"Çarşı ile ilgili verilen sözler yerine getirilmeli"

Mersin'de Akdeniz Çarşı Esnafları Derneği (AKÇED) tarafından kent merkezindeki esnafların sorunlarının dile getirildiği bir toplantı düzenlendi. Kent yöneticilerinin ve bürokratların katıldığı toplantıda esnaflar sorunlarını dile getirdi. AKÇED Başkanı Fethi Çelik, kent merkezi ile birçok proje olduğunu ancak önemli projelerin hiçbirinin gerçekleşmediğini söyledi. Çarşının günden güne bitme noktasına geldiğini anlatan Çelik, En "güzel caddelerimiz satılık ve kiralık tabelalarıyla doldu" dedi. Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer ise esnafın zor bir dönemde olduğunu ifade ederek "Esnaf borcu borçla kapatıyor. Çarşı ile ilgili söylenenler uzun zamandır söylediğimiz ama yerel idarelerce yerine getirilemeyen faaliyetler. Şehrin merkezi kaynıyor. Yeniden hareketlendirilmeli. Çarşı merkezi yeniden bir cazibe merkezi haline dönüştürmeliyiz" şeklinde konuştu.

admin
Bu içerik 381 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Mersin'de Akdeniz Çarşı Esnafları Derneği (AKÇED) tarafından kent merkezindeki esnafların sorunlarının dile getirildiği bir toplantı düzenlendi. Tüccarlar Kulübünde düzenlenen toplantıya Mersin Valisi Ali İhsan Su, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, AKÇED Başkanı Fethi Çelik, daire amirleri ve esnaflar katıldı.  

"CADDELERİMİZ SATILIK-KİRALIK TABELALARI İLE DOLDU"

AKÇED Başkanı Fethi Çelik açılışta yaptığı konuşmada, kent merkezimizle ilgili birçok projeler olduğunu ancak önemli projelerin hiçbirinin gerçekleşmediğini söyledi. Çarşının  günden güne bitme noktasına geldiğini anlatan Çelik, "En güzel caddelerimizde satılık ve kiralık tabelalarıyla doldu. Yaklaşık 3 ay esnaf ziyareti yaparak ortak sorunları tespit ettik. Çarşının ortak sorunlarını gidermeliyiz. Ortak çalışma yapmalıyız. Müftü Deresi, GMK Bulvarı, Çakmak Caddesi ve İsmet İnönü Bulvarı arasındaki bölgede nasıl bir yapılandırma olacak. Bu konuda bizimle yapacağınız ortak çalışma ne olacaktır. Çarşının ortak sorunlarını gidermek gerekiyor. Bundan dolayı hep birlikte elimizi taşın altına koymamız gerekiyor. Sağlıklı bir şekilde yol almak için 3-6 aylık süreçte yapılacak çalışmaları bizimle paylaşmanızı istiyoruz" şeklinde konuştu.

DİNÇER: ESNAF BORCU BORÇLA KAPATIYOR

Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer ise sabahın erken saatinde çalışmaya başlayan esnaf ve sanatkarın memlekete hizmet vermeye çalıştığını söyledi. Esnafın elinin emeği, alnınıh teri küçük sermayesiyle hem bulunduğu topluma hem de geçindirmek zorunda olduğu ailesine ve çalışanlarının ailesini beslemek durumunda olduğunu anlatan Dinçer "İl genelinde 60 bin esnaf ve sanatkar var. Yanlarında çalışan yüzbinlerce genç var. Sosyal uyumu da sağlayan bir kesim ama zor bir döneme geldik. Borcu borçla kapatıyorlar. Kredilerini ödeyemiyorlar. Ticareti nasıl canlandırabiliriz diye çalışma içindeyiz. Çarşı ile ilgili söylenenler uzun zamandır söylediğimiz ama yerel idarelerce yerine getirilemeyen faaliyetler var. Şehrin merkezi kaynıyor. Yeniden hareketlendirilmeli. Çarşı merkezi yeniden bir cazibe

merkezi haline dönüştürmeliyiz. Biz ESOB olarak yapılması gereken her türlü projeye destek vermeye hazırız. 33 meslek odamız var. her biri çabalıyor esnafı nasıl canlandırabiliriz diye. Atatürk, İstiklal, Çamlıbel, Hastane caddelerine bir bütün olarak bakılmalı. Biz bunun için her türlü katkıyı vermeye hazırız"diye konuştu.

KIZILTAN: MERSİN'DE GÜZEL BİR DÖNEM BAŞLADI

MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan ise bir çok kişinin bu toplantıdan bir şey çıkar mı diye sorduğunu ifade ederek "Bu toplantıdan sonra da toplanmaya devam edeceğiz. Bir sonuç elbette çıkacak. Zaten sorunlar belli. Yıllardır konuştuğumuz sorunlar. Ne yapılması gerektiği belli. Ben ümitliyim. Mersin'de çok güzel bir dönem başladı. Karşınızda Mersin'i yöneten tüm kadro burada. Akdeniz Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz kaymakamı, Valimiz

Mersin'de bu dönem çok uyumlu bir kadro var Mersin'in yönetimi anlamında. Siyaset bir kenara atılmış vaziyette. MTSO olarak uyumlu kadronun rahat çalışması için elimizden geleni yapıyor her türlü desteği veriyoruz. Birlikte el ele vermeliyiz. İnşallah but oplantı çarşının kalkınması konusunda son toplantı olur bundan sonra yapılan hizmetleri işleri denetlemek ve izlemekle geçiririz günlerimizi. Kalkınmış bir çarşıya kavuşuruz" ifadelerini kullandı.

GÜLTAK: GİDER KURUMLARI TEKRAR AKDENİZ'E KAZANDIRMALIYIZ

Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, Mersin’in kalbi konumundaki Akdeniz ilçesinden giden kurumları yeniden ilçeye taşımak için çalışma yaptıklarını söyledi.

Akdeniz’in yeniden canlandırılması için yaptıkları çalışmaları anlatan Gültak,

“Belediye başkanı olarak Akdeniz’den giden kurumları tekrar Akdeniz’e çekmeye çalışıyorum. Mesela eski tapu dairesini yıkacağız, yerine Akdeniz Tapu’yu ve Kadastro İl Müdürlüğünü getireceğiz. Şu an kullanılmayan Tıp Fakültesinin yanına Sosyal Güvenlik Kurumumuz gelecek. Tren garının hemen arkasında hükümet konağı ve Çevre İl Müdürlüğünü yapacağız. Bunun gibi Akdeniz’de birçok kurumumuzu tekrar Akdeniz’e çekiyoruz. Bu da Akdeniz’e tekrar insanların gelmesini ve ayak sayısını artıracak, esnafa da büyük faydası olacak. Üç yıl içinde inşallah biz Akdeniz’den giden kurumları veya atıl durumda olan kurumların hepsini Akdeniz merkeze taşıyacağız. Bu da esnafımızı hareketlendirecek” diye konuştu.

“ESKİ DEVLET HASTANEMİZDE BAZI ÜNİTELER AÇARAK HAREKETLİLİK SAĞLAYACAĞIZ”

Eski Mersin Devlet Hastanesi için de çalışma yürüttüklerini dile getiren Gültak, Mersin Valisi Ali İhsan Su ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan’ın yardımlarıyla hastanede bazı üniteler açılacağı bilgisini verdi. Gültak, “Hastanemize aile hekimliği, diş ünitesi ve sağlıklı yaşam merkezlerini de açarak, hastanemizde insan ayağının gireceği bir hareketlilik sağlayacağız. Böylece hastane bölgesindeki esnafımızı da kısmen rahatlatmış olacağız. Çünkü her bir aile hekiminin 3 bin 500 hastası var. Diş doktorlarımız da orada olacak. Buradaki planlamamız da bu” ifadelerini kullandı.

ÖZYİĞİT'TEN ESNAFA ZİNCİR MARKET MÜJDESİ

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, zincir market şubelerinin mahalle aralarında açılmasına sınırlama ve mesafe şartı getirilmesine dair kararı önümüzdeki günlerde uygulayacaklarını söyledi.

Belediyelerin esnafı koruma, kollama görevi olduğunu ifade eden Özyiğit, "Bunu yapmak için de, zincir marketlerin esnafın üzerinde uyguladığı bu haksız rekabeti bir nebze geriletmek için komisyona sevk ettiğimiz bir karar var. Bundan sonraki süreçte bu tür marketlerin belli bir mesafede açılması şartı getiriyoruz. Türkiye’de herhalde bunu uygulayan ikinci belediye olacağız. Bunun Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de karara dönüşeceğini umuyorum. Önce can. Önce en yakındaki insanlarımız, hemşerimiz. Artıyorsa diğerleri.  Bu zincir yapılar geldiler gözümüzün içine baka baka bizleri yok ettiler. Bizim esnafımızı bitirdiler. Şimdi alışveriş yaptığımız hiçbir mekanın sahibini tanımıyoruz. Onun için bu tedbirleri almamız lazım. Bu dayanışmayı geliştirmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

‘BAŞKANLARIN SAMİMİYETİ MERSİN İÇİN BİR FIRSAT’

Mersin’deki mevcut belediye başkanlarının birlik beraberlik içinde hareket etme konusundaki samimiyetini gördüğünü ifade eden Başkan Abdullah Özyiğit,  “Bu vatandaş için fırsattır, esnaf için fırsattır.  Yenişehir’in güçlü olması, Akdeniz’in güçlü olmasına bağlıdır. Büyükşehir’in güçlü olması, bütün ilçelerin güçlü olmasına bağlıdır. Onun için sorunların çözümü için el ele çalışacağız. Bunun sözünü kendi adıma veriyorum. Sizlerin de takipçi olmanızı isterim” diye konuştu.

SEÇER: SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN SOMUT ADIMILAR ATILMALI

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'de yerel yönetimler olarak sorunların çözümü için birbirleri ile temas halinde olduklarını ifade ederek "Bu temas sayesinde iş yapıyoruz, yol alıyoruz. birbirinizi anladığınız zaman dağ gibi sorunlar küçülebiliyor. en son Türkiye genelinde de buna yönelik adım atıldı ve önemsedik. Cumhurbaşkanı'nın merkezi yönetimle yerel yönetim arasında iletişim kurması önemliydi. İsteklerimizi, fikirlerimizi yansıtma imkanı bulduk. Ankara ile iletişim önemli. bunu da sağlamak zorundayız" diye konuştu.

Sorunların çözümü için somut adımlar atılması gerektiğini anlatan Seçer, "Artık zaman değerli. Çarşının eski durumuna gelebilmesi için buraya ulaşımı kolay hale getirme zorunluluğumuz var. İkincisi ulaşan yurttaşların ki taşıma araçlarıyla oluyor o araçlar otopark, park yeri temin etme zorunluluğumuz var. O insanların buraya gelmeye bir gerekçe olacak bazı yatırımları yapmaya ihtiyacımız var. Sadece Mersinli hemşerilerimizi buraya getirdiğimiz gibi şehrin dışından Mersin'i nasıl cazip hale getirelim ki insanları buraya çekebilelim. Bunlar üzerinde konuşmalıyız" şeklinde konuştu. .

Esnafın şikayeti olan park yeri sorununu çözme adına iki önemli konuda yol aldıklarını anlatan Seçer şunları söyledi. "Bir tanesi parkomat. Meclis'ten karar aldık. Teknik çalışmalar sürüyor yılbaşından önce parkomat uygulaması başlayacak. Bu geçici bir tedbir. Ancak otopark sayısını artırmalıyız. TSG lisesi bölgesinde bir otopark var ama halka açık değil. Daha çok belediye personeli kullanıyor. Finansman sorunumuz yok. ihaleye çıkılacak ve kısa sürede yeni bir otopark ve umuma açık otopark 400 araçlık hizmete girecek. üst kısmı da yeşil alanlı bir kent meydanı olacak. Metroyu yapacağız. Bu siyasi bir karar. Süratli konforlu temiz taşıma araçları bunlar sizlere müşterileri taşıyacak."

VALİ SU: VATANDAŞ ODAKLI HİZMET OLMASI LAZIM

Mersin Valisi Ali İhsan Su, ilde her alanda çok önemli yatırımlar yapıldığını ve yapılmaya devam edildiğini söyledi. Bu anlamda şanslı olduklarını anlatan Su, "Çok güzel hizmetler yapıldı. Akdeniz ilçemiz ilimizin kalbi konumunda.  Sanayinin nefes aldığı kalbinin attığı büyük bir nüfusun yaşadığı büyük tesislerin içinde barındığı son derece hareketli bir ilçemiz. Biz istiyoruz ki bu ilçemizi daha iyi hale getirelim. Bunun için gayret ediyoruz.

Genel idare ve yerel yönetimler vatandaşa hizmet için var. Vatandaş odaklı bir hizmet anlayışı olması lazım. Devlet dairesindeki amacımız vatandaşı mutlu kılmaktır. Devlet dairesine gelen her vatandaşın sorunu çözülmüş çözülemedi ise neden çözülemediğini anlayarak göndermek olmalıdır. Benim talimatım bu. Bunu uyguluyoruz" dedi.

ESNAFIN KALKINMASI İÇİN BURASI CAZİBE MERKEZİ OLMALI

Burada dile getirilen sorunların yerel yönetimleri ilgilendiren sorunlar olduğunu belirten Su şunları söyledi: "Biz genel yönetim olarak yerel yönetimlerin yaptığı işlerde imkanlarımız ölçüsünde yardımcı oluyoruz. Çarşı esnafının kalkınması için burasının cazibe merkezi haline getirilmesi lazım. Bunun için çalışmalar yapıyoruz, Çiçek Pasajının tadilatını yaptık.

Kiremithane Mahallesi'nde sokak sağlıklaştırması yapıyoruz. İmkanlarımızın ölçüsünde tarihi binalarımızı restore çalışmalar var. Trafiği rahatlatma çalışmalarımız var. TIR yoğunluğunu azaltmak için çalışmalar yapılıyor."

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin’de 8 ayrı suçtan aranan 1 kişi yakalandı
Mersin’de 8 ayrı suçtan aranan 1 kişi yakalandı
Tarsus Doğa Parkı, şehit ve gazi çocuklarını ağırladı
Tarsus Doğa Parkı, şehit ve gazi çocuklarını ağırladı