"Çok korkuyorum"

Gülnar İlçesine bağlı Çukurasma Mahallesi'nde ikamet eden 56 yaşındaki Fatma Tufanoğlu halen yaşamakta olan babasının mirasından feragat etmediği için 2 ağabeyi tarafından sokak ortasında darp edildiğini öne sürdü. Cep telefonu ile çektiği bacağında ve yüzündeki darp izlerini gösteren Tufanoğlu, 30 Eylül'de meydana gelen olaydan sonra Gülnar Cumhuriyet Savcılığın soruşturma başlattığını ve olayın mahkemeye intikal ettiğini belirtti. Ağabeylerinden korktuğu için koruma talep ettiğini ifade eden Tufanoğlu koruma talebinin kabul edilmediğini ifade ederek "Beni darbeden iki ağabeyime 2 ay uzaklaştırma cezası verildi. Ancak köydeki evimin yolu ağabeyimin birinin evinin önünden geçiyor. Evim ıssız bir yerde. Başka kalacak yerim yok. Ne yapacağımı bilemez durumdayım. Çok korkuyorum. Lütfen yetkililer bana yardım etsin" dedi. Şiddetin babadan, dededen miras kalır gibi devam etmesine karşı olduğunu ifade eden Tufanoğlu "Şiddetin durmasını istiyorum" şeklinde konuştu. Kadın Savunma Ağı Üyeleri'de basın açıklaması yaparak Tufanoğlu'na destek verdi.

admin
Bu içerik 1645 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Mersin'de Kadın Savunma Ağı üyeleri Gülnar'da 30 Eylül'de halen yaşayan babalarından kalan mirastan feragat etmediği gerekçesiyle ağabeyleri tarafından sokak ortasında darp edilen Fatma Tufanoğlu'na destek vermek için Özgür Çocuk Parkı'nda basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına ağabeyleri tarafından şiddet gördüğünü iddia eden Fatma Tufanoğlu'da katıldı.

"BANA YARDIM EDİN"

Burada bir açıklama yapan Tufanoğlu, "İki ağabeyim ölmemiş babamın mal varlığından feragat etmemi istedi.  Bende kabul etmediğim için Çukurasma  Mahallesi'nde beni kamusal alanda yolda dövdüler. 30 Eylül'de olan olay sonrası ben şikayetçi oldum. Savcılık tahkikat başlattı" dedi. Şiddetin babadan, dededen miras kalır gibi devam etmesine karşı olduğunu anlatan Tufanoğlu şiddetin durmasını istiyorum" dedi.  Tufanoğlu Cep telefonu ile çektiği bacağında ve yüzündeki darp izlerini gazetecilere gösterdi. Güney Gazetesine açıklamalarda bulunan Tufanoğlu ağabeyinin evinin yakınında bulunan evine gitmekten korktuğunu belirtti. Olaydan sonra ağabeylerinden korktuğu için koruma talep ettiğini ifade eden Tufanoğlu koruma talebinin kabul edilmediğini iki ağabeyime 2 ay uzaklaştırma cezası verildiğini söyledi. Köydeki evinin yolunun ağabeylerinden birinin evinin önünden geçtiğini anlatan Tufanoğlu "Evim ıssız bir yerde. Başka kalacak yerim yok. Ne yapacağımı bilemez durumdayım. Çok korkuyorum. Lütfen yetkililer bana yardım etsin" şeklinde konuştu.

"PSİKOLOJİK ŞİDDET FİZİKSEL ŞİDDETE DÖNÜŞMÜŞ"

Kadın Savunma Ağı üyeleri adına basın açıklamasını okuyan Elif Çoban Gülnar'da ağabeyleri tarafından şiddete maruz kalan kadın arkadaşlarına destek için burada olduklarını belirtti.

30 Eylül'de Gülnar'ın Çukurasma Mahallesi'nde yaşayan Fatma Tufanoğlu, ağabeyi S.S'nin azmettirmesiyle diğer ağabeyi M. S. tarafından sokak ortasında ağır şekilde darp edildiğini ifade eden Çoban, "Ağabeyleri uzun bir süredir Fatma'ya miras hakkından feragat etmesi için psikolojik şiddet uygulamış, amaçlarına ulaşamayınca tehdit ve fiziksel şiddete başvurmuştur. Bu yaşanan olay ataerkil düzenin mülkün erkekten erkeğe aktarılmasını, aileye ait mülklerin erkeğe ait olmasını öngören ayrımcı anlayışının sonucudur. Bu düzende kadın ailedeki erkekler tarafından barınma ihtiyacını karşılayacağını, ekip biçerek geçimim sağlayacağı mülklerden yoksun bırakılarak ekonomik açıdan güçsüz ve savunmasız hale getirilmektedir. Aileye ait mülkten pay talep ettiğinde ise bunun karşısında şiddet meşru görülmektedir" şeklinde konuştu.

Erkeklerin bu cüreti iktidarın ayrımcı politikalarından aldığını vurgulayan Çoban şöyle devam etti: "Oysaki Türkiye'nin çekincesiz olarak imzalamış olduğu İstanbul Sözleşmesine göre taraf devletler kadın erkek eşitliğini ve kadını güçlendirecek politikalar geliştirmeyi ve uygulamayı taahhüt etmiştir. İstanbul Sözleşmesi uygulanmalıdır ve Toplumsal Cinsiyet eşitsizliğini derinleştiren politikalardan vazgeçilmelidir. Çünkü bu son olayda da olduğu gibi toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve ataerki güç ilişkileri yaşamlarımıza kast etmektedir. Bizler ölmek değil yaşamak istiyoruz! Ancak güçsüz, çaresiz ve savunmasız değiliz. Çünkü kadın kadını savunur, kadın kadınla dayanışır. Fatma'nın yanındayız ve sürecin takipçisiyiz Hiç bir kadın savunmasız kalmasın!."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut Emniyet Müdürü görevine başladı
Mut Emniyet Müdürü görevine başladı
"Yaşa-Tır" Tarsus'a geliyor
denizli escort