Advert

Nazım Hikmet kitapları sergisi Mersin’de

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Mersin Şubesi, araştırmacı Sinan Şanlıer tarafından derlenen, Nazım Hikmet’in kitap kapakları sergisini Mersinlilerle buluşturdu. Nazım Hikmet’in az bilinen, bazıları hiç bilinmeyen kitaplarının kapaklarının bilgi notları eşliğinde sergilendiği sergi 13 Ekim akşamına kadar gezilebilecek.

Nazım Hikmet kitapları sergisi Mersin’de
Nazım Hikmet kitapları sergisi Mersin’de admin
Bu içerik 399 kez okundu.

Esra Şasi YAĞMUR

Şair Nazım Hikmet üzerine araştırmalarıyla tanınan Sinan Şanlıer’in, Türkiye Sosyal Tarih Araştırma Vakfı’nın desteğiyle hazırladığı Nazım Hikmet kitapları kapakları sergisi Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Aratos dergisinin girişimleriyle Mersin’e taşındı.

Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’ndeki sergide Nazım Hikmet’in 1925 yılında basılan ilk kitabı ‘Dağların Havası’ndan başlayarak 1938 yılına kadar, şairin bizzat gördüğü, onay verdiği, çizim ve tasarımlar konusunda öneriler sunduğu kitap kapakları ile yurtdışındayken yayınladığı kitap kapakları yer alıyor.

Nazım Hikmet’in kitapları 1938 ile 1965 yılları arasında Türkiye’de basılamamıştı. O tarihten sonra yayınlanan kitapların kapakları ise yayıncıların inisiyatifiyle hazırlanmıştı. Sergi, şairin bizzat görüp onay verdiği kitap kapaklarından oluşması nedeniyle de dikkat çekiyor.

Nazım Hikmet’in bazıları az bilinen, bazıları hiç bilinmeyen, bazıları başka yazarlara ait sanılan 20 eserinin kapağının yer aldığı sergide, kitapların iç sayfalarından örnekler ve kitaplarla ilgili bilgiler de yer alıyor.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Mersin Şube Başkanı Maryet Tanlı, “Nazım Hikmet’in şiirini, hayat duruşunu anlamak açısından çok önemli bir sergi. Hem tarihi vesika niteliğindeki kitap kapaklarını görmüş oluyoruz hem de şairle ilgili çok önemli ayrıntıları öğreniyoruz. Böylesine değerli bir sergiyi Mersinlilerle buluşturmamızı sağlayan SnanŞanlıer’e ve Aratos dergisine teşekkür ediyorum. Sergimiz Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde akşam saatlerinde gezilebilecek. 13 Ekim akşamına kadar sergimiz açık olacak” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut Emniyet Müdürü görevine başladı
Mut Emniyet Müdürü görevine başladı
"Yaşa-Tır" Tarsus'a geliyor
denizli escort