Advert

“Metro değil hafif raylı sistem yapılmalı”

Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Başkanı Hasan Engin, kentin en büyük problemlerinden biri olan ulaşım sorununun çözülmesi için Mersin’in artık kaybedecek zamanının olmadığını vurgulayarak "Mersin’de metro yerine hafif raylı sistemin yapılması gerektiğini belirtti. Metro’nun daha fazla maliyetli olacağını aktaran Başkan Engin, “Mersin’in ulaşım sorunu hafif raylı sistem ile etap etap, kısa sürede ve ucuz maliyetle çözülmelidir” dedi. Mersin gibi metropol bir kentin ulaşım sorununun acil bir şekilde çözülmesi gerektiğini vurgulayan Engin, aksi takdirde geçmişte olduğu gibi yine kaybedenin Mersin olacağını aktardı.

“Metro değil hafif raylı sistem yapılmalı”
“Metro değil hafif raylı sistem yapılmalı” admin
Bu içerik 296 kez okundu.

 MESİAD Başkanı Hasan Engin, Mersin'in yıllardır süren ulaşım sorunu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ulaşım sorununun; hava kirliliğine, kentin ekonomisine ve turizmine büyük darbe vurduğunu anlatan Engin Mersin'in kangren haline gelen ulaşım sorununa yönelik çözüm önerilerini paylaştı. Başkan Engin, yerel idareciler ve diğer tüm kurumlara acilen harekete geçme çağrısında bulundu.

“METRO MERSİN’İN YAPISINA UYGUN DEĞİL”

Mersin’de 2020’de çalışmalarına başlanacağı duyurulan Mersin Metrosu için açıklama yapan MESİAD Başkanı Hasan Engin, metro projesinin Mersin'in topografyasına uygun olmadığını, kent ekonomisinin ve Büyükşehir Belediyesi bütçesinin daralacağını kaydetti.

Başkan Engin; “Turizm kenti Mersin’de metro yerine maliyeti daha az olan ve daha hızlı tamamlanabilen hafif raylı sistem sayesinde yolcular, dağ ve deniz manzarasında yolculuk edecekler. Ulaşım sorunu hafif raylı sistem ile etap etap, kısa sürede, ucuz maliyetle çözülmelidir. Dış finansman kaynağına gerek kalmadan Mersin Büyükşehir Belediyesi kendi imkânlarıyla da bu projeyi tamamlayabilir. Metro projesi aciliyet arz etmemektedir” dedi.

BAŞKAN ENGİN, ÇEVRE İLLER ÖRNEĞİNİ VERDİ

Adana’da yapılan metro ile çevre illerde yapılan hafif raylı sistemleri karşılaştırarak yanlış tercihlerin Mersin’e kaybettireceğini aktaran Başkan Hasan Engin, “Mersin Büyükşehir Belediyesi ve diğer yerel yönetimlerin hızlı ve acil çözümler üretmesi gerekiyor. Mersin’in faydasına olacak radikal kararlar alınmalı, metro yaparsanız kimse altından kalkamaz. Örneğin Adana’da yapıldı; yanlış güzergahtan ve tercihlerden dolayı istenilen ilgiyi görmedi. Adana yıllardır onun sancısını çekiyor. Çevre illerdeki örneğine baktığımızda ise; insanlar ulaşımın yanında manzara için hafifi raylı sistemi tercih ediyor. Deniz kentinde yer altından metro yapıp denizi ve dağları seyretmeden kilometrelerce yolculuk yapmak turizm kentlerinde olacak iş değil” ifadelerini kullandı.

“HAL KAVŞAĞI BİTTİ SORUN ÇÖZÜLMEDİ”

Liman-Hal Köprülü Kavşağı ile ilgili konuşan Başkan Engin, fonksiyonel olarak yapımı tamamlanan Hal Kavşağı’nın Liman giriş-çıkış trafiği nedeni ile yeterince işlev görmediğini belirterek şu ifadeleri kullandı: “Mersin Liman yönetimi çözüm olarak; giriş-çıkış yollarını acilen kendi sahası içerisine almalıdır. Yayaların geçmediği yaya kaldırımlarının ve Liman duvarlarının değiştirilerek bir nebze yol genişlemesi sağlanabilir. Liman yolunda trafik sürekli sıkışıyor. Hal kavşağı bitti ama trafik sorunu çözülmedi. Yine aynı kargaşa devam ediyor. Eğer Mersin Limanı bu formülü hayata geçirmezse oradaki trafiğe çözüm bulunmaz. Fonksiyel olarak yapılan hal kavşağı konteyner geçişlerinden dolayı kavşak işlevini görmemektedir.”

 

“YERLEŞİM ALANLARINDAN SANAYİ ALANLARINA ULAŞIM KOLAYLAŞTIRILMALI”

Yerleşim alanlarından çalışma ve sanayi alanlarına ulaşımın kolaylaştırılması gerektiğini vurgulayan Başkan Engin, “ Esas söylenmesi gereken ulaşımı kangren haline getiren özellikle sanayicilerimizin doğu hattında OSB’den kent içine girerken doğu girişinde minimum 45 dakika trafik aksaması sıkıntısı yaşamalarıdır. O yolun dışında başka alternatif yol yok, o yüzden diyoruz ki; 2. Çevreyolu’nun Tırmıl Sanayi Sitesi’nden, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’ne kadar olan kısmı biran önce 18 imar uygulaması yapılarak açılmalı. Bu yolun tamamlanması ile doğudan Mersin’e tek giriş olan Deliçay girişi dışında alternatif bir giriş olacak. Burada yaşanan yoğunluk azalacak. Aynı zamanda uzatılacak bu yoldan hafif raylı sistemin sanayi bölgelerine gidecek şekilde planlanması, kent trafiği açısından büyük önem taşımaktadır” şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Laikliğe karşı olmak cumhuriyete ihanettir”
“Laikliğe karşı olmak cumhuriyete ihanettir”
Çiftepınar yollarına, bakım onarım
Çiftepınar yollarına, bakım onarım
denizli escort