Advert

Rüstem Kaya Tepe MGC Başkanlığına adaylığını açıkladı

Tepe Medya Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Kaya Tepe, Kasım ayında yapılacak Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Olağanüstü Genel Kurulunda başkanlığa aday olduğunu açıkladı. Adaylığını MGC'de düzenlediği basın toplantısı ile açıklayan R. Kaya Tepe, gazetecilerin zor şartlarda görev yaptığını belirterek sahadaki sorunların yanında, son yargı paketinde gündeme gelen resmi ilanların kesilmesi maddesinin kanunlaşmasının yerel gazetelerin sonu anlamına geleceğini kaydetti. Bunun yasalaşmaması için birlikte mücadele edilmesi gerektiğini anlatan Tepe "Radyo televizyonlar da can çekişmekte. Telif cenderesi onları kıskaç altına almıştır. Mersin'de onlarca gazete, radyo ve tvninoluşturduğu, yüzlerce basın çalışanınıngörevaldığı kurumlar, ne yazık ki çeşitli ekonomik, teknik ve mesleki imkânsızlıklariçerisinde kıvranmakta, tam anlamıyla yaşamsavaşı vermektedir" dedi

Rüstem Kaya Tepe MGC Başkanlığına adaylığını açıkladı
Rüstem Kaya Tepe MGC Başkanlığına adaylığını açıkladı admin
Bu içerik 406 kez okundu.

  Hasan KÜÇÜK

Tepe Medya Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Kaya Tepe, Kasım ayında yapılacak (MGC) Olağanüstü  Genel Kurulunda başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

Tepe, adaylığını açıklamak için MGC'de düzenlediği basın toplantısında, 1975 yılında kurulan Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nin 44 yıllık maziye sahip bir kurum olduğunu belirterek "Bu önemliçatıyı bize kazandıran kurucularımızı saygı ve minnetle anıyorum. Bu topluluk onların vizyonu ve ileriyi görmeleri sayesinde oluşmuştur. Bizler ahde vefayı ve mazimizi unutmamalıyız, unutturmamalıyız. Mesleki geleceğimiz, aramızdaki dayanışmaya ve birlik beraberliğimizigüçlendirerek geleneklerimizin yaşatılmasınabağlıdır" dedi.

5 Mayıs 2018 de yapılan olağan genel kurul sonrası yaşanan mahkeme sürecinin mevcut yönetimin elini kolunu bağladığını ifade eden Tepe, "Mahkeme kararı sonrası mevcut yönetimgörev yapamaz hale gelmiştir.SonuçtaBaşkan ve yönetim kurulu Mersin Gazeteciler cemiyetinin içindeolduğu bu kaotik durumu çözmekiçin ve cemiyetimizin önünü açmakuğrunaolağanüstü genel kurula gitme kararı almıştır" şeklinde konuştu.

"GAZETECİLİK EN ZOR GÜNLERİNİ YAŞIYOR"

Ülkemizdeki gazetecilik mesleğinin tarihinin en zor günleriniyaşadığını ifade eden Tepe "Ekonomik, siyasal ve sosyal yönden dar boğaziçinde olan Anadolu basını, bu kötü durumdan çıkış yolu arıyor. Gazetecilik zor bir meslektir. Sağlam bir yürek ister. Gözü̈ karalık ister. Korkakların yapabileceği bir meslek değildir. Gerçekleri korktukları için söyleyemeyenler gerçek gazeteci değildir. Bizler, mesleğimiziçok zor şartlarda yapmaya çalışıyoruz. Habere ulaşmakiçinçokmücadele veriyoruz. Bu uğurda dayak yiyen, baskı gören, canı pahasına habere ulaşmayaçalışanmeslektaşlarımız var. Sahadaki tüm bu sorunların yanında, son yargı paketinde gündeme gelen resmi ilanların kesilmesi maddesi kanunlaşır ise bu yerel gazetelerin sonu anlamına gelecektir. Bunun yasalaşmamasıiçinbirlikte mücadele etmeliyiz. Radyo televizyonlar da can çekişmektedir. Telif cenderesi onları kıskaç altına almıştır. Mersin'de onlarca gazete, radyo ve tvninoluşturduğu, yüzlerce basın çalışanınıngörevaldığı kurumlar, ne yazık ki çeşitli ekonomik, teknik ve mesleki imkânsızlıklariçerisinde kıvranmakta, tam anlamıyla yaşamsavaşı vermektedir. Türkiye genelinde de durum farklı değildir.On binlerce basın çalışanıişsizkalmıştır.Bu durum basının kaderi olmamalıdır" ifadelerini kullandı.

"SORUNLARI AŞMAK İÇİN ÖRGÜTLÜ BİRLİK OLMAMIZ ŞART"

Örgütlü̈ ve birlik olmanın sorunların aşılmasındaki önemine dikkat çeken Tepe şöyle devam etti:

"Mesleğimizi bu olumsuz gidişattan kurtarmak, kamuoyunu bilgilendirmede son derece önemli bir görevüstlenen yerel basın organlarının karşıkarşıyabulunduğugüçlüklerlemücadelede ortak bir yol belirlemek ve görüşlerimizi, tek bir ses halinde yasama organına duyurmak ana hedefimiz olacaktır. Unutulmamalıdır ki yerel basın demokrasilerin temel güvencesidir. Yerel basın yol gösterici ve halkın sesidir. İşte bu noktada meslek örgütlerineönemligörevlerdüşmektedir. Mersin Gazeteciler Cemiyeti bunun takipçisi ve uygulayıcısı olacaktır. Mersin Gazeteciler Cemiyeti, Kamu ve yerel yönetimlerbaşta olmak üzere, oda ,borsa ve sivil toplum kuruluşlarında etkisi olan, Mersin’in tanıtımınında aktif görev alan bir kurum olacaktır. Tarihimizi oluşturan meslek büyüklerimiz bize bu görevi bu ilkeler ışığındadevretmişlerdir. Bu yıkılmayan inançlarımızla yapacaklarımız basın tarihimize örnekdavranışlar olarak geçmelidir. Bu duygu ve düşünceler ile bu ilkeler ışığındagörev yapmak üzere Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nin olağanüstü genel kurulunda başkan adayı olduğumu siz değerlimeslektaşlarımın huzurunda açıklıyorum."

"GÜÇLÜ YAPIYI BİRLİKTE OLUŞTURACAĞIZ"

Sektöre 1992 yılında ilk yerel radyoların kurulmasıyla birlikte girdiğini anlatan Tepe şunları söyledi:

"27 yıldır aralıksız olarak bu mesleği icra ediyorum.Üniversite de Radyo-Televizyon bölümünden mezun oldum. Bu işin alaylısı olduğum kadar okullusuyumda. Halen haber editörlüğü görevinisürdürmekteyim. Mesleğimizin hem emekçisi hem yöneticisi oldum. Önümüzdekidönemde, geçmişinyaşanmış tecrübesi ile geleceğin umudunu ve dinamizmini buluşturan,üyelerimizin sorunlarına yetişmeyeçalışan, sevincini ve hüznünü paylaşangüçlü bir yapıyı birlikte oluşturmayaçalışacağız. Cemiyetimiz, cumhuriyetimizin kurucu değerlerine sonsuza kadar sahip çıkacak, büyükönderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 1924’te söylediği “Türk basını Cumhuriyetin etrafında çelikten bir kale oluşturacaktır” sözünü asla unutmayacaktır."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut Emniyet Müdürü görevine başladı
Mut Emniyet Müdürü görevine başladı
"Yaşa-Tır" Tarsus'a geliyor
denizli escort