Advert

Cumhur ittifakında çatlak!

Mersin Büyükşehir Belediye meclisinde Emirler Mahallesi'ne kurulması planlanan Eko Turizm alanı ve Nusratiye Mahallesi'ndeki Mersin Limanı'nın genişleme alanındaki yüksekliğin 6 buçuk metreden 18 buçuk metreye çıkarılması ile ilgili maddeler görüşülürken Cumhur İttifakı üyeleri arasında görüş ayrılığı yaşandı. AK Partili üyeler İsmail Yerlikaya ile Erhan Çontar ve MHP'li Mehmet Topkara'nın komisyonda şerh koyarak ret oyu kullanmasına rağmen oy çokluğu ile geçen Emirler Mahallesi'ne Eko Turizm alanı yapılması ile ilgili maddeye CHP'li üyelerin yanı sıra bazı Cumhur ittifakı üyeleri de kabul oyu verdi. Bazı Cumhur ittifakı üyeleri ise ret oyu kullandı. Akdeniz Belediye meclisinden oy çokluğu ile geçen ve Mersin Büyükşehir Belediye meclisi tarafından komisyona havale edilen ancak komisyondan ret oyu çıkan Mersin Limanı'nın genişleme alanındaki yüksekliğin 6 buçuk metreden 18 buçuk metreye çıkarılması ile ilgili maddeye ise Cumhur ittifakının AK Partili üyeleri komisyon kararının reddini isterken MHP'li ve CHP'liler ise kabulü yönünde oy kullandı. Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde geçen ay tek oy farkla geçen borçlanma yetkisinin ardından Cumhur İttifakı üyeleri arasında ikinci çatlak oluştu.

Cumhur ittifakında çatlak!
Cumhur ittifakında çatlak! admin
Bu içerik 480 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2019 Yılı Ekim Ayı Toplantısı Birinci Birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi.

Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen Meclis Toplantısı’nda idareden gelen 28, komisyonlara havale edilen 25 ve gündem dışı 7 madde olmak üzere toplam 60 madde görüşüldü.

Komisyonlarda gelen 24. maddede bulunan Yenişehir İlçesi, Emirler Mahallesi'nde 102 ada, 23, 24 ve 25 No.lu parsellere ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı teklifi görüşüldü. Plan teklifine konu parsellerin Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinin 18.08.2017 tarihinde onaylanan 1/100.000 ölçekli Çevre düzeni planında Orman Alanı ve Tarım Alanı olarak işaretlendiği anlaşılarak plan teklifi ile söz konusu yerlerdeki taşınmazların Eko Turizm alanı yapılması teklif edildi. Cumhur İttifakı komisyon üyeleri İsmail Yerlikaya, Erhan Çontar ve Mehmet Topkara'nın şerh koymalarına rağmen oy çokluğu ile geçen teklif mecliste görüşüldü.

Ret oyu ve şerh gerekçesi olarak söz konusu parsellerin yürürlükte bulunan çevre düzeni planlarında tarım alanı lekesine isabet ettiğinden ve eko turizm rotasına isabet etmediği ve plan kademesine aykırı olduğu alt yapı sorunu, güvenlik çevre sorunları oluşturacağı gerekçe gösterildi.

Söz alan Cumhur İttifakı üyesi Mevlüt Ekmekçi teklifin tekrar komisyona götürülerek incelenmesini istedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise "Bu konuyu tekrar komisyona götürmeye gerek yok. Komisyonda geçen konunun burada kabul edilecek veya reddedilecek gibi durum yok. Şerh koymuşsunuz gerekçe bildirmişsiniz. Meclis üyelerini bunu izah edersiniz. Onlarda takdirlerini ona göre kullanır. Bunun tekrar komisyona gönderilmesi pek anlam ifade etmiyor. Prosedür böyle işler" diyerek kabul edenlerin ve reddedenlerin gerekçelerini açıklamasını istedi.

TOPKARA: BURALAR ZORBALARIN KOL GEZDİĞİ ALAN OLABİLİR

Söz alan MHP'li Mehmet Topkara, "Buraya yaptığımız incelemelerde 1/100 binliklerde talep edilen alana uzak bir alanda rekreasyona ihtiyaç alan var. Bu alan istenilen talebe uygun bir alan değil. 1/100 binlik alanda İşaretlenen alanla bu tesisin arasında büyük mesafe var. Ben bunu gözlemledim. O bölgede bu tip yapılar ilgili belediye başkanların topyekün karar vereceği konular. Çünkü eğer bu dönüşüm bu talepler plana ve leke plana uzak bir mesafede böyle vermeye devam edersek bu hangi alanda vermeliyiz nerede vermeliyiz. Çünkü buraya alt yapı götüreceğiz. Buraya elektrik su götüreceğiz. Burada orman içinde tapulu vatandaş arazileri kabul ediyoruz ama buralarda ileriye dönük içki ruhsatı, konaklama ruhsatı buna benzer ruhsatların alınması gereken iş yerleri bunlar. Bunlarla ilgili bir karar verilmesi lazım. Yoksa vatandaş gelip tapulu alanım var deyip bu bölgelerde istedikleri yerlerde talep edecek mi. Yoksa şehrin önünü açıp belli bir alanları tespit edip bunun hukuki alt yapılarını hazırlayıp bu bölgelerde eko turizm yapılır deyip topyekün şehri o tarafa yönlendirecek  miyiz. Bir şahıs olarak eko turizme, içkiye veya böyle bir eğlenceye karşı olan bir insan değilim. Sadece bunu şehrin karar vermesini, alt yapının uygun hale gelmesini yapılan işlerin 2 gün sonra atıl bir şekle dönüşüp orada devletin ve belediyelerin hükmünün geçmeyeceği, pisliklerin oluşacağı, yaşam kalitesinin olmayacağı, bir sürü zorbaların kol gezdiği alanlar olmasın. Geçmişte Limonlu'da 6 tane içkili bar pavyonlar vardı. Kapatıncaya kadar çok zorluklar çektim. Çünkü vatandaşlar karşı idi ama dışarıdan gelenler ruhsat almışlar ve elden ele değişe değişe art niyetli kişilerin eline geçmişti. Bundan dolayı çekincem var. Bunun şerh koydum. Bunun şahsınızca değerlendirilmesini talep ediyorum" şeklinde konuştu.

ÖZGÜR: BURASI EKO TURİZM İÇİN UYGUN

CHP'li Zekeriya Özgür ise Mehmet Bey son bölümde gerekçesini söyledi. 1/100 binlik planda böyle şeyler yapılacağı notu var. Bu alan orman içinde ben gittim gördüm. Nezih bir şekilde ailelerin çocukların konaklayabileceği beton yapının yapılamayacağı bir alan. Bu alanların Mehmet Bey'in son anda dile getirdiği endişesine yönelik açılabilir mi diye . Burası böyle bir alan değil. Burası ekoturizm alanı için uygun. AB'den de hibe kredi kullanacak bir alan. Bunların yaygınlaşması Mehmet Bey'in söyledi konular olmayacaktır. Mersin'e bu tip alanların ihtiyacı vardır. Biz onun için olumlu bakıyoruz" dedi.

İmar Daire Başkanı Mustafa Solak'ta söz konusu yerin özellikler hakkında bilgi verdi.  Solak kurumlardan gerekli olumlu görüş alındığını ifade ederek söz konusu yerin eko turizm ve günübirlik turizm rotasında olduğunu belirtti. 

MAHMUT TAT MEHMET TOPKARA İLE TERS DÜŞTÜ

Cumhur İttifakı üyesi Mahmut Tat ise "Bu dosya imar komisyonunda zannedersem 5 oturumda karara bağlandı. Uzun tartışmalar yaşadık. İlk etapta Mehmet Topkara'nın da ifade ettiği şekliyle böyle bir yerle konaklanabilecek bir tesis yapılmasına bir anda karşı idik. Fakat yaptığımız çalışmalar neticesinde arkadaşlarımızla olan görüşmelerde ekolojik turizmden bahsediliyor, önümüzde Mersin'in gelişmesinden bahsediliyor. Şunu da göz ardı edemeyiz ki Mersin öyle tahmin ediyoruz ki önümüzdeki süreçte Türkiye'de nüfusu en çok artacak illerden bir tanesi. Konuyu incelediğimizde imar yönünden yapılan planlamalar yönünden hiçbir sakınca görmedik. Ve yine yaptığımız çalışmalarda daire başkanının da ifade ettiği gibi bütün kurum görüşleri de alındı. Olumlu şekliyle geldi. Bize de sebebini söyleyerek karşı gelmek gerekir. Fakat sebebini söyleyerek karşı gelecek bir durum bulamadık" şeklinde konuştu.

Hizmet götürme kısmının kurumları güvenlik kısmının emniyeti  ilgilendirdiğini anlatan Tat, sakıncası varsa ilce belediyesi gereğini yapsın. Diğer güvenlik konusu ise içkiliydi içkisizdi şuydu buydu biz sadece Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin meclis üyeleriyiz. Güvenlikten sorumlu emniyet amiri emniyet müdürü değiliz. Asker değiliz. Haddimizi aşan konularda fetva vermeye kimse yeltenmesin. Gerek yok. O yüzden İmar Komisyonu başkanı olarak bunu arkadaşlara izah ettim. İsmail Yerlikaya burada yok. Olsa idi ona söylediklerim de vardı. O yüzden belediye başkanlarımız önümüzdeki süreçle ilgili hazırlıklar yapıyor. Şu an zaten bu tesisin bir aynısı yıllardan beri Aslanköy'de aktif olarak görev yapıyor. O zaman onuda kapatalım. Bu yüzden biz daha doğrusu Mahmut Tat olarak ben bu dosya ile ilgili uygundur kararı verdim. İmzamı attım ve imzamın arkasındayım" ifadelerini kullandı. 

CHP'Lİ ÖZYİĞİT VE DİNSEVERDEN MHP'Lİ TAT'A DESTEK

CHP Grubu adına söz alan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit

ile CHP'li Ali Dinsever'de Mahmut Tat'ın sözlerine katıldıklarını söyledi.

Başkan Vahap Seçer'de bunun bir teknik boyutu var. Biz 1/5 binlikte bunu işaretleyeceğiz. Teknik olarak görüş aldık. Plana aykırı bir işlem yapılmayacak. Teknik olarak bizce bir sakıncası yok. Ama bu tip kararları veren yöneticiler olarak topluma ne getirip ne götürecek her anlamda değerlendirme konumuz var. Mahmut Tat bey 'bizce uygun diyor. Topkara vehimlerle hareket ediyor' diyor. Aracı geri vitese takmayalım. Ya ileri götürelim ya yerinde dursun." İfadelerini kullandı.

TOPKARA: BENİ VURMAYA ÇALIŞMAYIN

Tekrar söz alan Mehmet Topkara'da turizme ve onun faaliyetlerine karşı değiliz. Belediye başkanlığım döneminde turizmi geliştirmek için yaptığım çalışmalar ortada. En iyi sahili düzenleyen belediye başkanıyım. Ben kaygılarımı söyledim. Oradan beni vurmaya çalışmayın" dedi.

CHP'Lİ ERTAŞ'TAN TOPKARA'YA DESTEK

CHP'li Muhittin Ertaş ise Mehmet Topkara'nın yanlış anlaşıldığını savunarak şunları söyledi:"Mehmet Bey plan delinmesin diyor. 1/100 binlik plan niye yapılıyor diyor. İlkeler konur sınırlar konur diyor. Yapılması gereken şeyler bu plan çerçevesinde yapılır diyor. Alt planlarda buna uygun yapılır diyor. Burada bunun yolunu açarsak yarını başka taleplerle de karşılaşırız diyor" 

Konuşmaların ardından komisyondan oy çokluğu ile geçen karar oylandı. Oylamada CHP ile Cumhur ittifakının bazı üyeleri kabul oyu verirken  Cumhur ittifakının bazı üyeleri ret oyu verdi. Komisyon raporu oy çokluğu ile kabul edildi.

Komisyondan gelen son madde olarak Akdeniz Belediye Meclisi’nin 05.07.2019 tarih ve 65 sayılı kararı ile; Mersin İli, Akdeniz İlçesi, Nusratiye Mahallesi, 10822 ada 4 no.lu parsele ilişkin 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Plan Notu değişiklik teklifi ile ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edilen konu görüşüldü.

Akdeniz İlçesi Nusratiye Mahallesi'nde bulunan Mersin Liman tesisleri Mersin kuruvaziyer ve konteynır limanı 1/1000 ölçekli uygulama imar planı plan notu değişiklik teklifinin şehircilik ilke ve esaslarına aykırı olduğu anlaşıldığından idaresine iadesine komisyonca oy çokluğu ile karar verilen teklif görüşüldüğü sırada Cumhur ittifakı üyeleri arasında yine görüş ayrılığı yaşandı.

MHP'LİLER GÜLTAK'A DESTEK VERMEDİ

Burada söz alan Akdeniz Belediye Başkanı M.Mustafa Gültak, "Komisyon kararında şehircilik ilke ve esaslarına diyor. Merak ettiğim konu hangi ilke ve esaslar. Kanun maddesi yönetmelik maddesi neye göre komisyon reddetti. Yoksa sadece şehircilik ilkelerine göre mi reddetti. Çünkü ben bunu Şehircilik İl Müdürlüğü'ne gönderdim. Dosyanın bir benzerini. Birkaç uzman kişiye de sorduğumda her hangi bir anormallik olmadığını bana söylediler. Bunun doğrultusunda Akdeniz Belediye imar komisyonuna sevk ettim. Akdeniz Meclisinde oy birliği ile geçti. Ya Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'ndeki arkadaşlarda eksik bilgi var ve konuyu bilmiyorlar. Veya diğer uzman kişiler bize yanlış bilgi aktardılar. O yüzden burada yuvarlak bir kelime var. Şehircilik ilke ve esasları diyor. Bu ilke ve esasların ya yeniden tartışılmasını komisyona rica ediyorum. Veyahutta net olarak yazılsın.  Daha sonra mahkemeye taşınıp tekrar önümüze gelmesin" şeklinde konuştu.

YÜKSEKLİK 6 BUÇUK METREDEN 18 BUÇUK METREYE ÇIKACAK

İmar Daire Başkanı Mustafa Solak konu ile açıklama yaptı. Plan değişikliği istenen bölgenin liman bölgesi olduğunu ifade eden Solak,

"Burada kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında olan yerde toplam inşaat alanı yüzde 3. Yükseklik 6 buçuk metre. Kıyı kenarının kara kenarında kalan kısmının ise emsal yüzde 20. Yükseklik 6 buçuk metreden 18 buçuk'a yani yoğunluk artışı söz konusu olacak" dedi.

ÖZGÜR: TALEP ŞEHİRCİLİK İLKESİNE UYGUN DEĞİL

CHP'li Zekeriya Özgür ise limanda olsa kıyı kenar çizgisinin altında bir şey yapılamaz. Limanda olsa büyük bir parsel bu. 6 buçuk metre üzerinde bir şey yapılamaz. Dünyada ki hiçbir şehirdeki limanlarda yapılan yüksek yapılar olamıyor. Normalda bütün limanlarda 3 kat 3 kat olabiliyor. 5-6 kat yapılarda var ama genelde 2-3 kat. Burada 6 buçuk metre olan yükseklik 18 buçuk metreye çıkacak. Bu şehircilik ilkesine uygun değil.   Burada liman alanı daraltmak istemiyor konteyner yığmak istiyor. Şehircilik ilkesi ise 6 buçuk metre üzerinde limanlarda yapılaşmaya izin verilmez" diye konuştu.

Başkan Vahap Seçer ise burasının normalde DDY'nin olduğunu ancak özel firmaya verildiğini ve 25 yıl gibi bir kullanım süresi olduğunu ifade ederek "Burada bizim verdiğimiz emsalle kullanım alanı yüzde 30'a kadar kullanılabiliyor. Bizden talep biz bunu yatay olarak değil bunu gerekirse dikey olarak kullanabilelim talebi var. Buna şehircilik açısında aykırı bir durum deniliyor. Örnek limanlarda böyle bir yapı yok deniliyor. Diğer taraftan burası bir kamu kurumunun ama burası bir firmaya verilmiş. Burada dikey büyüme yatay depolama alanı kazandırıyor. Ticari fayda sağlıyor. Dolayısıyla neden böyle bir şeyi hem şehircilik açısından aykırı olan bir şeyi hem daha önce şartları konulmuş özelleştirilmiş devletin kasasına ona göre para girmiş bir protokolü tekrar değiştirelim. Artı avantaj sağlayalım. Durum bu. Takdir sizlerin. Komisyondan uygun değil kararı çıkmış" ifadelerini kullandı.

TAT VE TOPKARA  GÜLTAK'A DESTEK VERMEDİ

MHP'li Mahmut Tat ise "Komisyondan ret çıktı. Gerekçelerimiz ifade edildi. Şehircilik anlamında. Neden reddettik. Çünkü ben de İmar Komisyonu başkanı olarak ret kararının altına imza atarak ifade etmek istiyorum. Orası şehir uygulama alanı içerisinde değil. Orası liman kendi sahası içinde kıyı kenar çizgisi içindeki binde 3 emsal ile yine kıyı kenar çizgisi dışında kalan buradaki 0,20 emsal ile 6 buçuk metrelik yükseklikten bahsediliyor. Bu nerden geliyor diye baktığımızda kıyı kenar kanununun genel hükümler bünyesinde bakanlığın kendi yönetmeliğinde ifade ediliyor. Diyor ki marinalarda yat limanlarında balıkçı barınaklarında kuruvaziyer limanlarda yük limanlarında liman sahası içerisinde yapılan kullanılacak emsal 0.20'dir diyor. Kendi hükümleri. Yapacağınız yapının yüksekliği 6 buçuk metrenin üzeride olamaz diyor. Malın sahibi genel hükümlere dayalı olarak yönetmelikte belirtmiş. Şartlar bu. Şimdi biz bunu bir kenara iteceğiz böyle bir şirketten böyle bir talep var diye uygundur diyeceğiz. Bunu demek mümkün değil. Bakanlığın yasakladığı bir şeyi biz nasıl imza altına alalım" şeklinde konuştu.

MHP'li Mehmet Topkara ise bu alan 650 dönüm bir alan. 130 dönüm inşaat hakkı var. 2 bin 500 metre tabla 6 kat hak istiyorlar. Bu çok büyük bir kitle. Böyle yapmak istiyorlarsa bakanlıktan izin alsınlar biz sıkıntıya girmeyelim. Bu bizi sıkıntıya sokar" dedi.

GÜLTAK SERT ÇIKTI: BUNU BAŞKA YERLERE ÇEKENLERİ KINIYORUM

Tekrar söz alan Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak ise " meseleye böyle bakarsak eko turizmde de birilerini rant sağladık. Eğer biz meseleye hep rant açısından bakarsak çok kere insanlara rant sağlayacağız. Ben bir kanun olarak bir madde göremedim. Yuvarlak konuşuldu. Orada zaten bina değilde zaten 20 metre konteynır var. Bunu binaya çevirmek istiyorlar. Meclis bir karar verir bizde saygı duyarız. Ama bunu başka bir zemine çekmek doğru değil. Sonuçta yapılacak yer devlete kalacak. Bunu başka yere çekenler hangi zihniyetle söylüyorsa onları kınıyorum" dedi.

SEÇER: RANTIN ADALETLİ DAĞITILMASI ÖNEMLİ

Başkan Seçer'de "İmar uygulamalarında rant olur. Şehre rant verirsiniz ama burada rantın adaletli dağıtılması önemli. Bunu ayırmak lazım. Adrese teslim rant ayrı bir şey. Yaptığımız uygulamalarda tabiki rant olacak ama bundan kentte faydalansın oradaki hak sahibi de faydalansın. Devlette vergi olarak faydalansın. Böyle bir talep varsa bunu Bakanlıktan istesinler. Bizde mecliste onaylayalım. Burada durum farklı bir mecraya evrilebilir" diye konuştu.

Yapılan müzakerelerin ardından AK Partililer komisyon kararına ret oyu verirken CHP ve MHP'liler kabul oyu verdi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarsus'ta ev yangını
Tarsus'ta ev yangını
Yeşilboğaz Kızılay’a kan bağışında bulundu
Yeşilboğaz Kızılay’a kan bağışında bulundu