Elma üreticisi sinek, kurt ve kara leke ile mücadele istiyor

Mersin'in Gülnar ilçesi'nde elma üreticileri kara leke ve Akdeniz Meyve sineği ile mücadele konusunda yetkililerden destek bekliyor. Akdeniz Meyve sineği ve kurt ve kara lekenin rekolteyi etkilediğini ifade eden elma üreticileri sorunun çözülmesinin rekolteyi artıracağını ifade ediyor.

Elma üreticisi sinek, kurt ve kara leke ile mücadele istiyor
Elma üreticisi sinek, kurt ve kara leke ile mücadele istiyor admin
Bu içerik 454 kez okundu.

  Hasan KÜÇÜK

Gülnar susuz alanda yetişen elma üretiminde Türkiye'de önemli bir yer tutuyor. Albenisi ve tadı ile dikkat çeken elma Gülnar'daki çiftçilerin geçim kaynağı olarak önemli bir yeri bulunuyor.  Normal elma dalında 80 kuruş ile 1 lira 30 kuruş arasında alıcı bulurken meyve suluk elma ise 60 kuruş civarında bir fiyata satılıyor. İlçede 21 bin dekar alanda yetişen elmada geçen yıl 60 bin ton olan rekoltenin bu yıl 70 bin ton olması bekleniyor.  Ancak elma üreticileri Akdeniz Meyve Sineği, kurt ve elmadaki kara leke nedeniyle sıkıntı yaşıyor. Akdeniz Meyve sineği ile mücadele için güçlerinin yetmediğini belirten elma üreticileri İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerinin kendilerine destek olmasını bekliyor. Kutlubey Mahallesi Yarış Alanı mevkisinde elma üreten Ahmet İn, elma üreticileri olarak girdi fiyatlarının yüksekliği nedeniyle dertli olduklarını belirterek, "Son zamanlarda Akdeniz beyaz sineği ile mücadeleye çiftçiler olarak gücümüz yetmiyor. Buna devlet eliyle bir çözüm bulunmasını istiyoruz. Bahçeleri gezdiğiniz zaman üreticinin elmasının yarıya yakının bu sinek tarafından mahvedilmiş olduğunu göreceksiniz" dedi.

Elma üreticilerinin kara leke nedeniyle de sıkıntı yaşadığını anlatan İn, "Kara leke ve Akdeniz meyve sineği ile mücadele için devlet destek olması gerekir. Özellikle İlçe Tarımdaki yetkililere sesleniyoruz bahçelerimizi gezsinler sorunlarımızı yerinde görsünler bize bu konularda destek olsunlar" şeklinde konuştu.

Bölge'de meyve suyu fabrikasının olmamasının büyük bir eksiklik olduğunu anlatan İn, Sandığa girmeyen elmaları ya Karaman'a ya Tarsus'a ve başka yerlere gönderiyoruz. Bizim burada bir fabrikamız olsa biz burada değerlendiririz" diye konuştu.

Diğer bir elma üreticisi Hanifi Cirit ise elmanın değerini bulmaması nedeniyle dertli olduklarını söylledi. Cirit, "Gülnar bölgemizde elma üreticilerinin en büyük sıkıntısı kurt. Şu anda elma seçiliyor yüzde 60 yüzde 70 kurt sorunu var. Akdeniz Beyaz sineği sorunu var. Kaymakamlık aracılığı ile İlçe Tarım Müdürlüğü bizlere yardımcı olmalı. İl Tarım Müdürlüğü bize yardımcı olmalı" dedi.

Girdi fiyatlarının yüksekliğinin üretimlerini zorlaştırdığını anlatan Cirit, "Üreticiler olarak bu yıl kötüyüz. Mazot fiyatları almış başını gitmiş. İlaç pahalı. İlaçlar yüzde yüz zamlandı. Ancak elma fiyatları geçen sene 1 TL idi bu sene 80-90 kuruş. Biz üreticiyiz. Biz üretmek istiyoruz. Devletimizin bizim yanımızda olmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı. 

  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut Emniyet Müdürü görevine başladı
Mut Emniyet Müdürü görevine başladı
"Yaşa-Tır" Tarsus'a geliyor
denizli escort