"Dinsiz imansız diye vurmaya kalktılar"

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, göreve geldiği günden bu yana geçen 6 aylık sürede yaptığı hizmetleri anlattığı basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Kendisi göreve gelmeden önce eski yönetim tarafından Ramazan pakete ihalesi yapıldığını ancak şartnamedeki ürünle pakete konulan ürünlerin farklı olduğunu ifade eden Seçer, “Biz sokaktan gelmiş adamız. Biz masanın her yerinde olduk. Alışverişi, tüccarlığı, sanayiciliği, farklı malın ne olduğunu bunları biliyoruz, yaşamın içinden gelmişiz. Ben ‘Bu ihaleyi iptal edelim, olmaz kabul edemem’ dedim. ‘Siyasi kriz olur’ dediler. ‘Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanı geldi, zaten bize dinsiz imansız diye vuruyorlar. Bunu malzeme yaparlar’ dediler. ‘Yapsınlar’ dedim. ‘O iş Allah'la benim aramda. Bu malı kabul etmiyorum’ dedim ve o firma o malı düzeltip geldi. Bunlar birilerine rant sağlama işleridir” ifadelerini kullandı.

admin
Bu içerik 628 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, göreve geldiği günden bu yana geçen 6 ayda hayata geçirdiği hizmetleri, tasarruf tedbirlerini ve Büyükşehir’in gelir-gider tablosunu açıkladığı basın toplantısında parkomat uygulamasına 2 ay sonra başlayacaklarını belirtti.

Dosteli marketleri kaparatarak Halk Kart uygulamasını hayata geçirdiklerini anlatan Seçer, tadilata giren Büyükşehir Belediyesi Ekmek Fabrikası'nın kapasitesini ise yüzde 50 artacağını vurguladı. Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne ait helikopterle ilgili sıkıntı yaşadıklarını anlatan Seçer helikopterin aylık masrafının 300-350 bin lira arasında olduğunu ifade ederek helikopteri satacaklarını söyledi.

Görevde bulunduğu sürede sosyal projelere öncelik verdiğini anlata Seçer Miniklere 1 milyon 250 bin paket süt dağıtılacağını söyledi. "Süt Senin Gurur Mersin"in projesinin tüm aşamalarının hazır olduğunu anlatan Seçer, “Haftalık 50 bin paket süt 200 cc’lik paketlerde, 33 okulda, 25 hafta boyunca dağıtılacak. Toplam 1 milyon 250 bin paket sütün dağıtımı 15 Mayıs’a kadar devam edecek. Seçtiğimiz okullar gelir düzeyine göre olacak. Kentimizde yaşayan düşük bütçeli ailelerin çocuklarının eğitim gördüğü okullar olacak. O çocuklarımıza süt dağıtacağız, bu ay sonu itibariyle uygulama başlıyor” diye konuştu.

"BAŞKA BİR ANLAYIŞIN UYGULAMASINI SÜRDÜRME GİBİ BİR LÜKSÜM YOK"

Burhanettin Kocamaz döneminde başlatılan Dosteli Market uygulamasına ilişkinde açıklamalarda bulunan Seçer “Devir teslim döneminde önceki dönem belediye başkanı,

‘Dosteli Marketler gibi sosyal hizmetleri umut ederim kapatmaz, devam ettirirsiniz’ dedi. Ben

açıkçası o ortamda neden söylendi, şuana kadar çok anlamış değilim. Bunlar bizim bir

dokunuşta yapacağımız küçük projeler. Biz öyle düşünmüyoruz, düşünmek zorunda değilim. Bir başka anlayışın uygulamalarını sürdürme gibi bir lüksüm yok. Benim bir partim, dünya görüşüm bana destek veren yüzde 45’lik bir kitle var. Ben onların taleplerine cevap veririm.

Aklıma bakarım, rasyonel mi bu yaptığım iş, ona bakarım.

Dosteli Marketleri kapatarak, vatandaşlara daha efektif ve verimli bir proje olan Halk Kart uygulaması ile sosyal yardımları sürdüreceklerini kaydeden Seçer, “Mersin Halk Kart uygulaması gibi uygulamalar bizim bir dokunuşla yapacağımız küçük projeler. Küçük projeler ama yansımaları çok büyük” şeklinde konuştu.

Dosteli Marketlerde yaptıkları tetkikler sonucu rafların yüzde 60 oranında dolu olduğunu ve müşteri olmadığını ifade eden Seçer, “Bu iş, iş değil. Attığımız taş ürküttüğümüz kuşa değmez. Bir kaynak ayırıyorsak, direkt adrese verelim”  diye konuştu.

"BİZE DİNSİZ İMANSIZ DİYE VURMAYA KALKTILAR"

Göreve gelmeden önce Ramazan Paketi ihalesi yapıldığını, ancak şartnamedeki ürünle gelen ürünün farklı olduğunu belirten Seçer, “Biz sokaktan gelmiş adamız. Biz masanın her yerinde olduk. Alışverişi, tüccarlığı, sanayiciliği, farklı malın ne olduğunu bunları biliyoruz, yaşamın içinden gelmişiz. Ben ‘Bu ihaleyi iptal edelim, olmaz kabul edemem’ dedim. ‘Siyasi kriz olur’ dediler. ‘Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanı geldi, zaten bize dinsiz imansız diye vuruyorlar, bunu malzeme yaparlar’ dediler. ‘Yapsınlar’ dedim. ‘O iş benim Allah'la benim aramda. Bu malı kabul etmiyorum’ dedim ve o firma o malı düzeltip geldi. Bunlar birilerine rant sağlama işleridir. Hiç gerek yok. Kaynaklarımız çok sınırlı, bu işlerle uğraşmayalım. Mümkünse direkt hedefe yönelelim”  ifadelerini kullandı.

6 bin 785 kişinin Halk Kart uygulamasında faydalanacağını sözlerine ekleyen Başkan Seçer hedeflerinin 10 bin kişi olduğunu söyledi. Kartların dağıtılmaya başlandığını ifade eden Seçer “70 TL'lik yardımı 90 TL'ye, 140 TL'lik yardımı 160 TL'ye çıkardık ve bu uygulama devam edecek. İnşallah daha da geliştireceğiz. Allah bize, biz vatandaşımıza daha fazla katkı sunmaya çalışacağız. Tabi Allah da yardımcı olacak ama ülke ekonomisi de önemli. Biraz akılcı olmak lazım. Doğru ekonomik politikaların bu ülkede olması lazım. Ülke insanının çalışması lazım. Eğer ekonomimiz kalkınırsa bize de gelen paylar artar.  Burada da biz akıllı yönetim sergilersek, öz gelirlerimizi artırırsak bizim gelirleriniz artar” dedi.

"KÜLTÜR PARK VE ATATÜRK PARKI’NIN DEVRİ'Nİ BEKLİYORUZ"

Geçmiş dönemden takibini yaptıkları konular arasında yer alan Atatürk ve Kültür Park, Taşucu Limanı, Balıkçı Barınağı, imar planları konusunda kurum görüşlerinin hızlandırılması gereken Seçer, Kültür Park’ın ve Atatürk Parkı’nın Büyükşehir Belediyesi’ne devri noktasında sıkıntılar yaşandığını ifade ederek, “Şunu söylemek zorundayım, Mersin'de siyasal anlamda bir uyum süreci yaşanıyor. Ben bütün milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Beni dinliyorlar, beni sayıyorlar. Benimle beraber işbirliği yapıyorlar ama her şeye rağmen işlerimizin çabuk görülmesinde her ne kadar yardımcı olanlar varsa da sıkıntılar devam ediyor” dedi.

"SAHİLDEKİ KAFELERİ BİRKAÇ AY İÇİNDE HİZMETE AÇACAĞIZ”

Kültür Park ve Atatürk Parkı’nın yasa gereği ilgili kurum tarafından belediye devredilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Seçer, devir işlemlerinden dolayı hizmetlerin aksadığını söyledi. Seçer, şöyle devam etti:

“Kültür Park’ta Yenişehir İlçesi sınırlarındaki kafelerimizi hala açamadık. Ben yönetime geldiğimde denetimden de geçti. Her yapılan iş denetleniyor. Bir müddet ondan dolayı kafeleri açamadık. Şimdi de bir an önce kafeleri açmak için ilgili kurumdan sözleşmeyi, imzayı, bize devrini bekliyoruz. Mezitli kısmındaki kafelerimizde böyle bir sorun yok. Oradaki kafelerin ihaleleri yapıldı. Bir tanesini nikah salonu yapıyoruz. Onları da birkaç ay gibi kısa bir sürede hizmetinize sunacağız. Geri kalanları da gelişmeler çerçevesinde en kısa sürede hizmete alacağız.  Atatürk Parkı'nın da aslında yasal olarak bizle bir bağı yok ama bakımını biz yapıyoruz. Bunu bir yasal zemine oturtalım diye ilgili kuruma yazı yazdık, bize devrini bekliyoruz.”

“MER-EK’İN KAPASİTESİ EMİN OLUN YÜZDE 50 ARTACAK”

Başkan Seçer, toplu taşımada yapılan indirimden ve Anıt Kavşağı’nın tamamlanması sürecinden bahsederken, son zamanlarda MER-EK ekmek fabrikası ile ilgili kamuoyunda yer alan asılsız iddialara cevap verdi. Seçer, “Ekmeğe zam yapmadık. Buradan da bir açıklama yapayım. Şimdi biz orayı bakıma aldık. Ama daha önce meclisin desteğiyle bütçe içi işletmelerden çıkarttık. İmar A.Ş. bünyesine verdik. Nasıl daha çabuk yoksul yurttaşa ulaşabiliriz, daha rasyonel bu işi yapabiliriz, aynı harcamayla daha çok ekmek üretip, ne kadar daha fazla yoksul vatandaşa ulaşabiliriz. Yani 10 liralık bir masrafla sağlayacağınız 10 liralık bir faydayı yaptığınız yanlışlarla 5 liraya düşürmüşsünüz. Bunu kapatmak zorundasınız. Ben o ekmek fabrikasının zararını dile getirirken, yapılan yanlış uygulamalar neticesi o zararın çıktığını anlatmaya çalışıyorum. Şimdi aynı parayla, aynı masrafla, biz 35-40 bin ekmek üretiyoruz. Yarın, 2 ay sonra, 3 ay sonra, 4 ay sonra yine burada bilançoları açıklayacağım. Emin olun yüzde 50 kapasite artacak. Yüzde 50 de yoksul vatandaşa daha fazla ekmek ulaşacak. Bunu da burada göstereceğiz”  dedi.

"100 YENİ OTOBÜS ALACAĞIZ"

Parkomat uygulamasının 2 ay sonra hizmete gireceğini söyleyen Seçer, Parkomat için çoğunluğu kadınlardan oluşan 200 elemanın da işe alınacağını söyledi.

Vatandaşların talepleri üzerine 100 yeni toplu taşıma otobüs alarak otobüs filolarını genişleteceklerinin ve 500 durak yaptıracaklarının müjdesini de veren Seçer, “100 yeni otobüs alma kararı verdik. Bütün süreçleri tamamladık. Deneme süreçleri bitti, teknik analizler bitti. Şu anda şartname hazırlanıyor. 10 güne kadar ihaleye çıkıyoruz. 6 ay sonra bunlar teslim olacak. Bunlar doğalgazlı otobüsler. Yeni park alanını yapıyoruz. Bizim doğalgaz istasyonuna da ihtiyacımız var. Otobüs projemizde o da hayata geçecek. Otobüs durakları için de çok talep var. Yaklaşık 2000 eksiğimiz var. Biz atölyelerde yapıyoruz. 500 ihale şartnamesi hazırlandı. 500 durak acilen yaptıracağız açık ihaleyle. 2000 ihtiyacımızı da yıllara sarih özellikle daha yoğun nüfusun olduğu bölgelerden başlamak üzere tamamlayacağız” şeklinde konuştu.

"HELİKOPTERİ SATACAĞIZ"

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde buluna Helikopterin önemli bir sorun olduğunu belirten Seçer satmak için çeşitli girişimlerde bulunduklarını ancak satamadıklarını söyledi.

Seçer, “Helikopter bizim için önemli bir sorun. 3 milyon 600 bin lira bize maliyeti var. Kullanalım, kiraya verelim, olmuyor. Satalım, satılmıyor. Bazen kiraya veriyoruz. Astarı yüzünden pahalı. Her ay bizden yaklaşık 300 bin, 350 bin TL gidiyor. 30 bin lira geliyor ama 30 bin lira o kadar değerli ki bizim için, böyle bir durumla karşı karşıyayız” diye konuştu.  

İLK KREŞ HAL’DE ÇALIŞAN KADINLAR İÇİN GELİYOR

Seçim döneminde sözünü de verdiği kreşlerden ilkini Hal'de çalışan kadınlar için yapılacağını  belirten Seçer, “Hal’de yapıyoruz. İlginç, ama öyle. Çünkü en mağdur kadınlar orada çalışıyor. Sabahtan akşama kadar yevmiyeyle geliyor, o çocuğu oraya bırakıyor ya da tarlaya, portakala, domatese, seraya gidiyor. Orada bizim yeni yaptığımız dükkânlar var. Hemen iki dükkân projesini iptal ettik. Kreşe çevirdik, müteahhitle de konuştuk. Şimdi yapılıyor. İşleme koyacağız” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Gönüllü Katılım Toplantısı” gerçekleştirildi
Atayurt, ihracatın merkezi olacak
Atayurt, ihracatın merkezi olacak