Advert

Bu turnuva Mersin'e yakıştı

​Mersin'de, ilk defa Türkiye genelindeki 43 takımın 550 öğrenciile katıldığı liseler arası Robot turnuvası düzenlendi. Servet Tazegül Spor Salonu’nda düzenlenen FirtsRoboticsCompetitions (FRC) Mersin OffSeason 2019 Liseler Arası Robotik Turnuvası renkli ve heyevanlı görüntülere sahne oldu.Turnuvada Mersin'i, Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin 21 öğrencisinden oluşan R3D3 robot takımı temsil etti. FRC Mersin OffSeason 2019 Liseler Arası Robotik Turnuvasında, takımlar rekabet ile dostluğun, bilim ile eğlencenin buluştuğu arenada, kıyasıya bir mücadele sergiledi. Turnuvaya katılan takımlar şampiyon olabilmek için kıyasıya mücadele etti. MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, Mersin'de ilk kez gerçekleştirilen robot yarışmasının önümüzdeki yıl da burada yapılacağı müjdesini vererek "Bu turnuva Mersin'e yakıştı. Mersin'de yapılan birçok etkinliğe robot yarışması da damgasını vuracak" dedi. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ise etkinliğin sadece bir yarışma değil geleceğin teknolojilerinin gelişmesinde de anahtar süreç olduğunu vurguladı. Vali Ali İhsan Su'da yarışmanın çok önemli olduğuna dikkat çekerek öğrencilerin bu yarışmalarda elde etitği tecrübelerin ülkemizin geleceğine çok büyük bir katkı sağlayacağını söyledi.

Bu turnuva Mersin'e yakıştı
Bu turnuva Mersin'e yakıştı admin
Bu içerik 475 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Mersin Valiliği himayesinde, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi ana sponsorluğunda, Technokids Mersin ve JR Robotics iş birliğinde gerçekleştirilen FRC Mersin OffSeason 2019 Liseler Arası Robotik Turnuvası renkli görüntülere sahne oldu. Mersin'in ilk kez ev sahipliği yaptığı turnuvada, Türkiye genelinde 42 takım ve 550 öğrenci, robotlarını yarıştırarak şampiyonluk mücadelesi verdi.

Turnuvada Mersin'i, Özel Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan R3D3 robot takımı temsil etti. FRC  MersinOffSeason 2019 Liseler Arası Robotik Turnuvasında, takımlar rekabet ile dostluğun, bilim ile eğlencenin buluştuğu arenada, kıyasıya bir mücadele sergiledi.Öğrencilerin kumanda ettiği robotların yarıştığı, rekabetin ve işbirliğinin üst düzeyde olduğu heyecan verici yarışmalar gerçekleştirildi.

Servet Tazegül Spor Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğin açılına Mersin Valisi Ali İhsan Su, AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Toroslar Belediye Başkanı Afşın Atsız Yılmaz, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Fikret Yüksel Vakfı Başkanı Suzan Buschard, protokol mensupları, STK temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, dünya genelinde 30 yıldır düzenlenen ve Fikret Yüksel Vakfı  katkılarıyla birlikte Türkiye’de 3’üncü kez düzenlenen etkinliğin Mersin’de yapılmasından mutluluk duyduklarını belirtti. Mersin’de ilk kez düzenlen yarışmaya ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını vurgulayan Tekli, bilim ve teknolojiye değer vererek yarışmaya katılım gösteren tüm gençlere teşekkür etti. Birincisi düzenlenen FRC Mersin OffSeasonYarışları’nın ikincisine de ev sahipliği yapmak için çalışmalar yürüttüklerini anlatan Tekli, “Bu turnuva Mersin’e yakıştı. Mersin’de yapılan etkinliklerin arasına bir yenisi daha eklendi. İnşallah yarışmanın ikincisi de Mersin’de yapılacak” dedi. Bilim ve teknolojinin yankılandığı rekabet ve aynı zamanda işbirliğinin üst düzeyde olduğu heyecan verici bir yarışma temenni ettiğini dile getiren Tekli, tüm yarışmacılara başarılar diledi.

TÜBİTAK BAŞKANI MANDAL: “TEKNOLOJİYİ ÜRETEN ÜLKELER BAŞARILI OLACAK”

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ise teknolojiyi kullanan değil, teknolojiyi geliştiren, teknolojiyi üreten ülkelerin başarılı olabileceğinin altını çizdi. Dünya Ekonomik Forumunun 2018'de yayınladığı raporda, şu an henüz gelişme aşamasında olan, 2022 yılında ise anahtar kelime olacak teknoloji, tasarım ve programlamanın öne çıkacağına dikkat çeken Mandal, "Sizler, bunu şimdiden yakalamışsınız. O yüzden bizim sizlere destek vermek için her türlü çaba içinde olmamız gerekiyor. 'Robot' dediğimiz kavram, yıllar önce endüstride kullanılmasıyla başladı. Ama bugün artık sosyal robotları, uzayın derinliklerini konuşuyoruz. Artık robotu sadece sanayide ve ileri üretim süreçlerinde değil, hayatın her aşamasında kullanacağız. Bundan dolayı sizin yapmış olduğunuz katkı, sadece bir robot yarışması değil, bunun ötesinde geleceğin teknolojilerinin gelişmesinde anahtar bir süreç. Gelecekte, ülkemizin hem bölgesel hem ülkesel lider olma pozisyonunda yaptığınız katkıların kesinlikle kayda değer önemli bir rolü var. Biz de TÜBİTAK olarak yaptığımız destekler ve etkinliklerle bu sürecin içinde aktif olarak yer almaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Gençlerin teknoloji ile iç içe olmasının sadece teknolojiyi kullanma noktasında değil, teknolojiyi geliştirme ve üretme noktasında da oldukça önemli olduğunu vurgulayan Mandal, şöyle devam etti: “Bu nedenle yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizi ve onlara öncülük eden okullarımızı tek tek kutluyorum. Tüm ülkelerde temel ihtiyaç, teknoloji tabanlı bilgi üretimidir. Ülke olarak teknolojik tasarım ve programlama konusundaki 2022 yılı hedefimizi siz şimdiden yaptınız. Uzayın derinliklerini, robotta sosyal kavramı konuşuyoruz. Sadece sanayileşmede, ileri üretim süreçlerinde değil hayatın her alanında kullanacağız. Sizin yaptığınız katkı sadece bir yarışma değil, geleceğin teknolojilerinin gelişmesinde anahtar süreç. Geleceğe bakınca ülkemizin hem bölgesel hem de küresel lider olması noktasında yaptığınız katkıların önemli bir boyutu var.”

VALİ SU: “TEKNOLOJİYE AYAK UYDURMAK GEREKİYOR”

Dünyada teknoloji noktasında her geçen gün yeni gelişmelerin olduğuna değinen Mersin Valisi Ali İhsan Su ise, ülke olarak gelişen teknolojiye ayak uydurulması gerektiğini vurguladı. Mersin olarak gelişen teknolojiye ve çağa ayak uydurmak için bir dizi çalışmalar yürüttüklerinin bilgisini veren Vali Su, şunları söyledi. 

“Bugün bu çalışmalardan biri ilimizde robotik yarışmalarla gerçekleşiyor. Bu yarışma gerçekten çok önemli. Bir taraftan sizler bu yarışmalar nedeniyle teknolojik gelişmeleri kodlamayı, robotik dünyada meydana gelen ilerlemeleri görme fırsatı buluyorsunuz. Bunları takip etme fırsatı buluyorsunuz. Diğer taraftan bu yarışmalarda ekip ruhunu, ekip halinde çalışmanın ne getireceğini, nasıl kontrol edilebileceğini, ekip ruhunun nasıl meydana geleceğini, arızaların ekip ruhuyla tamir edilebileceğini görüyor ve gösteriyorsunuz. Buradaki tecrübeleriniz yarın ülkemizin geleceğine sağlayacağınız katkıları artıracaktır. Bu bakımdan çok önemli bir yarışmayı ilimizde gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Önümüzdeki yılda yarışmanın ikincisinin kentimizde düzenlenme sözünü aldık.”

Konuşmaların ardından akademisyenler, teknopark yetkilileri, teknoloji tabanlı özel sektör temsilcilerinden oluşan 44 jüri üyesi yarışmacı ve izleyicilere tanıtıldı. 2 gün süren yarışların sonunda İstanbul, Kocaeli, Eskişehir, Antalya, Çorum, Hatay, Düzce, İzmir ve Mersin’den yarışmaya katılım gösteren 550 öğrenciden oluşan 42 takım kıyasıya mücadele etti.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin İşkur engelli ve eski hükümlülerin yanında
Mersin İşkur engelli ve eski hükümlülerin yanında
Yaşlı nüfusunda Mersin 9. Sırada
Yaşlı nüfusunda Mersin 9. Sırada