Advert

"Performans sistemi hekimleri strese sokuyor"

​Mersin Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Cemil Galioğlu, geçen hafta yapılan Sağlıkta Performans Çalıştayı'nın sonucunda, sağlıkta uygulanan performans sisteminin hekimler arasında etik dışı yarışmayı tetikleyip sağlık harcamalarını ölçüsüz ve gereksiz oranda artırdığı, hekimlerde izin kullanmamaya bağlı aşırı stresin ortaya çıktığının tespit edildiğini belirtti. Sağlıkta şiddet yasasının bir an önce çıkarılmasını talep eden Galioğlu, yasa çıkmadığı takdirde yurt çapında iş bırakma eylemi yapacaklarını söyledi. Tabip Odası üyeleri Dr. Zeki Sinan Doğan'ın komu görevinden ihraç edilmesine de tepki gösterdi.

admin
Bu içerik 495 kez okundu.

Esra Şasi YAĞMUR

Mersin Tabip Odası ve Mersin Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) tarafından  geçen hafta yapılan Sağlıkta Performans Çalıştayı, sağlıkta şiddet ve Mersin Tabip Odası ve SES üyesi Dr. Zeki Sinan Doğan'ın görevden ihraç edilmesi ile ilgili Tabip Odası'nda bir basın açıklaması yapıldı. Mersin Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Cemil Galioğlu, geçen hafta yapılan Sağlıkta Performans Çalıştayı'nın sonuçları hakkında bilgi verdi.

Sağlıkta performans sisteminin Sağlıkta Dönüşüm Programının bir uygulaması olarak Sağlık Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda 2004 yılında, üniversite hastanelerinde ise 2011 yılından itibaren uygulanmaya başlandığını ifade eden Galioğlu, "Bu uygulama hekimlerin klinik kararları verirken hastanın gereksinimi ve tıbbın olanakları ile var olan bilgi birikimini bir araya getiren mesleki bağımsızlığını olumsuz yönde etkilemektedir" dedi.

"PERFORMANS SİSTEMİ HEKİMLER ARASINDA ETİK DIŞI YARIŞMAYI TETİKLİYOR"

Genel olarak hekimin yaptığı işin bilgi düzeyi, beceri düzeyi ve davranışsal yeterlikleri ve sonuçta nitelikli sağlık hizmetinin çıktısına bakılarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Galioğlu "Ülkemizde ise halen uygulanan hizmet çıktısı temelli performans değerlendirmesinin hekim ve sağlık hizmetlerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Uygulanan performans sistemi hekimler arasında etik dışı yarışmayı tetikleyip sağlık harcamalarını ölçüsüz ve gereksiz oranda artırmaktadır. Aşırı finansal teşvikler sadece etik değerleri bozmayıp ayrıca hukuki sorunlar da oluşturmaktadır. Uygulanan performansa dayalı ücret rejimi ekip dayanışmasını parçalayan, hekimi hekime rakip kılan, hekimi ekibin üyesi olan diğer sağlık emekçilerine yabancılaştıran, insanı ilişkileri zedeleyen bir işlev görmüştür. Ayrıca eğitim ve hizmet arasındaki dengenin hizmet lehine bozulduğu, sürekli tıp eğitimine olumsuz etkisi olduğu gözlenmiştir. Performansa dayalı çalışma sisteminde hekimlerde izin kullanmamaya bağlı aşırı stres ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Hekimler değişen oranlarda endikasyonsuz müdahalelerin, etik olmayan uygulamaların malpraktis ve komplikasyon sayısının arttığını, verilen sağlık hizmetinin niteliğinin ve hasta başına düşen muayene süresinin düştüğünü ifade etmişlerdir. Tüm bu nedenlerle15 yıldır uygulanan performansa dayalı(hizmet başı) ödeme sisteminde defalarca genelgeler ile değişiklikler yapılmış ancak sorunlar çözülememiştir" şeklinde konuştu.

"HİZMET NİTELİĞİ OLUMSUZ ETKİLİYOR"

Performans sistemi ile; sağlık hizmetlerine ulaşım hakkı engellendiğini öne süren Galioğlu, "Hizmet niteliği olumsuz etkilenmiştir. Değerlere yabancılaşma hızlanmıştır. Çalışma barışı bozulmuştur. Sağlıkta şiddet yaygınlaşmıştır. Emekliliğe yansımayan bir ücret politikası uygulanmıştır. Güvencesiz bir ödeme sistemi yerleştirilmiştir. Tüm bu nedenlerle performansa dayalı döner sermaye uygulamasına son verilerek temel ücretin ve özlük haklarının güçlendirildiği, sağlıklı yaşama ve çalışma koşullarının sağlandığı, nitelikli bir sağlık hizmetleri sunumuna geçilmesi Sağlıkta Performans Çalıştayı'nın en belirgin sonuçlarındandır" diye konuştu.

"SABRIMIZ TAŞIYOR, İŞ BIRAKMA EYLEMİ YURT ÇAPINDA ÖRGÜTLEYECEĞİZ"

Tüm bunların yanı sıra sağlıkta şiddet olaylarının katlanarak arttığını vurgulayan Galioğlu şöyle devam etti: "Önceki gün, madde bağımlısı bir hastanın İzmir'de FTR asistanlığı yapan bir hekim arkadaşımızın boğazını, kesici alet ile kesmesi sonucu ağır yaralanma meydana gelmiş, hekim arkadaşımız ölümden dönmüştür. Bu şiddet vakalarını Sağlık Bakanlığı kamusal sağlık hizmetlerinin tasfiyesi için kullanmakta ve özellikle ses çıkartmamaktadır. Böylelikte sağlığın ticarileşmesinin ve piyasaya terk edilmesinin önü açılmaktadır. Bizler tüm sağlık örgütleri olarak Sağlık Bakanlığını bir kez daha göreve çağırıyor ve 'Sağlıkta Şiddet Yasası'nın bir an önce çıkarılmasını talep ediyoruz. Bu konuda sabrımızın taştığının ve en kısa sürede gerekli girişimler yapılmazsa iş bırakma etkinliğinin yurt çapında örgütleneceğinin bilinmesini istiyoruz."

DR. ZEKİ SİNAN DOĞAN'IN İHRACINA TEPKİ GÖSTERDİLER

 

Galioğlu, AKP hükümetinin gerek TTB'yi ve gerekse muhalif kamu çalışanlarını boyunduruk altına alamayınca seslerini kısmaya çalıştığını ifade ederek ısrarla doğruları söyleyenleri de kamu görevinden ihraç ettiğini söyledi.

Bu şiddetin son kurbanının Tabip Odası ve SES üyesi, merkez delegeleri Dr. Zeki Sinan Doğan olduğunu anlatan Galioğlu, "Geçirdiği ve savcılık tarafından "kovuşturmaya yer olmadığı" kararı verilen bir soruşturma nedeniyle önce Aile Hekimliği sözleşmesi feshedilmiş, şimdi de Yüksek Disiplin Kurulu kararıyla kamu görevine son verilmiştir. Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki bizler, sağlık örgütleri olarak Zeki arkadaşımızın yanındayız ve gerek hukuki mücadelemizi ve gerekse de demokratik itirazlarımızı sonuna kadar yapacağız. Ama sağlık bakanlığı ve hükümet şunu çok iyi bilmelidir ki; Zeki arkadaşımızı ihraç ederek bizlere verilen gözdağı ve tehdide sessiz kalmayacağız. Dr. Zeki Sinan Doğan bizlerin onurudur. Bu onuru son nefesimize dek koruyacağız."ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin’de 74 kaçak göçmen yakalandı
Mersin’de 74 kaçak göçmen yakalandı
 “15 Kasım, çağdaş bir ulusun doğum günü”
“15 Kasım, çağdaş bir ulusun doğum günü”