Advert

Uzmanlardan ‘zoraki evlilik’ uyarısı

Mersin’in Yenişehir Belediyesi ile Lions Kulüpleri işbirliğiyle düzenlenen panelde, erken yaşta evlendirilen kız çocukları sorunu ele alındı. Çocukların zorla evlendirilmesinin Türkiye’de yaygın olduğunu belirten uzmanlar, bu vakaların kayıt altına alınmadığına dikkat çekiyor. Adli tıp uzmanı Prof. Dr. Hakan Kar, “Zoraki evliliklerle ilgili elimizde net bilgiler yok. Ancak erken yaşta evlilik verilerine ulaşıyoruz. Son 10 yılda 18 yaş altında evlenenlerin sayısı 482 bin. Bu kabul edilebilir bir rakam değil” diyor. Kar’ın dikkat çektiği bir diğer nokta ise adli tıp kurumlarına kemik yaşı tespiti için başvuranların sayısının her yıl artması. Yaş tespiti istenmesinin nedenlerinin başında evlilik ve cinsel saldırı mağduriyetleri geliyor.

Uzmanlardan ‘zoraki evlilik’ uyarısı
Uzmanlardan ‘zoraki evlilik’ uyarısı admin
Bu içerik 452 kez okundu.

 ESRA ŞASİ YAĞMUR

Yenişehir Belediyesi ile Lions Kulüpleri işbirliğiyle düzenlenen panelde, erken yaşta evlendirilen kız çocukları sorunu ele alındı.

Panelde bir sunum yapan Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Kar, Türkiye’de 18 yaşında altında evlilik oranının yüzde 15 düzeyinde olduğunu, 15 yaşın altında evlilik oranınn ise yüzde 1 düzeyinde olduğunu söyledi. Kar,  “Arnavutluk, Jamaika, Kazakistan’da bile bu oranlar bizden daha az” dedi.

‘YAŞ TAYİNİ TALEBİ ARTIYOR’

Kar, “Zoraki evliliklerle ilgili elimizde net bilgiler yok. Ancak erken yaşta evlilik verilerine ulaşıyoruz. Son 10 yılda 18 yaş altında evlenenlerin sayısı 482 bin.  Bu kabul edilebilir bir rakam değil” dedi.

Prof. Dr. Hakan Kar, Mersin Üniversitesi bünyesindeki adli tıp merkezine gelen yaş tayini talebindeki artışa da dikkat çekti.

Kar,  “2013’te 17 olan yaş tayini talebi yıllar içinde sürekli arttı ve 2018’de 85 vaka geldi. 2019’un ilk 9 ayında 58 vaka geldi. Yaş tayini için başvuranların yarısı Suriyeli göçmen. Yaş tayini taleplerinin nedenlerine baktığımızda 146’sı evlilik, 66’sı cinsel saldırı mağduru, 54’ü yaş düzeltme, 17’si diğer sebepler.  Yaşı büyütülmek istenen gruplar 14 ila 17 yaş arasında çocuklar” ifadelerini kullandı.

‘KESİNTİSİZ ZORUNLU EĞİTİM 13 YILA ÇIKARILMALI’

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Halis Dokgöz de,  “18 yaşından küçük herkes çocuktur.  Eğer bu yaş grubundan biri evlenmişse bu çocuğun cinsel istismarıdır” dedi.

Adli tıpçıların, cinsel istismar vakaları ve yaş büyütme talepleri nedeniyle erken yaşta zorla evlendirme vakalarından haberdar olduklarını ifade eden Dokgöz, şunları söyledi: “18 yaşından herkes küçüktür dedik ama yasalarda 15 yaş sınır. Cinsel istismar vakalarında 15 yaş ve üzerindeki kişi şikayetçi değilim derse dava açılmıyor. Aslında TCK’da cinsel istismar cezası az değil. 16 yıldan az yatamaz kişi. Burada problem şu: Bir, 15 yaştan sonra şikayete bağlı olması. İki, çocukların erken evlendirilmesi. Erken evliliği önlemenin yolu TCK’de cinsel istismar suçunda yaş sınırını 15’ten 18’e çekmek. Eğer 18 yaş altındaki tüm cinsel istismarları, çocuğun cinsel istismarı sayarsak o zaman erken evlendirilmelerin de önüne geçeriz. Hem ceza kanununda, hem Medeni Kanunda 18 yaş altı evliliğe müsamaha etmemek gerekiyor. Zorunlu eğitim okul öncesiyle birlikte 13 yıla çıkarılmalı. Zoraki evlilik mutlak butlan sebebi sayılmalı. Mağdurun yanı sıra savcı da mutlak butlan davası açabilmeli.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Gönüllü Katılım Toplantısı” gerçekleştirildi
Atayurt, ihracatın merkezi olacak
Atayurt, ihracatın merkezi olacak