Advert

“Kadının girdiği yerde bereket artıyor”

Mersin Büyükşehir Belediyesi, yaşamda olduğu gibi tarımsal üretimin de her aşamasında emeği bulunan çiftçi kadınların “15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü”nü kutlamak amacıyla bir etkinlik düzenledi. Etkinlik, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer’in katılımıyla gerçekleştirildi. Çiftçi kadınlar için düzenlenen etkinliğin en önemli konuğu ise kooperatifleşme konusunda önemli çalışmalar yürüten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi ve İzmir Köy-Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer oldu.

 “Kadının girdiği yerde bereket artıyor”
 “Kadının girdiği yerde bereket artıyor”  admin
Bu içerik 178 kez okundu.

 Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen etkinliğe, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Ertuğrul Togay, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın eşi Sembol Tarhan, meclis üyeleri, STK, oda ve dernek temsilcileri, ziraat odası başkanları, kadın muhtarlar ve çok sayıda kadın üreticiler de katıldı.

SEÇER: “RIZKINI TIRNAĞI İLE TOPRAKTAN ÇIKARAN ÇİFTÇİ KADINLARIMIZ, SİZLERLE GURUR DUYUYORUZ”

Emekçi, çiftçi kadınların gününü kutlayarak sözlerine başlayan Başkan Seçer, “Emekçi, alın teri döken, rızkını tırnağı ile topraktan çıkaran çiftçi kadınlarımız, sizlerle gurur duyuyoruz. Çiftçilik yaptığınız için değil. Ekmeğinizin peşinde olduğunuz, yoktan var ettiğiniz, analık içgüdüsü ile bunları yaptığınız, çocuklarımıza sahip çıkıp, iyi bir evlat yetiştirme gayreti içerisinde olduğunuz için sizlerle gurur duyuyoruz” dedi.

Tarıma sadece ekonomik gelir gözüyle bakmamak gerektiğini ifade eden Seçer, tarımın sosyal hayatla doğrudan ilişkili olduğuna da değindi. 8 yıllık parlamento hayatı boyunca TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu ile Tarım Komisyonu’nda partisini temsil ettiğini ifade eden Seçer, “Tarıma ekonomik olarak bakarsanız, çiftçi üretemiyor diye yurtdışından dolarla alırız diye düşünürseniz, Türkiye’de her 3 kişiden 1’ini açlığa mahkum edersiniz. Sosyal sorunlar başlar. Doğduğu yerde doymayan adamı şehre alt yapısını hazırlamadan gönderirseniz orada terör, şiddet, hırsızlık, kötülük olur. İşsizlik birçok kötülüklerin anasıdır” diye konuştu.

“MERSİN’İN TOPRAKLARININ HER METREKARESİNDE İNSANLARIN ALIN TERİ VAR”

Kadın üreticilerin Mersin’in verimli topraklarındaki emeklerinden bahseden Seçer, “Kadınlarımız Mersin coğrafyasında her alanda olduğu gibi tarımda da çok önemli görevler yüklenmişler. Bizim önemli tarım topraklarımız var. Kadın üreticiler için en güzel hinterlant Mersin’dir. Çünkü dünyanın en yakışıklı dağları olan Toros Dağları vardır. Güzel verimli toprakları vardır. Yüzlerce dönüm değil, 1 dönüm, 2 dönüm, 500 metre gibi ama her metrekaresinde o insanların alın teriyle, çocuğunun rızkı vardır” dedi. Mersin’in Türkiye’ye pazarlanan önemli ve kaliteli ürünleri olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Seçer, hayvancılığın da önemli bir gelir kaynağı olduğunu kaydetti.

 “BÜTÜN İLÇELERDE ZİRAAT ODALARINA KADINLAR NİYET ETSİN”

Başkan Seçer, Gülnar Ziraat Odası Başkanı Hacer Emiş Işık’ın tüm kadınlara örnek olması gerektiğini ifade ederken, ilçelerde ziraat odalarına kadınların da katılım sağlaması için çağrıda bulundu. Seçer, “Hacer Hanım Gülnar’da Ziraat Odası Başkanı olarak görev yapıyor. Bütün ilçelerde ziraat odalarına kadınlar niyet etsin, sayılarını artıralım. Tarımı daha hızlı kalkındırırız. Kadının girdiği yerde bereket artıyor. 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Gününüzü kutluyorum” dedi. Başkan Seçer, Neptün Soyer’e deneyimlerini paylaştığı için de teşekkür etti. Başkan Seçer’in konuşmasının ardından ise İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan, Seçer’e hediye takdiminde bulundu.

SOYER: “BİZ MERSİN'İN KÖYLERİNDEKİ KÜÇÜK AİLE ÇİFTÇİSİNİ SAĞLAM TUTMASAK, KENTLİ AÇ KALACAK”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer, etkinlikte Seferihisar’da çalışmalarını sürdürdüğü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, tarımsal kalkınma ve kadın kooperatifleri ile ilgili konuştu. Soyer, kendisini Mersinliler’le buluşturan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer’e teşekkür etti.  Tarsus'taki Zeytin Yaprak Salamura Tesisi’ni gezdiklerini belirten Soyer, şunları söyledi:

“Bir araya gelmezsek, el ele vermezsek bu çok küçük, parçalı arazi yapımızda yok olup gideceğiz. Hiçbir ülke sanayileşmeden önce, kendi küçük aile çiftçisini korumadan sanayileşmemiş. Ne Avrupa'da ne Amerika'da. Biz bakanlığa da bunu anlatmaya çalışıyoruz. Biz Mersin'in köylerindeki küçük aile çiftçisini sağlam tutmasak zaten kentli aç kalacak. İstiyoruz ki burada Mezitli Belediyesi'nin kurmuş olduğu Kadın Üretici Pazarları Mersin'in her bölgesinde kent dinamiğine göre kadınları ayakta tutacak şekilde var olsun. Dönem güzel bir dönem. Ben öyle düşünüyorum. Şimdi tam zamanı. Bu kadar kadın bir araya gelmişken bence el ele verilebilir.”

Etkinlikte ayrıca Önder Kadın Çiftçi olarak Ebru Tugay, Gülnar Ziraat Odası Başkanı Hacer Emiş Işık birer konuşma yaptı. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin’de 74 kaçak göçmen yakalandı
Mersin’de 74 kaçak göçmen yakalandı
 “15 Kasım, çağdaş bir ulusun doğum günü”
“15 Kasım, çağdaş bir ulusun doğum günü”