Advert

Meclis'ten 73 yeni otobüs için onay çıktı

​Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, yeni alacakları 100 otobüsten 73’ü için genel bütçeden ulaşım bütçesine 110 milyon lira aktarılmasına ilişkin teklifine meclisten onay aldı. Şu anda 73 otobüs için ihaleye çıkacaklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer , kalan 27 otobüs için de Ocak ayında ihalenin ikinci aşamasını yapacaklarını kaydetti. Belediye otobüslerinin klimalarının çalışmadığı yönünde şikayetler aldıklarını belirten Seçer, "Burada bizim bir ihmalimiz var. Klimalarımız ya arızalı ya da otobüs şoförleri bilinçli olarak bu klimaları açmıyorlar. Bunu bir ihbar kabul edelim. Bu konuda bir soruşturma yapalım” dedi.

Meclis'ten 73 yeni otobüs için onay çıktı
Meclis'ten 73 yeni otobüs için onay çıktı admin
Bu içerik 372 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim ayı toplantısının ikinci birleşimi gerçekleştirildi. Kongre ve Sergi Sarayında yapıldı. Toplantıda, komisyonlardan gelen 28, idareden gelen 3 ve gündem dışı 2 olmak üzere 33 madde görüşüldü. Toplantıda, Büyükşehir Belediyesi’nin 2020-2024 Dönemi Stratejik Planı ile ilgili komisyon raporu kabul edilirken, Meclis gündemine dair önemli konular değerlendirildi.

STRATEJİK PLAN OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Meclis toplantısında ilk olarak komisyonlardan gelen raporlar ele alındı. İlk gündem maddesi olarak görüşülen ve bir önceki oturumda meclis üyelerinin talebi üzerine tüm komisyonlara havale edilen Stratejik Plan görüşüldü. Bütün komisyonlarda oy birliğiyle kabul edilerek meclise gelen Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 2020-2024 Dönemi Stratejik Planı, oy birliğiyle onaylandı.

Toplantıda, Mezitli’de 11, Erdemli’de 8 ve Silifke Susanoğlu’nda 1 olmak üzere Büyükşehir Belediyesi tarafından Milli Emlak’tan kiralanan toplam 19 sahil alanının protokollerinin feshedilerek Denizkızı Turizm A.Ş.’den teslim alınmasına ilişkin ilgili komisyonlardan gelen raporlar da geldiği şekliyle oy birliğiyle kabul edildi.

“UZANAMADIĞIMIZ YERE ŞAPKAMIZI ATARAK HİZMET OLMAZ”

Mersin sahillerinde geçmiş dönemde Milli Emlak Müdürlüğü’nden kiralanan, ancak işlevsel bir şekilde kullanılamayan plajlarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Seçer, “Bunların birçoğu zaten işlevsel değil. Kiralanmış, bedel ödeniyor ama orada herhangi bir belediyenin yatırımı da yoktu, işletilmiyordu. Gereksiz yere bir kira ödemesi söz konusu. Diğer taraftan bazı bölgeler yine kiralanmış ancak bizim açımızdan işletilmesi son derece zor. Belediyeye külfet getiriyor. Bu konuda da sorunların çözümünde yalnız kalıyoruz, yani kendi paramızla rezil oluyoruz” dedi.

Yine geçmiş dönemde Susanoğlu’nda kiralanan oldukça geniş bir alan olduğunu ve bedelinin çok üzerinde kira ödendiğini söyleyen Seçer, bu konuyla ilgili de düzenlemeye gittiklerini belirtti. Başkan Seçer, şunları söyledi:

“İptal edilen bir nokta da Susanoğlu’nda. Orada işletme devam edecek ama bedelinin çok üzerinde. O dönemde kaymakamlıkla bir anlaşmazlık söz konusu olmuş, gereksiz yere o anlaşmazlığı o an çözmek için çok geniş bir alan kiralanmış ve en çok kira bedeli ödediğimiz nokta orası. Bunları ortadan kaldırmak için bir düzene gidelim. Yine plajlarda belirli noktaları işletelim. İş yaparken en iyisini, en doğrusunu, düzgününü yapmaya çalışıyoruz. Bir taraftan uzanamadığımız yere şapkamızı atarak hizmet olmaz. Buraları işletmek kendi tasarrufumuzda. Dolayısıyla bunu da yaparken, inisiyatif alırken de doğru işler yapmak istiyoruz. Gelecek yıl için Susanoğlu, Kocahasanlı, Kumkuyu gibi plajlarımız işletilecek ama çok daha derli toplu olacak ve giderlerimiz de azalacak”

Emirler Ormanı ile ilgili de bilgi veren Seçer, “Bir proje yapılmış, 20 milyon lira civarında para harcanmış. Bu projeyi tamamlamak için 28 milyon lira ek paraya ihtiyacım var. Benim böyle bir param yok. Param da olsa bunu mantıklı görmediğim için, çok açık söylüyorum 20 milyondan vazgeçtik bir 28 daha vermemek için bu tip düzenlemeler de yapıyoruz. Orayı da iade ediyoruz. İsteyen kurumlar ilgilenebilir” diye konuştu.

DOĞALGAZLI 73 OTOBÜS ALIMINA ONAY ÇIKTI

İdareden gelen 73 otobüs alımına ilişkin teklif de meclis üyelerinin görüşüne sunuldu. Toplu taşıma hizmetlerinin daha etkin ve verimli sunulabilmesi ile vatandaş memnuniyetinin arttırılabilmesi amacıyla 73 adet 12 metrelik CNG (doğalgazlı otobüs) alımına ihtiyaç duyulduğu belirtilen teklifte, otobüslerin alınabilmesi için 2019 yılında edinilecek taşıtların (T1) cetveline eklenmesi talep edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Seçer “Bizim yeni otobüs alma girişimimiz var. Ancak, 2019 bütçesine konmamış, doğaldır. Dolayısıyla biz ek ödenekten 110 milyon liralık bir ek ödeneği ilgili dairenin bütçesine aktarmak durumundayız. Bunun da T1 cetveline eklenmesiyle ilgili meclisin onayına ihtiyacımız var” dedi.

Seçer daha sonra teklifi komisyonlara havale etmeden direk meclis üyelerinin onayına sundu. Teklif, oy birliğiyle kabul edildi.

Seçer, HDP’li Meclis Üyesi Bedriye Kuş’un, belediye otobüslerinin yetersizliği ve klimaların çalışmamasıyla ilgili halkın yoğun şikayetleri olduğu yönündeki sözlerine de bir açıklama getirdi.

Otobüsler yetersiz olduğunu için yeni otobüs alımına yönelik düzenleme yaptıklarını dile getiren  Seçer, “Az önce sizlerin de desteğiyle bir düzenleme yaptık. Genel bütçeden ulaşım bütçesine 110 milyon lira aktarım yaptık. Ulaşım Dairesi başkanından 10-15 gün içerisinde ihaleye çıkılacağı bilgisini aldık. Bizim 100 otobüs alım kararımız var. Bütçe sorunlarımızdan dolayı, bir önceki yılın bütçesini kullandığımız için daha önce konmamış bunlar, şu anda 73 otobüs için ihaleye çıkacağız. Kalan 27 otobüs için de ocak ayında ihalenin ikinci aşamasını yapacağız” şeklinde konuştu.

KLİMALARLA İLGİLİ SORUŞTURMA TALİMATI

Klimaların çalışmamasına ilişkin de Seçer, “Otobüs şoförlerinin hala klimaların arızalı olduğunu söylemesi. Burada gerçekten ya bizim bir ihmalimiz var, klimalarımız arızalı ya da her zaman dertlendiğimiz gibi otobüs şoförleri bilinçli olarak bu klimaları açmıyorlar. Bunu bir ihbar kabul edelim” diyerek, bu konuda soruşturma yapılması talimatını verdi.

MERSİN, BATI ÇİN’DEKİ ‘XİNİNG’ KENTİ İLE KARDEŞ OLACAK

Mersin ile Batı Çin'deki en büyük şehir olan ve yaklaşık 2.2 milyon nüfusa sahip, ekonomi, kültür, eğitim, teknoloji, ulaşım ve ticaretin merkezi “Xining” şehriyle kardeş kent olunması ile ilgili teklif oy birliği ile kabul edildi.

BÜYÜKŞEHİR VE MERSİN ÜNİVERSİTESİ İŞBİRLİĞİNDE MENOPOZ OKULU AÇILACAK

Mersin’de yaşayan vatandaşlara yönelik olarak Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Mersin Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Arasında Menopoz Okulu Açılmasına Dair İş Birliği Protokolü’nü imzalamak üzere, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e yetki verilmesi ile ilgili teklif Meclis’te görüşülerek, ilgili komisyonlara havale edildi.

BÜYÜKŞEHİR’DEN 8. GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMLERİ SEMPOZYUMU’NA DESTEK

Büyükşehir Belediyesi, TMMOB Makine Mühendisleri Odası Mersin Şubesi tarafından 8-9 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan 8. Güneş Enerjisi Sistemleri Sempozyumu ve Sergisi için maddi destek verecek. Yapılacak sempozyuma 50 bin TL destek verilmesi ile ilgili teklif, Meclis üyeleri tarafından görüşülerek, oy birliği ile kabul edildi.

YENİŞEHİR TRİATLONU İÇİN 100 BİN TL DESTEK

Yenişehir Belediyesi'nin 19-20 Ekim tarihlerinde düzenleyeceği Yenişehir Triatlonu ve diğer sportif faaliyetler için 100 bin TL destek verilmesi konusu ile ilgili gündem dışı madde oy birliği ile kabul edildi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarsus'ta ev yangını
Tarsus'ta ev yangını
Yeşilboğaz Kızılay’a kan bağışında bulundu
Yeşilboğaz Kızılay’a kan bağışında bulundu