Advert

"Mart ayında yapılan işler şaibelidir"

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 1 Nisan tarihinden bu yana geçen 6 aylık sürede erçekleştirdikleri hizmetleri ve projelerini, düzenlediği basın toplantısıyla anlattı. Basın toplantısında doğrudan temin harcamalarıyla ilgili bilgi veren Seçer, kendisinden önceki yönetimi eleştirdi ve isim vermeden önceki dönem Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a yüklendi. “Açık ihale değil. Nereden alır, kimden alır, kaç paraya alır, doğru mu alır, yanlış mı alır? Biz nelerin olduğunu görüyoruz" diyen Seçer, "Bu, Türkiye’de belediyelerin hastalığı, kangren olmuş. Yatağa düşmüş bu hasta, bunu kurtarmak lazım. Bir müddet daha böyle giderse' veleddallin amin' olacak memleket. Kurtaramayacaksınız. Kaynaklar belli, kıt kaynaklar, gelir tablon belli. Biz bunların her kuruşunu değerini bilerek harcamak zorundayız" ifadelerini kullandı. 2019 Ocak-Şubat-Mart, döneminde kendisi yönetime gelmeden 3 ay önce 40 milyon 24 bin lira doğrudan temin yapıldığına dikkat çeken Seçer, "Seçim öncesi, herkesin aklının bir karış seçimlerde olduğu dönem bakın neler olmuş. 40 milyon 24 bin lira doğrudan temin yapılmış. Sadece Mart ayında 22 milyon lira. Mart ayının önemini biliyorsunuz. Mart ayında alınan işçiler, Mart ayında yapılan doğrudan teminler, Mart ayında yapılan ihaleler, hepsi şaibelidir. Tartışmasız. Seçim gelmiş, eski belediye başkanı aday değil. Kimin geleceği belli değil. Nedir bu alımlar? Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül 19 milyon 709 bin lira. Biri 3 aylık, biri 6 aylık. 3 aylıkla 6 aylık arasında yüzde 51 azalma söz konusu” diye konuştu.

admin
Bu içerik 311 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer, görevde geçen 6 aylık sürede yaptığı hizmetleri ve

projelerini anlattı. Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleştirilen toplantıya, meclis üyeleri, daire başkanları, birim müdürleri ile basın mensupları katıldı.

"ŞEFFAF OLACAĞIZ"

Şeffaf belediyecilik ve hesap verebilirlik ilkeleri çerçevesinde ilk 6 ayın değerlendirmesini yapacağını ifade eden Seçer “Bizlerin denetime ihtiyacı var. Bizler, yasalara uygun bir şekilde kentimizi yönetmekle mükellefiz. Yasalara aykırı bir işlem veya eylem içinde olduğumuz takdirde yüce yargıya hesap verme zorunluluğumuz var. Bizi denetleyen tek mekanizma yargı değil. Asıl önemli olan, ve olması gereken, halkın bizi denetleyebilmesidir. Halkın bizi denetlemesi bizi doğruya götürür, kendimize çeki düzen vermemizi sağlar. Ortaya koyduğumuz temel ahlak kurallarının işlemesini sağlar. Türkiye’nin her anlamda değişime ihtiyacı var. en temel değişikliklerin başında mantalite değişikliği geliyor. Biz bunu uygulamaya koyacağız. Bunu ısrarla, cesaretle, korkmadan yapacağız. Mersin’e sıra dışı bir yönetim anlayışını mutlaka getireceğiz" şeklinde konuştu.

 “GENEL BORÇ TOPLAMIMIZ 2 MİLYAR 383 MİLYON"

Belediyenin mali durumuyla ilgili bilgi veren Seçer, 1 Nisan’da devraldıkları toplam borç miktarının 2 milyar 80 milyon lira olduğunu belirterek “1 Nisan 2019’dan itibaren 588 milyon lira ödeme yapmışız. Bunun 307 milyon lirası, bizden önceki borçlara ilişkin ödemeler. 1 Nisan’dan sonra yapılan harcamalara ilişkin ödemelerimiz de 81 milyon lira. Geri kalan yaklaşık 200 milyon lira da bizim personel giderleri ve SGK primleri gibi zorunlu harcamalarımız. 1 Nisan sonrası eskiye yönelik gelen tahakkuk toplamı, ki bu daha devam ediyor, çünkü yapımı devam işlerin hak edişleri yıl sonuna kadar gelmeye devam edecek, 218 milyon 639 bin lira. Bugüne kadar devraldığımız toplam borç miktarı 2 milyar 299 milyon lira. 1 Nisan’dan itibaren yeni dönemde yapılan açık ihale ve doğrudan temin tahakkuk toplamı 84 milyon lira. Yani biz 6 ayda 84 milyon lira borç yapmışız. Genel borç toplamımız da 2 milyar 383 milyon lira. Ama 6 ayda biz bunun içinden para ödedik, 588 milyon lira gibi bir ödeme söz konusu” şeklinde konuştu.

“MALİ DİSİPLİNİNİ KONTROL ALTINA ALDIK”

1 Nisan-30 Eylül 2019 tarihleri arasında belediyenin toplam gelirinin 680 milyon 912 bin lira, gider toplamının ise 644 milyon 45 bin lira olduğunu söyleyen Seçer, 2018-2019 Nisan-Eylül arası gelir-gider durumunu karşılaştırdı. Seçer, “2018’de gelirin gideri karşılama oranı yüzde 85. Yani geçtiğimiz yıl 1 Nisan-1 Ekim arası 100 lira masraf yapılmış, 85 lira gelir almış. Bizim dönemimizde 100 liralık gidere karşılık 106 lira gelir elde edilmiş. Bu, mali disiplini işaret ediyor. Yani biz artık belediyemizin mali disiplinini kontrol altına almış durumdayız” ifadelerini kullandı.

"AKIL ALMAZ FATURALAR VAR"

Tasarruf uygulamalarına da değinen Seçer, geçen yıla göre bu yılın aynı döneminde taşıt kiralama giderlerinin yüzde 38’lik bir azalmayla 15 milyon 784 bin liradan 9 milyon 826 bin liraya düştüğünü söyledi. İş makinesi kiralama giderlerinde, doğrudan teminle kiralanan akıl almaz faturalar olduğuna vurgu yapan Seçer, “13 milyon 711 bin lira para ödenmiş. Bizim dönemimizde 7 milyon 605 bin lira ödenmiş. Baskı ve cilt giderlerinde yüzde 54’lük bir azalma oldu. Temsil, tören ve tanıtma giderleri 15 milyon 141 bin liradan 4 milyon 405 bin liraya düşmüş. Kırtasiye ve büro malzemesi giderleri 4,5 milyon liradan 2,2 milyon liraya düşmüş. Bu beş kalemdeki toplam tasarruf miktarı, 52 milyon 471 bin liradan 25 milyon 564 bin liraya düşen, yüzde 51 gibi yarı yarıya azalan bir miktarı görebilirsiniz. Akaryakıtta, bugünkü fiyatlarla motorinde 3 milyon 445 bin lira, benzinde 126 bin liralık bir tasarruf söz konusu. Böyle bir tablo var ama bu yeterli değil, tasarruf tedbirleri devam edecek. Belediyeyi artık teknolojik yönetmek durumundayız. Birçok konuyu dijital ortama taşıyacağız. Birçok konuda yenilik yapıp masraflarımızı düşürmek zorundayız” dedi.

'BÖYLE GİDERSE MEMLEKET VELEDDALLİN AMİ OLACAK"

Başkan Seçer, basın toplantısında doğrudan temin harcamalarıyla ilgilide bilgi verdi. Açıklaması sırasında kendisinden önceki yönetimi isim vermeden eleştiren Seçer şunları söyledi: “Açık ihale değil. Nereden alır, kimden alır, kaç paraya alır, doğru mu alır, yanlış mı alır? Biz nelerin olduğunu görüyoruz. Bu, Türkiye’de belediyelerin hastalığı, kangren olmuş. Yatağa düşmüş bu hasta, bunu kurtarmak lazım. Bir müddet daha böyle giderse 'veleddallin amin' olacak memleket. Kurtaramayacaksınız. Kaynaklar belli, kıt kaynaklar, gelir tablon belli. Biz bunların her kuruşunu değerini bilerek harcamak zorundayız. 2019 Ocak-Şubat-Mart, ben yönetime gelmeden 3 ay önce, seçim öncesi, herkesin aklının bir karış seçimlerde olduğu dönem bakın neler olmuş. 40 milyon 24 bin lira doğrudan temin yapılmış. Sadece mart ayında 22 milyon lira. Mart ayının önemini biliyorsunuz. Mart ayında alınan işçiler, mart ayında yapılan doğrudan teminler, mart ayında yapılan ihaleler, hepsi şaibelidir. Tartışmasız. Seçim gelmiş, eski belediye başkanı aday değil. Kimin geleceği belli değil. Nedir bu alımlar? Nisan-mayıs-haziran-temmuz-ağustos-eylül 19 milyon 709 bin lira. Biri 3 aylık, biri 6 aylık. 3 aylıkla 6 aylık arasında yüzde 51 azalma söz konusu.”

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut Emniyet Müdürü görevine başladı
Mut Emniyet Müdürü görevine başladı
"Yaşa-Tır" Tarsus'a geliyor
denizli escort