Çiftçiler sorunlarına çözüm arıyor

Mersin'de Ziraat Odası Başkanları Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Mahmut Sakallı başkanlığında Ankara'da Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli başta olmak üzere Mersin Milletvekilleri ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar'ı ziyaret ederek çiftçilerin sorunlarını içeren rapor sundu. Çiftçiler yetkililerden sorunlarının çözümü için destek istedi. Girdi fiyatlarını yüksekliğinden dert yanan çiftçiler üretim yapamaz hale geldiklerini ifade ederek sebze ve meyve fiyatlarının maliyetin altında satılmasının çiftçileri sıkıntıya soktuğunu, market ile üretici fiyatları arasındaki dengesizliğin hem üreticileri ve hem de tüketicileri olumsuz etkilediğine dikkat çektiler. Sundukları raporda yetiştirilen ürünler ihracat malı ürünler olduğunu vurgulayan çiftçiler ihracat olmazsa yetiştirilen ürünlerin değerini bulamayacağına bu nedenle ihracatçının önünün açılması gerektiğine dikkat çekerek, teşviklerin önceden belirlenmesinin çiftçinin yetiştirdiği ürünün para etmesi ve ihracatçının anlaşma yapmasında etkili olacağını ifade ettiler.

Çiftçiler sorunlarına çözüm arıyor
Çiftçiler sorunlarına çözüm arıyor admin
Bu içerik 429 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Mersin'de Ziraat Odası Başkanları Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Mahmut Sakallı başkanlığında Ankara'da bir dizi ziyaretlerde bulundu. Ziraat Odası Başkanları Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli başta olmak üzere Mersin Milletvekilleri ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar'ı ziyaret ederek çiftçilerin sorunlarını içeren rapor sundu.

Raporda gübre, zirai ilaç, mazot, yem, sera malzemeleri başta olmak üzere girdi maliyetlerindeki ciddi artışa dikkat çekilirken bu durumun üretim yapan çiftçileri mağdur ettiği ifade edildi.

Sulama Birliklerinin 2018 yılında yürürlüğe giren kanun ile DSİ'ye devrolmasının ardından sulama suyu ücretlerindeki artışın yüksek olduğunun vurgulandığı raporda sulama suyunda kullanılan elektrik ücretlerinin çok yüksek olmasına dikkat çekildi. Çiftçilerimizin üretim yaptığı arazilerde yaşanan intikal sorunun çözülmesinin önemli olduğu ifade edilen raporda çifçilerin çözüm bekleyen sorunları şu şekilde yer aldı. Çiftçilerimizin üretim yaptığı 2B arazilerini ÇKS ye işletmek istemesi'nde sorunlar yaşanıyor. 2019 pamuk, soya, ayçiçeği, doğrudan gelir destek miktarlarının açıklanmaması ve zamanında ödemenin yapılmaması, zirai kredilerin faiz oranları yükseldiği gibi metrekareye verilen miktarın da azalması sıkıntı oluşturuyor. Sebze ve Meyve fiyatlarının maliyetin altında satılması çiftçileri sıkıntıya sokmakta, market üretici fiyatları arasındaki dengesizlik hem üreticileri ve hem de tüketicileri olumsuz etkilemekte. Yetiştirdiğimiz ürünler ihracat malı ürünlerdir. İhracat olmazsa yetiştirilen ürünler de değerini bulamaz. İhracatçının önünün açılması gereklidir. Teşviklerin önceden belirlenmesi çiftçinin yetiştirdiği ürünün para etmesi ve ihracatçının anlaşma yapmasında etkili olacaktır. Tarım Bağ-Kur primleri çok yükseldiği için birçok çiftçimiz muafiyet alarak bağ-kur kayıtlarını durdurmaktadır. Tarsim de sera sigortalarındaki muafiyet oranlarının düşürülmesi, Tarsim de sigorta başlangıç ve bitiş tarihleri ile kapsama alanlarının revize edilmesi, Tarsim' de hasar olduğu zaman eksperlerin çiftçilerimize karşı tavırları ile yapmış oldukları hasar tespitlerindeki aksamalar sıkıntıya neden oluyor. Yarım kalan barajların, göletlerin, havaalanının ve sahil bandının tamamlanmasını istiyoruz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin’de 74 kaçak göçmen yakalandı
Mersin’de 74 kaçak göçmen yakalandı
 “15 Kasım, çağdaş bir ulusun doğum günü”
“15 Kasım, çağdaş bir ulusun doğum günü”