Bağımsız sendikalar konfederasyon için buluştu

Çeşitli iş kollarında faaliyet gösteren 12 bağımsız işçi sendikası, yeni bir işçi sendikaları konfederasyonu kurmak için bir araya geldi. Genel Merkezi Mersin'de bulunan İSG-Sen Genel Sekreteri Onur Tura, bağımsız sendikaların 'Türkiye'de işçinin ve çalışanın mevcut sendika ve konfederasyonlara karşı alternatifsiz olmadığını ortaya koymak adına' bir araya geldiklerini söyledi.

Bağımsız sendikalar konfederasyon için buluştu
Bağımsız sendikalar konfederasyon için buluştu  admin
Bu içerik 701 kez okundu.

 ESRA ŞASİ YAĞMUR

Sağlık, konut, güvenlik hizmetleri,  genel işler,  iş güvenliği sektörlerinde örgütlenen ancak herhangi bir konfederasyona dahil olmayan bağımsız işçi sendikaları, yeni bir konfederasyon oluşturmak için girişimlere başladı.

Yeni konfederasyon görüşmelerinde yer alan Genel Merkezi Mersin'de bulunan İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışanları Sendikası (İSG-Sen) Genel Sekreteri Onur Tura, Türkiye'de 100'e yakın bağımsız sendika olduğunu, 12 bağımsız sendikanın yeni bir konfederasyon oluşturma konusunda mutabakata vardığını söyledi.

Mevcut sendika ve konfederasyonların ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasi olaylar karşısında bağımlı ve güdümlü olduğunu ileri süren Tura,  "Türkiye'de işçinin ve çalışanın mevcut sendika ve konfederasyonlara karşı alternatifsiz olmadığı ortaya koymak adına, sürekli ve süratle değişen dünya standartlarına uyum sağlamayı ve yenilenmeyi , bilgi üretmeyi ve üretilen bilgiyi insan emeğine uygun hale getirmeyi , unutulmuş, ihmal edilmiş kadın, çocuk ve engelli kardeşlerimizin tekrar hatırlanmasını sağlamak adına bir araya geldik" dedi.

İşçi sendikaları konfederasyonlarının siyasetle bütünleştiğini, işçinin haklarını savunmaktan uzaklaştığını savunan Tura sözlerini şöyle sürdürdü: "Yeni kurulacak olan bu Konfederasyon işçinin, emeğin, özgürlüklerin yanında olacak.  Herhangi bir siyasi partinin arka bahçesi olmayacak.  Kurulacak olan konfederasyonunun itici gücünü, işçilerden alacağını düşünmekteyiz. Çünkü şu an hâlihazırdaki hiçbir konfederasyon işçinin hakkını savunamamış, enflasyon oranlarının altında zamlar alarak hayal kırıklığı uğratmıştır. Tüm muhalif ve küskün kesimlerin bizim konfederasyonumuz çatısı altında toplanacağını düşünüyoruz. Aldığımız talepler ve duyumlar bu yönde."

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut Emniyet Müdürü görevine başladı
Mut Emniyet Müdürü görevine başladı
"Yaşa-Tır" Tarsus'a geliyor
denizli escort