Kadınlar deklanşöre basıyor

Çocuk Çalışma Grubu tarafından hayata geçirilen, eğitmenliğini Şefika Çam ve Rıfat Gürbüz’ün yaptığı Kadınlara Özel Fotoğraf Kursu’nda eğitimler devam ediyor. Fotoğrafla ilgili teorik bilgiler ve fotoğraf makinesi kullanımına dair bilgilerin verildiği kursla, kadınların kendilerini ve çevrelerinde gözlemlediklerini fotoğraf sanatıyla yansıtmaları amaçlanıyor. Kursun sonunda kadınların çektikleri fotoğrafların sergilenmesi planlanıyor.

Kadınlar deklanşöre basıyor
Kadınlar deklanşöre basıyor  admin
Bu içerik 122 kez okundu.

 6 HAFTALIK KURS, TEORİK VE PRATİK DERSLERLE DEVAM EDİYOR

Kadınlara Özel Fotoğraf Kursu’nun eğitmenlerinden Rıfat Gürbüz, verecekleri eğitimlerle kadınların insanları, hayal ettiklerini ve gördüklerini fotoğraf sanatıyla yansıtmalarını istediklerini belirterek, “6 haftalık bir kurs programımız var. Bunun 4 haftası teorik, 2 haftası pratik. Kurs sayesinde çalışmaların önünü açıyoruz. Kadınlarımızdan, gözlemledikleri konuları daha iyi, daha net, daha anlamlı karelerle yansıtmalarını bekliyoruz” dedi.

KURSA YOĞUN KATILIM VE TALEP OLUŞTU

Kursa katılımın yoğun olduğunu ve taleplerin giderek arttığını ifade eden Gürbüz, şunları söyledi:

“Katılım çok yoğun. Belki ikinci bir kursu da açabiliriz. Başka ilçelerden de isteyen var. Önümüzdeki süreçte bunları değerlendireceğiz. Kadınlarımıza bir anket yaptık. Eğer fotoğraf konusunda projeleri varsa ya da bizim belirlediğimiz projelere dahil olmak istiyorlarsa, ileride bu projelerle kentimizde sosyal faaliyetleri daha da geliştirmek istiyoruz. Özellikle sokak çocukları, göçle gelen çocuklar, doğamız, Mersin’in tanıtımına dair düşünceler var. Kadınlarımızın ileride bu ürünlerini sergi ve gösteri şeklinde de sunacaklarına inanıyoruz.”

“BUNUN CİDDİ ANLAMDA BİR ÜRETİM VE EMEK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Kursiyerlerden Gizem Bozkurt, kurs duyurusunu Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarında gördüğünü ve bu çerçevede katıldığını söyledi. Fotoğrafa daha önce de ilgisi olduğunu belirten Bozkurt, “Yaklaşık 8-9 senedir amatörce çekimler yapıyorum ve bu çekimleri profesyonel bir çatı altına toplamak istedim. O yüzden katıldım. Bu verilmiş büyük bir fırsat. Öğrendiklerimizi sunabildiğimiz, ortaya koyabildiğimiz, ispatlayabildiğimiz bir platform olacak. Kadınların istedikleri her şeyi yapabileceklerine inanıyorum. Fotoğraf da insanların gördüklerini ve hissettiklerini ortaya dökebildikleri çok açık bir ifade şekli. Bunun da ciddi anlamda bir üretim ve emek olduğunu düşünüyorum” dedi.

“KENDİNE AİT BİR ZAMAN”

Kadınların kendisini geliştirmesi açısından kursu önemli bulduğunu belirten kursiyerlerden Ayşegül Akbulut, “Günlük hayatta sabah 8, akşam 5 çalıştığımız için gün oldukça hızlı geçiyor. Çalışma hayatında hep aynı odada, kapalı mekanda kalmak çok sıkıcı olduğundan, insan kendini geliştirmek için değişik arayışlar içine giriyor. Onun için böyle bir etkinliğe katılmak istedim” dedi.

Fotoğrafın insanı başka bir dünyaya sürüklediğini ifade eden Akbulut, “İnsan fotoğraf çektiği zaman o anda sadece kendi oluyor. Bunu ancak fotoğraf çekmeyi sevenler anlar. Bütün dünyadan, sıkıntılarından, hayatın problemlerinden uzaklaşıyorsun, kendine ait özel bir zamanın oluyor. Sunulan imkanlar için Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Bey'e teşekkür ederiz” diye konuştu.

“GÜZEL ŞEYLER BAŞARACAĞIZ”

Emekli memur Türkan Altunlu ise kursla ve fotoğraf sanatıyla ilgili duygularını şu sözlerle anlattı:

“Fotoğraf çekmeyi seviyorum. Özellikle doğayı ve hayvanları. Bir şeyler öğreneceğime inanıyorum. Biz yalnızca bakıyorduk, göremiyorduk. Şimdi kursun sonunda görmeye de başlayacağız. Güzel şeyler başaracağız.” (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut Emniyet Müdürü görevine başladı
Mut Emniyet Müdürü görevine başladı
"Yaşa-Tır" Tarsus'a geliyor
denizli escort