Advert

Bu yıl “salça” cep yakıyor

Mersinli hanımlar; Yemeklerin vazgeçilmezi biber salçası fiyatlarının çok yüksek olmasından şikayetçi olduklarını dile getirdi.

Bu yıl “salça” cep yakıyor
Bu yıl “salça” cep yakıyor admin
Bu içerik 407 kez okundu.

 Selma Kılıç

Mersin ve çevre illeri, kış aylarında kullanmak üzere salçalık biber yapma telaşı sararken, hanımlar bu yıl fiyatların çok yüksek olmasından şikayetçi.

Herkesin sağlıklı salça yapamayacaklarına dikkat çeken ev hanımı Selma Kırgaç “Ben her yıl hem kendime hem de çevremde sağlık sorunları olan eş dost ve akrabalarıma talebe göre salça yapıyorum. Zira fiyatlardan dolayı elimde kalır diye korkuyorum” dedi

Kırgaç sözlerine şöyle devam etti; “Benim yaptığım salçalar tuz oranı düşük olduğu için yani tuzu az kullandığımdan dolayı kiloda fazla ağırlık olmuyor. Herkes tuzu fazla kullanarak daha fazla kar elde ediyor. Hatta bazen uyanık salça satanlar salçayı ağır gelsin şekliyle düşünerek çok fazla güneşte kurutmazlar. Ben öyle uyanıklıklara girmiyorum. Salçanın hakkı neyse tuzu da orantılı kullanırken, güneşte kaç gün kalması gerekiyorsa hava şartlarına göre de bekletiyorum.

 Benim çevremdeki insanlar ya tansiyon ya da kalp hastası olduğu için ben özellikle bu konuya dikkat etmek durumundayım. Dolayısıyla her yıl bu nedenlerden dolayı tercih ediliyorum. Bu vesile ile de evime bir katkı sağlamış oluyorum. Ancak bu sene biber fiyatlarının bir türlü düşmemesinden dolayı kilosunu 30 liradan fiyatlandırdım. Bu rakamda müşterilerimin daha az salça almasına dolayısıyla da daha az salça kullanmalarına sebep olacak. Yani salça da altın gibi değerlendi ve fiyatlar bir türlü düşmedi. Bu demektir ki, tüketirken herkes temkinli kullanacak.”

Salça yapmanın çok zor bir iş olmadığına da değinen Selma Kırgaç; “Burada önemli olan gerekli hijyeni sağlamak çok önemli. İnsanlar artık dışarıdan aldıkları her şeyi çok tedirgin bir şekilde tüketiyorlar. Mesela kırmızıbiberlerinde üzerlerinde tarım ilacı kalmayacak şeklinde çok iyi bol suda tek tek yıkanması gerekiyor. Ama maalesef yapılmıyor. Orada sağlığa gelecek zarardan çok gelecek su parasını düşünüyorlar vb. örnekleri çoğaltmak mümkün. Kısacası deyim yerindeyse insanlarımız çok uyanık olmuş.”şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut Emniyet Müdürü görevine başladı
Mut Emniyet Müdürü görevine başladı
"Yaşa-Tır" Tarsus'a geliyor
denizli escort