Advert

"Nükleer güzellemeye ortak olmayın!"

​Mersin'de Nükleer Karşıtı Platform (NKP) üyeleri, Akkuyu Nükleer Sahasına düzenlenecek basın turu programına tepki gösterdi. Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nde basın toplantısı düzenleyen NKP üyeleri düzenlenecek gezinin yeni bir nükleer güzelleme olacağını ifade ederek basın emekçilerini nükleer güzellemeye ortak olmamaya çağırdı. NKP Dönem Sözcüsü Emre Üresin, basın mensupları için düzenlenecek geziye tepki göstererek, Bu gezide inşaat alanında iki kere oluşmuş çatlağın sıvasını, yok edilen ormanı, betona çevrilen koyu göstermeyecekler. Santralin daha faaliyete geçmeden yarattığı çevre kirliliğini, Büyükeceli köylülerinin isyanını anlatmayacaklar. Kanalizasyon altyapı sistemi olmayan,bütün atıkların Çağlayık Deresine bırakıldığını,derenin kanalizasyon sistemi gibi kullanıldığını, inşaat sahasında patlatılan dinamitlerden kaynaklı Büyükeceli üzerine yağan toz bulutunu; kısaca Büyükeceli'nin daha şimdiden bu yükü kaldıramadığından söz etmeyecekler" dedi.

admin
Bu içerik 491 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Akkuyu Nükleer Güç A.Ş tarafından nükleer santralin yapılacağı Gülnar'ın Büyükeceli Mahallesi'ndeki santral alanına 22 Ekim'de yapmayı planladığı basın gezisi Nükleer karşıtlarını ayağa kaldırdı. Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nde bir araya gelen NKP üyeleri basın mensuplarını nükleer güzellemeye ortak olmamaya çağırdı.

"AKKUYU TURU ÇERNOBİL TURU'NA DÖNMESİN"

Burada bir açıklama yapan NKP Dönem sözcüsü Emre Üresin,

Türkiye Nükleer Karşıtı Platform Mersin Buluşmasını gerçekleştirdikleri 13 Ekim ertesinde yeni bir nükleer güzelleme bilgisini aldıklarını belirtti. Mersin Medya mensupları için 22 Ekim tarihinde düzenlenecek yemekli nükleer güç santrali gezisi programının kendilerine ilk anda son zamanların moda turistik turu olan Çernobil Tur'larını anımsattığını ifade eden Üresin,

"AKKUYU TURU ÇERNOBİL TURU'NA DÖNMESİN"

"Bizler nasıl yıllarca  "Akkuyu Çernobil Olmayacak " diyorsak şimdi de" Yemekli Akkuyu Turu Çernobil Turu'na dönmesin" diyoruz. Tekrar ediyoruz bu yeni bir nükleer güzellemedir. İnşaat alanında iki kere oluşmuş çatlağın sıvasını, yok edilen ormanı, betona çevrilen koyu göstermeyecekler. Santralin daha faaliyete geçmeden yarattığı çevre kirliliğini, Büyükeceli köylülerinin isyanını anlatmayacaklar. Kanalizasyon altyapı sistemi olmayan,bütün atıkların Çağlayık Deresine bırakıldığını,derenin kanalizasyon sistemi gibi kullanıldığını, inşaat sahasında patlatılan dinamitlerden kaynaklı Büyükeceli üzerine yağan toz bulutunu; kısaca Büyükeceli'nin daha şimdiden bu yükü kaldıramadığından söz etmeyecekler" ifadelerini kullandı.

"GELECEK NESİLLERE TEMİZ BİR ÇEVRE BIRAKMAYA MECBURUZ"

Programda planlanan öğle yemeğinin  belki de radyasyonsuz yenebilecek son salatalar ve yemekler olduğunu vurgulayan Üresin, "Kaybedeceklerimizin sadece küçük bir parçası o yemekler" dedi.

"Buradan birkez daha hatırlatıyoruz. Henüz hayata merhaba dememiş bebeklere karşı sorumluyuz" diyen Üresin, "Bahar geldiğinde açacak badem çiçeğine karşı sorumluyuz. Yavrularını büyütmeye çalışan anne kediye karşı sorumluyuz. Gökyüzünde kanat çırpan serçe kuşuna karşı sorumluyuz. Oranının en eski sakinlerinden olan foklara karşı sorumluyuz. Mersin halkına karşı ve tüm Doğu Akdeniz kıyısında yaşayan insanlara karşı sorumluyuz ve bu güzel ülkenin ülkemizin dağına, taşına, ağacına ve her bir yurttaşına karşı sorumluyuz. Gelecek nesillere yaşanabilir ve temiz bir dünya bırakmaya mecburuz" ifadelerini kullandı.

BU GÜZELLEMEYE ORTAK OLMAYIN

Gazetecilere seslenen Üresin şunları söyledi: "Halkımıza erçekleri ulaştırma çabası içinde gece gündüz durmadan, dinlenmeden görev yapan basın emekçilerinin, nükleer güç santrallerini masum gibi gösteren, inşaatın sorunsuz ve büyük bir özenle yapıldığını anlatan bir masalı dinlemeyeceklerine inancımız sonsuz. Mersin NKP olarak basın emekçilerini bu nükleer güzellemeye ortak olmamaya çağırıyoruz. Sizleri çevreden yana olmaya doğanın talanına dur demeye davet ediyoruz."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin’de 74 kaçak göçmen yakalandı
Mersin’de 74 kaçak göçmen yakalandı
 “15 Kasım, çağdaş bir ulusun doğum günü”
“15 Kasım, çağdaş bir ulusun doğum günü”