Doğa tutkunlarının yeni gözdesi; Güldürgü Kanyonu

​Mersin'in Gülnar İlçesine bağlı İshaklar Mahallesi'nde bulunan Güldürgü Kanyonu doğa severlerin yeni gözdesi oldu. Gülnar'da yaşayan doğa tutkunu ve gönüllü turizm elçisi Eyyup Arıcı'nın sık sık ziyaret ederek sosyal medya gruplarında paylaşması ve Gülnar Belediyenin daveti ile gelen 25 kişilik doğa ve trekking gurubunun kanyonu gezmesi ile bir anda ünlenen Güldürgü Kanyonu'na son zamanlarda doğa severler tarafından turlar düzenlenmeye başladı. Gülnar Kaymakamı Mustafa Ayvat ile Belediye Başkanı Alparslan Ünüvar'da el değmemiş bakir güzelliklere sahip Güldürgü Kanyonu'nda incelemelerde bulanarak bölgenin turizme kazandırılması konusunda fikir alışverişinde bulundu. Yetkililer patika yollardan ulaşılabilen kanyonun yol surunun çözülmesi için söz verdi.

Doğa tutkunlarının yeni gözdesi; Güldürgü Kanyonu
Doğa tutkunlarının yeni gözdesi; Güldürgü Kanyonu admin
Bu içerik 1128 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK/ ÖZEL- HABER

Mersin'in Gülnar İlçesine bağlı İshaklar Mahallesi'ne 4 kilometre uzaklıkta bulunan Güldürgü Kanyonu doğa severlerin ziyaretçi akınına uğruyor. Daha önce küçükbaş hayvanların otlak yeri olduğu için pek bilinmeyen Güldürgü Kanyonu aynı mahalleden olan Eyyup Arıcı'nın çektiği video ve fotoğrafları sosyal gruplarında paylaşması ile bir anda ününe ün katmaya başlamış. Doğaseverlerin sosyal medya ki övgü dolu paylaşımları ile doğaseverlerin akınına uğrayan Güldürgü Kanyonu el değmemiş güzellikleri ile dikkat çekiyor. Sarp yollardan kanyona ulaşan doğaseverler dev sarmaşıkları görme, doğal şelale altında oluşan gölette yüzmenin tadına varıyor.

Kanyonun tanıtımında büyük emeği olan Eyyup Arıcı, bölgenin en büyük sorununun ulaşım olduğunu belirtiyor. Köye kadar gelen asfalttan sonra tur otobüslerinin kanyona ulaşabilmek için  4 kilometrelik stabilize bir yoldan gitmek zorunda olduğunu ifade eden Arıcı, yaklaşık yarım saat alan yola otobüs firmalarının gitmek istememesi nedeniyle zaman zaman sıkıntılar çıkabildiğini belirtiyor. Kanyon içinde bulunan bazı sarp bölgelerin taşla örülmesi gerektiğini anlatan Arıcı yetkilileri durumu ilettiklerini çözme konusunda söz verildiğini kaydetti. Arıcı, kanyon üzerine seyir terası yapılması konusunda da  Gülnar Kaymakamı Mustafa Ayvat'ın gerekli girişimlerde bulunacağını söylediğini kaydetti. 

Sosyal medya paylaşımlarından sonra kanyona ziyaretçilerin arttığını anlatan Arıcı, "Mersin bölgesindeki doğaseverlerin dışında Adana'dan dahi doğasever gruplar bölgemize gelmeye başladı. Doğaseverleri ben gönüllü olarak gezdiriyorum. Gezmek için gelenlerin hem Gülnar'ın tanıtımına ve ekonomisine büyük katkı sağlıyor"dedi. 

"GÜLDÜRGÜ KANYONU TURİZME KAZANDIRILACAK"

Gülnar Kaymakamı Mustafa Ayvat, Belediye Başkanı Alpaslan Ünüvar, AK Parti İlçe Başkanı Tevfik Kalemci, CHP İlçe Başkanı Ahmet Barut, Kent Konseyi Başkanı Selami Bağca, İlçe Tarım Müdürü Nazım Eken, Mersin Büyükşehir Belediyesi Gülnar Koordinasyon Şube Müdürü Recep Kara'da İshaklar Mahalle Muhtarı Adem Köroğlu ve gönüllü turizm elçisi  Eyyüp Arıcı nezaretinde Güldürgü Kanyonu'nda incelemelerde bulundu.

Gülnar Belediye Başkanı Alparslan Ünüvar, Gülnar’ın keşfedilmemiş gizli cennetlerinden biri olan Güldürgü Kanyonu'nu turizme kazandırarak, bölge halkına gelir sağlamak istediklerini belirtti. Güldürgü Kanyonu'nun Gülnar’ın yeni keşfedilmeye başlanan saklı cennetlerinden bir tanesidir diyen Ünüvar, "Öncelikle Gülnar’ımız sıfır rakımından 1500 rakımına 30 dakikada ulaşılabilen, doğal güzellikleri yönünden zengin bir coğrafya. Kanyonlar, şelaleler ve doğal güzellikleri çok fazla.

"BURAYI GELİR GETİREN BİR MERKEZ HALİNE GETİRMEK İSTİYORUZ"

Bunlardan biriside Güldürgü Kanyonu. Burası işlenmeyi, korunmayı ve turizme kazandırılmayı bekliyor. Burası gibi Gülnar’da pek çok güzellikler mevcut olup Gülnar Belediyesi olarak turizme kazandırmak için çalışmalar yapmaktayız. Doğa harikası olan bu kanyonu İlçe Kaymakamımız Mustafa Ayvat, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ile hep beraber değerlendireceğiz. Biz burayı ülkemiz için, Gülnarımız için gelir getiren turistik bir merkez haline getirmek niyetindeyiz. 31 Ağustos tarihinde Belediyemizin daveti ile Ankara’dan gelen 25 kişilik doğa ve trekking gurubu kanyonu gezen ilk gurup oldu. Bu etkinlik Kanyonun turizme kazandırılması açısından ilk adım oldu. Bunun devamında Kanyon her hafta çeşitli illerden gelen doğa severlerin ziyaretçi akınına uğramaktadır. Herkesi Gülnar’ımızın doğal ve tarihi güzelliklerini keşfetmeye bekliyorum” şeklinde konuştu.

GÜLDÜRGÜ KANYONU

Kanyon yapısı; Güldürgü, Karnaz, Çatalebek olmak üzere 3 bölümde incelenebilir. 

Güldürgü: Form olarak sağlam olmayan toprak/kaya arası bir formdadır, yaklaşık 2 km uzunluktadır, suyun katman katman oyduğu geniş bir yapıda olan kanyonda duvar yüksekliği 50-150 metre arasında değişmektedir.

Güldürgü etabı çoğunlukla toprak ve çürük kayalardan oluşur, 35 metrelik bir uçurumla Karnaz Mevkii’ne açılır.

Karnaz: Yaklaşık 2 km uzunluktadır. Karnaz’ın yarısı büyük kayalardan oluşmaktadır. Diğer yarısında ise çapı 20-30 metre arası değişen şelalelerin oluşturduğu havuzlar ile birlikte suyun şekillendirdiği düzgün bir kanyon formu barındırmaktadır.

Karnaz, Güldürgü Deresi’nin 35 metrelik bir şelale ile döküldüğü Çatalebek Mevkii’nde son bulur. Duvar yükseklikleri Karnaz’ın girişinde hiç bulunmamakta sonlarına doğru 50 metre civarına çıkmaktadır.

Çatalebek: Güldürgü ve Kazıklı derelerinin birleştiği yerdir. Kazıklı Deresi yukarıda Kızılca Köyü’nden gelmekte ve ayrı bir kanyon formu oluşturmaktadır. Kızılca'dan gelen su miktarı Güldürgü'den gelen su miktarının yaklaşık 2 katı daha fazladır.

Çatalebek sonrasında duvar yüksekliği 300 metrelere kadar çıkmakta olup 50-100 metre arası kanallar, büyük havuzlar bulunmaktadır. Çatalebek'ten devam edildiğinde Karamanastır Şelaleleri Mevkii’ne ve kanyonun sonuna ulaşılır.

Kanyonda; Güldürgü etabında ikinci iniş ile dördüncü iniş arası, Karnaz etabında ilk şelale ile Çatalebek arası, Çatalebek ile Karamanastır öncesi son şelale arası haricindeki kısımlara teknik malzeme kullanmadan ulaşılabilmekte/çıkış imkanı bulunmaktadır.

Arıcılar mevkiinden kanyon girişine 25 dakikalık yürüyüş mesafesi var.

Kanyon 55 metrelik kazan inişi ile başlamaktadır. İniş öncesindeki dere kurumuş durumdadır. Kazandan kaynayan ve yanlardan eklenen sularla beslenen Güldürgü Deresi kanyon hattı boyunca devam ediyor. GüldürgüÇatalebek mevkiinde Kazıklı Deresi ile birleşmeden öncesine kadar kirlenmiyor.

İkinci iniş öncesi alan kamp yapmak için çok güzel bir alan ama sonrasında 1 günde kanyonu geçmek için çok erken hareket etmek gerekecektir.

Risk alınmaması için kanyon geçişinin 2 gece kalacak şekilde planlanması veya 1 gece kalınacaksa kampın 4. inişten sonra yapılması önerilir.

İkinci iniş öncesi kamp yapılan yerde yan duvarlardan kaynayan temiz su bulunmaktadır.

Son 150 metrede çıkışa doğru sağ duvarlarda Karamanastır şelaleleri bulunuyor. Görsel güzelliği muhteşem olan bu şelalerden akan sularla birlikte su Bakırçay adını alıyor.

Buradan sonra Bakırçay oldukça yüksek su debisi ile devam ederek Bozyazı'da Akdeniz'e dökülüyor.

İshaklar Kanyonu başlangıcından sonuna kadar farklı formlar içeren, görsel güzellikler barındıran etkileyici bir kanyondur.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Seçer orkestra yönetti
Başkan Seçer orkestra yönetti
Toroslar, Ata'sını dualarla andı
Toroslar, Ata'sını dualarla andı