"Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz"

Emek ve Demokrasi Platformu Dönem sözcüsü ve Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen, 4 yıl önce 10 Ekim'de Ankara'da meydana gelen 103 kişinin hayatını kaybettiği katliamın yıl dönümü nedeniyle düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, " Yoldaşlarımızı kaybetmiş olmamız, onların inandıkları değerleri, uğruna canlarını verdikleri barışı kazanmak için mücadele görevini bizlerin, hepimizin omuzlarına yüklemiştir. Üzerinden ne kadar süre geçerse geçsin, 10 Ekim katliamının üzerinin örtülmesine, asıl sorumluların korunmasına ve yaşananların üzerinin örtülmesine asla izin vermeyeceğimiz bilinmelidir" dedi.

admin
Bu içerik 297 kez okundu.

  Hasan KÜÇÜK

10 Ekim 2015'te 103 kişinin hayatını kaybettiği çok sayıda kişinin de yaralandığı Ankara'daki bombalı saldırının 4. yılı nedeniyle Emek ve Demokrasi Platformu tarafından Özgür Çocuk Parkı'nda basın açıklaması yapıldı. Katliamda hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının yer aldığı afiş açan platform üyeleri katliamı lanetleyen sloganlar attı.

Emek ve Demokrasi Platformu Dönem sözcüsü ve Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen burada yaptığı açıklamada, Türkiye tarihinin en acımasız, en vahşi katliamlarından biri olan 10 Ekim Ankara katliamının üzerinden dört yıl geçti. Ülke tarihinin en acımasız katliamının üzerinden dört yıf geçmiş olmasına rağmen, kalbimizdeki acı ve yüreğimizdeki sancı ilk günkü gibi tazeliğini koruyor" dedi.

"10 EKİM BARIŞ GÜVERCİNLERİNİ SAYGIYLA ANIYORUZ"

10 Ekim 2015 tarihinde, Türkiye’nin dört bir yanından sadece barış istemek için, kamu emekçilerinin, işçilerin, halkların barış özlemlerini haykırmak, geleceğe dair umutlarını yaşatmak için, ‘Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi!’ demek için Ankara olduklarını hatırlatan Antmen tek amaçlarının ülkenin içine sürüklendiği baskı, şiddet ve kaos ortamına karşı emekten, barıştan ve demokrasiden yana güçlü bir ses vermek olduğunu kaydetti.

10 Ekim 2015’te ölüme karşı ısrarla yaşamı savunanların, ‘Artık kimse ölmesin’ diye haykırırken, Ankara’ya kadar göz göre göre gelen IŞİD canileri tarafından patlatılan canlı bombalarla vahşi bir katliamın kurbanı olduğunu anlatan Antmen "Her birimiz annelerimizi, babalarımızı, kardeşlerimizi, arkadaşlarımızı, yoldaşlarımızı kaybettik. Saldırı sonrasında 500’ü aşkın arkadaşımız yaralanırken, halen çok sayıda arkadaşımız farklı organ kayıplarına uğrayarak hayatını sürdürmeye çalışıyor. Siyasi iktidarın 10 Ekim’de yaşanan katliamın üzerini örtmek için yoğun çaba harcaması, olayda ihmali bulunan kamu görevlilerinin somut delillere rağmen yargıdan kaçırılması ve bugüne kadar kaybettiğimiz canlarımızı anmamıza bile polis şiddeti ile yanıt verilmesi, 10 Ekim katliamının asıl failleri hakkında yeterince ipucu vermektedir" diye konuştu.

"KATLİAMIN ÖNLENMESİ İÇİN KILINI KIPIRDATMAYANLAR HALEN GÖREVLERİNİN BAŞINDADIR"

10 Ekim katliamını planlayarak yapanlarında, önceden haber aldıkları halde hiçbir önlem almayıp, katillerin arkasındaki güçlerin ortaya çıkmasını engelleyenlerinde belli olduğunu belirten Antmen şöyle devam etti: "Katiller tespit edilmiş ancak, katliamın yaşanmasında ihmali olanlar, katliamı önleyebilecekken, kılını kıpırdatmayanlar hala görevlerinin başındadır. Siyasi iktidarın 10 Ekim katliamında asıl sorumluların hesap vermesini engellemek için attığı bütün adımlara rağmen emek, barış ve demokrasi mücadelemizden geri adım atmayacağımız bilinmelidir. Katliamın tüm sorumluları yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacak, katliamın unutturulmak istenmesine asla izin vermeyeceğiz. Türkiye, uzun süreden beri yoğun bir şiddet ve baskı ikliminde yaşamaktadır. 10 Ekim Katliamı, içinde bulunduğumuz baskı ve korku rejimine giden yolda en önemli ve trajik sembollerinden biri olarak tarihe geçmiştir. Ülkemizin bu karanlıktan kurtulması, başta 10 Ekim olmak üzere o dönemde birbiri ardına yaşanan kitlesel katliamlarla hesaplaşılmasıyla mümkündür. Bu hesaplaşma, yitirdiğimiz arkadaşlarımıza ve ailelerine karşı en büyük sorumluluğumuzdur."

"ÜZERİNİN ÖRTÜLMESİNİ İZİN VERMEYECEĞİZ"

Yoldaşlarını kaybetmiş olmalarının onların inandıkları değerleri, uğruna canlarını verdikleri barışı kazanmak için mücadele görevini kendilerinin omuzlarına yüklediğini ifade eden Antmen

"Üzerinden ne kadar süre geçerse geçsin, 10 Ekim katliamının üzerinin örtülmesine, asıl sorumluların korunmasına ve yaşananların üzerinin örtülmesine asla izin vermeyeceğimiz bilinmelidir.Her dönem iktidarın hedefinde olan emek, barış ve demokrasi savunucuları olarak, ayrım yapmaksızın herkesin eşit haklar temelinde, barış içinde bir arada yaşaması için ölümü değil, yaşamı ve yaşatmayı ısrarla savunmaya devam edeceğiz. Bizleri korkutmaya, yıldırmaya, çalışanlar, ne kadar saldırırlarsa saldırsınlar, yılmayacağız ve katilleri asla affetmeyeceğiz. 10 Ekim Ankara katliamında kaybettiğimiz yoldaşlarımızı asla unutmayacağız ve unutturmayacağız." şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut Emniyet Müdürü görevine başladı
Mut Emniyet Müdürü görevine başladı
"Yaşa-Tır" Tarsus'a geliyor
denizli escort