka tarafa kaldırılıyor. Sigara içmede sıkıntı var mı? Sigara üreticilerinin bir problemi var mı? 20 adetlik sigaranın 16 tanesi vergi. 20 katrilyon geliri var devletin. İçmesinler deniliyor. Tamam anladık içmesinler hakikaten zararlı. Hiç kimse çocuğuna sigara iç içki iç diye öğütte bulunur mu? Ben 56 yıldır bakkalım ayıplı bir maldır içki. Alkol satışı belli saatlerde olunca bu kez kaçak ve illegal yoldan satış yapılıyor. Bu sefer tezgah altından içki üretenler çoğalıyor ve devlet vergi kaybına uğruyor. Hatta kimle konuşsam evine düzenek kurmuş kendi alkolünü kendisi üretiyor. Gençler, çocuklar özenmesin diye yapılıyor bu uygulama fakat o çocuklar nasıl hazırlanacağına kendi gözleri ile şahit oluyor. Ülkede herkes kimyager oldu, yenileri de bu sayede yetişiyor. Ben bunların reklamını yapmak için söylemiyorum. İçin diye reklamını yapmıyorum. Diyorum ki bir realite var. Ona mani oluyorsun. O kaçak sigara satan tablayı oraya koydurtturma" diye konuştu.

"TOPLUMSAL BARIŞ İÇİN EMEKLİ SANDIĞI, SSK VE BAĞKUR AYNI STATÜDE OLSUN"

Şoför esnafının perişan, bakkal esnafı bitmiş durumda olduğunu şans oyunları oynatan esnafların sıkıntısının bulunduğunu anlatan Palandöken şunları söyledi. "Esnaflar kredi çekerken sıkıntı yaşıyor. Belediye Başkanı AVM'yer yüzünden kentin dokusu bozuldu ben bir şey yapamam diyor. Her cadde başına zincir market konulması beni de rahatsız ediyor diyor. Zincir marketlerle ilgili düzenlemeye kim yapacak hükümet yapacak. Bağkur pirimi 850 lira. Her ay yatıramıyorsunuz. İkide bir öteliyorsunuz. Şöyle bir adaletsizlik var. Sizde biliyorsunuz. Başın ağrıyor doktora gideceksiniz doktor prim yatırmadınız diye muayene etmiyor. Eczaneye gidiyorsunuz ilaç alamıyorsunuz. Sadece seni cezalandırmıyor; eşin, çocuğun, bakmakla yükümlü olduğun anan baban o hizmetten yararlanamıyor. Geldin eve moralin bozuk. Eşinin kolundaki bileziği soydun. Ananın babanınkini sattın götürdün yatırdın. Almadığın hizmetin bedelini cezalı ödüyorsun. Hem hizmet almıyorsun hem cezalı yatıracaksın diyor. Peki diyorsun ben 25 sene primimi ödedim hadi beni emekli et. Öyle avanta var mı?. Yaşa takıldın diyor. Ya kardeşim benim yanımda çalışan 8 saat ben 18 saat çalıştım diyorsun. 20 saat çalışan var. Emekli olduğunda da en az maaşı sen alacaksın. Yüksek prim felan ödedin hepsi hikaye. Toplumsal barışı sağlanabilmesi için yapılacak tek hizmet var. Emekli Sandığı, SSK ve Bağkur. Üçü de aynı statüde olsun. Esnaf 9 bin günde emekli oluyor. Yanında çalışan 7 bin günde. Hem benden az çalışıyor hem tazminat alıyor, hemd e benden 1 buçuk kat fazla maaş alıyor, düşünün adaletsizliği."

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'de hayata geçirecekleri, Mersin esnafına doğrudan ve dolaylı olarak katkı sağlayacak olan Esnaf Masası, Parkomat uygulaması, Metro projesi, Halk Kart, Küçük Sanayi Siteleri gibi hizmetleri anlattı. Metro projesinin önemini vurgulayan Seçer, “Metro sadece bir ulaşım projesi değil, Mersin’in gelişim projesi. Çarşı esnafının hareketlenmesinde önemli bir katkı sağlayacak. Bu projeyi verilmiş bir söz ve prestij projesi olarak görüyorum. Bu konuda herkesin de desteğini bekliyorum” dedi.

VALİ SU: MERSİN'E HER ALANDA CİDDİ YATIRIMLAR YAPILDI

Mersin Valisi Ali İhsan Su ise her alanda çok ciddi yatırım ve çalışmalar yapıldığını ifade ederek "Bu yatırım ve çalışmalar esnafa da doğrudan veya dolaylı olarak fayda sağlıyor. İki yıl öncesine kadar Mersin'de esnafın en büyük sorunlarından biri sık sık elektrik kesilmesiydi. Ama artık vatandaşımızın, esnafın gündeminin ilk maddesi elektrik kesintisi değil. Bunun gibi birçok konu sorun olmaktan çıkarıldı, çözüldü. Kent merkezini canlandırma adına da yatırımlar yapıldı, yapılıyor. Örneğin Çiçek Pasajı yenilenerek hizmete girdi. Kiremithane Mahallesi'nde bir cazibe merkezi oluşturma çalışmalarımız başladı, Millet Bahçesi'ne ilişkin süreç devam ediyor ve buralar bir cazibe merkezi haline gelecek. Eski zeytinyağı fabrikasına ilişkin proje devam ediyor, orası sanat müzesi haline getirilecek" diye konuştu.

ELVAN: SOSYAL GÜVENLİK PRİMİNDE DENGESİZLİK OLABİLİR

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan ise elbette esnaf ve sanatkarlarımızın sorunları var ama yapılanları da unutmamız gerekiyor. Evet sosyal güvenlik priminde 7 bin ile 9 bin arasında bir dengesizlik olabilir, bunun mücadelesini verelim. Ama AK Parti hükümetlerinin de hakkını teslim edelim. Hiçbir vatandaşımız bugün sosyal güvenlik şemsiyesi dışında değil. İsteyen her vatandaşımız, istediği hastaneye gidip, istediği yerde muayene olabiliyor. Bugün Avrupa'nın en gelişmiş ülkelerinde, ABD dahil sosyal güvenlik sistemi neredeyse çökmüş durumda. Bırakın düşük gelirliyi, orta gelirlilerin dahi doktora gidemediğini görüyoruz. Geçmişte bir Bağ-Kurlu vatandaşımız, devlet hastanesine dahi gidemiyordu. Bugün dünyanın en modern hastanelerinden biri olan Mersin Şehir Hastanesini inşa ettik. Bu hastane günde 10 bin kişiye hizmet veriyor" diye konuştu.

Esnaf ve sanatkara yönelik de birçok çalışmanın yapıldığını söyleyen Elvan, "10-15 yıl önce Mersin'de 1 yılda toplam esnafın aldığı faiz destekli veya faizsiz kredi miktarı 1 milyon 500 bin liraydı. Bu yıl ise alınan kredi miktarı Mersin'de 500 milyon liraya ulaşmıştır. O dönemde sadece 700 civarında esnafımız yararlanmış bundan, bu yıl ise 14 bin 751 esnafımız bu krediden yararlanmış" şeklinde konuştu.

"POPÜLİST DAVRANAMAYIZ"

Erken emeklilik konusuna da değinen Elvan, "Sosyal güvenlik sistemimizi çökertebilecek, sosyal güvenlik sistemimizdeki dengeyi bozabilecek bir adımı atmamız mümkün değil, popülist davranamayız. Ama elbette her hangi bir çözüm noktasında Cumhurbaşkanımız talimat verdi, bu çalışmalar yapılıyor. Ama bizden şunu beklemeyin; sosyal güvenlik sistemimizi bozacak, dengeleri altüst edebilecek, ileride sizlerin rahat bir şekilde istediğiniz hastaneye gitmenizi engelleyecek bir yaklaşımı asla ortaya koyamayız. Türkiye bu noktada geriye gidemez. Bugün dünyanın dört bir yanından İngiltere, Fransa, Rusya, Afrika'dan hastalar, tedavi için ülkemizdeki hastanelere geliyor. Artık Türkiye, sağlık turizminde dünyanın en önemli ülkelerinden biri oldu. Elbette sıkıntılarımız var ama bu sıkıntıların çözümü konusunda mücadeleyi birlikte vereceğiz" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altınışık: Hayat enerjisini resimde buldum
Altınışık: Hayat enerjisini resimde buldum
Spor ve Sağlıklı Yaşam Kampı sona erdi
Spor ve Sağlıklı Yaşam Kampı sona erdi