“Stratejik planda önemli emek var”

Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ tarafından, 2020-2024 yıllarını kapsayacak şekilde hazırlanan Stratejik Plan meclis üyeleri ile paylaşıldı. Stratejik Plan tanıtın toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Stratejik Planın bir hayal ürünü olmadığını ve önemli emek içerdiğini vurgulayarak “Belediyemizin mevcut kaynaklarını en rasyonel, en etkin şekilde kullanarak bir Stratejik Planı hazırlarsak, çok önemli hizmetler, çok başarılı işler yapabiliriz. Biz Stratejik Planı bu bilinçle hazırladık. Hayal ürünü ve göz boyama amaçlı yapılmadı. Kes yapıştır yöntemi ile yapılmadı. Bu planda önemli emek var” dedi.

“Stratejik planda önemli emek var”
“Stratejik planda önemli emek var” admin
Bu içerik 362 kez okundu.

Selma Kılıç

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ Stratejik Plan Tanıtım Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Seçer, Divan Oteli'nde gerçekleştirilen toplantıda stratejik planı meclis üyelerine anlattı.

2020-2024 Stratejik Plan çerçevesinde yapılan çalışmaları meclise sunmadan önce değerlendirmek için bir araya geldiklerini ifade eden Seçer, “Bu önemli bir toplantı. Göreve geldiğimizden bu yana demokrasi tanımı yaparken, katılımcı demokrasinin önemli olduğunu ve bu kavramın da terminolojide, kitaplarda kalmaması ve uygulamada bizim yönetim anlayışımızda bunun hayata geçirilmesinin son derece önemli olduğunu söylemiştik. Bu anlayış çerçevesinde Stratejik Plan hazırlık çalışmamıza başladık ve sağlık, tarım, fen işleri, yol işleri, kadın, dezavantajlı gruplar, spor, sanat, kültür gibi birçok alanda çalıştaylar düzenledik. Bu çalıştaylara her alanın, her konunun aktörlerini, sivil toplum örgütlerini, otoritelerini davet ederek, onların görüşleri doğrultusunda, o toplantılardan çıkan raporlar doğrultusunda Stratejik Planımızı hazırladık” şeklinde konuştu.

"REDAKSİYONA İHTİYAÇ DUYULURSA ONLARI DA YAPABİLECEĞİZ”

Çalıştaylardan çıkan değerlendirmelerin kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Seçer, "Stratejik Planımız eksiğiyle, tamamlanması gereken noktalarla,

sizlere sunulacak. Bu konuda bundan sonra bir redaksiyona ihtiyaç duyulursa onları da yapabileceğiz. Meclisimiz bizim için önemli. Yani sizler önemlisiniz. Bu kenti beraber yönetiyoruz, kararları hep beraber alıyoruz, sizlerin onaylamadığı hiçbir kararı benim uygulamaya koyma şansım yok. Bu işin bir yanı. Burada bir anlamda şekil şartını yerine getiriyorsunuz. Meclis kararı almamız gerekiyor. Burada matematiksel olarak kabul sayısının salt çoğunluğu oluşturulması gerekir. Bazı kararlar da üçte iki çoğunluğa gereksinim duyabilirsiniz ama esasa girdiğimiz zaman meclisin önemi, alınan kararların özellikle oybirliğiyle, mutabakatla alınan kararların çok daha gerçekçi, çok daha kentin yararına olabilecek kararlar olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“BİRDEN ÇOK BEYNİN AYNI ANDA DÜŞÜNCELER ÜRETMESİ, SPEKTRUMU ÇOK GENİŞLETİR”

Farklı görüşlerden çıkan sonuçların kendi yollarını aydınlattığını dile getiren Seçer, şunları söyledi: “Bir el ses çıkarmaz ama iki el ses çıkarır. Sadece bir beynin bir konu üzerinde düşünmesi, belli bir çerçevede sonucu ortaya çıkarır ama birden çok beynin aynı anda çalışması düşünceler üretmesi, fikirler öğretmesi spektrumu çok genişletir, çok farklı görüşler ortaya çıkar. İşte bu farklı görüşlerin, o çatışmaların çıkaracağı kıvılcımlar, bizim yolumuzu aydınlatıyor. Bize doğru yolu gösteriyor. Burada amaç yasak savmak, kendi yönetiyormuş gibi yapmak, 5 yıl sonra seçimi nasıl kazanırız onun hesabını yapalım, kararları da siyasi olarak alalım, bizi gerisi ilgilendirmez değil. Bu anlayış kente bugüne kadar çok şeyler kaybettirmiş. Biz aynı anlayışla devam edersek bu kent kaybetmeye devam edecek. Biz kazanmak, sonuç almak, kente değer katmak istiyoruz.”

“BULMAYA UĞRAŞTIĞIMIZ FİNANS KAYNAKLARI, BECERİ, ARAŞTIRMA VE PROJE İSTİYOR”

Büyükşehir Belediyesi'nin bütçesi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Seçer,

şunları söyledi: “Geçen yılın bütçesi 2 milyar 255 milyon TL.  Bizim bu yıl yaptığımız bütçe 2 milyar 254 milyon TL.  Daha gerçekçi bir bütçe. Biz bunu 2.5 da yapabilirdik, 3 de yapabilirdik. Kimse niçin yapıyorsun demezdi. Ama performansın düşük çıkar, gerçekleştiremezsin. Bütçe gerçekleştirme oranı arzu edilen noktalara erişemez. Bizim büyük yatırımların altına imza atabilmemiz için mutlaka kaynak yaratmamız gerekiyor. Bu kaynaklar da var. Özellikle altyapı yatırımlarında Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin yaptığı yatırımlarda bu finansmana çok daha rahat erişebiliyorsunuz. Kanalizasyon yaparsınız, arıtma yaparsınız, su isale hattı yaparsınız, içme suyu şebeke projesini gerçekleştirirsiniz.  Dünyada çok farklı referanslarla, farklı finansmanlara ulaşabiliyorsunuz. Bu birincisi. İkincisi, gelir getiren yatırımlardır. Bir tanesi şu anda Mersin'in gündeminde olan Metro Projesi. Bunlara da ulaşabiliyoruz. Bizim için önemli olan, bu uğraştığımız finans kaynaklarının bizlere maliyetinin makul olması. Bulmaya uğraştığımız finans kaynakları, beceri, proje ve araştırma istiyor.”

Başkan Seçer’in konuşmasının ardından ise Mersin Büyükşehir Belediyesi Strateji Gelişme Dairesi Başkanı Bedrettin Gündeş ile MESKİ Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Sibel Toprak Yalçın, taslak sunumu meclis üyelerine anlattı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Gönüllü Katılım Toplantısı” gerçekleştirildi
Atayurt, ihracatın merkezi olacak
Atayurt, ihracatın merkezi olacak