Patifest'te renkli görüntüler

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Evcil Hayvan ve Doğal Yaşam Festivali (PatiFest), renkli görüntülere sahne oldu. Mersin’de yapılan ilk hayvan festivali olma özelliğine sahip PatiFest, hayvanları ve sahiplerini bir araya getirdi.

Patifest'te renkli görüntüler
Patifest'te renkli görüntüler admin
Bu içerik 227 kez okundu.

  İki gün süren festival, 13 etkinlik, 15 performans gösterisi, 7 söyleşi, 2 konserin yanı sıra 3 caymaz yarışması, sahibine en çok benzeyen pet yarışması ve Pop-Up yarışmalarından oluşan toplam 42 aktiviteyle vatandaşlara dolu dolu bir hafta sonu yaşattı. PatiFest’te kurulan 21 stantta yapılan farkındalık çalışmalarının yanı sıra sokak hayvanları yararına satışlar da yapıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 5-6 Ekim’de düzenlenen Evcil Hayvan ve Doğal Yaşam Festivali (PatiFest) sona erdi. Mersin’de yapılan ilk hayvan festivali olma özelliğine sahip PatiFest, iki gün boyunca hayvan severleri bir araya getirerek, renkli görüntülere sahne oldu.

Hayvanların hem kendi aralarındaki hem de insanlarla olan dostluk bağının güçlendiği festivalin sunuculuğunu ünlü radyocu Sarı Şeker Sema yaptı. Vatandaşlara dolu dolu iki gün yaşatan festival, 13 etkinlik, 15 performans gösterisi, 7 söyleşi, 2 konserin yanı sıra 3 caymaz yarışması, sahibine en çok benzeyen pet yarışması ve Pop-Up yarışmalarından oluşan toplam 42 aktiviteyle Mersinlilerin beğenisini kazandı. Ayrıca, festival alanında açılan 21 stantta yapılan farkındalık çalışmalarının yanında sokak hayvanları yararına satışlar yapıldı.

“MERSİN’DE FESTİVAL HAVASINDA FARKINDALIK YARATMAK İSTEDİK”

Mersin’in ilk hayvan festivali PatiFest’in koordinasyonunda görev alan Büyükşehir Belediyesi Kaşlı Geçici Hayvan Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi Veteriner Hekimi İsmet Oğulcan Karakuş, festival fikrinin ortaya çıkış öyküsünü anlatarak, “4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü. Bununla beraber biz dedik ki Büyükşehir Belediyesi olarak, Mersin’de bir farkındalık yaratalım. Bunu da bir festival havasında geçirmek istedik. Genel Sekreterliğimiz, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığımız ve Veterinerlik Hizmetleri Daire Başkanlığımız olarak bir araya gelerek, toplantılar düzenledik ve böyle bir festival planladık” dedi.

“BİRLİKTE DAHA GÜZEL BİR DÜNYADA YAŞARIZ”

PatiFest’in amacından bahseden Karakuş, çocuklarda, henüz küçük yaşlarda canlılarla ilgili bir bilinç oluşturulması gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Biliyorsunuz dünyada sadece bizler yaşamıyoruz. Dünyayı paylaştığımız canlılar var. Biraz daha farkındalık yaratmak amacıyla bir festival düzenledik. Amacımız dünyada onların da varlığını insanlara göstermek, kabullendirmek, onlarla birlikte daha kolay yaşayabilmeyi sağlamak. Ailelere bu noktada büyük iş düşüyor. Çocuklarını gerçekten vicdanlı ve merhametli yetiştirsinler. Dünyada sadece bizim yaşam hakkımız olmadığını, ağaçların, bitkilerin ve hayvanların da bir yaşam hakkı olduğunu çocuklarına öğretirlerse, gelecek nesillerle birlikte daha güzel bir dünyada yaşarız.”

MERSİN’DE EŞİNE ENDER RASTLANAN KÖPEKLER FESTİVALİN İLGİ ODAĞI OLDU

Çeşitli cinslerde köpek ve kedinin yer aldığı PatiFest, özellikle çocukların hayvan sevgisi kazanmaları noktasında amacına ulaşırken, birçok vatandaşın da hayvanlara karşı korkularını yenmelerini sağladı. Vatandaşlara birçok köpek ve kedi cinsini bir arada görme fırsatı sunan festivalde, Pug ve Golden Retriever cinsi köpekler çoğunluğu oluşturdu. Buldog, Beagle, Kaniş, Shar-Pei, Yorkshire Teriyeri, Fransız Buldoğu, Labrador Retriever cinsi köpeklerin de yer aldığı festival sayesinde vatandaşlar, Mersin’de cinsine ender rastlanan Sivas Kangalı ve Çin Aslanı cinsi köpekleri de görme fırsatını yakaladı. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi’nin köpeklerinden Çov-Çov ilgiyi üzerinde toplarken, arama-kurtarma köpeği Alen ise izleyicilere büyüleyici bir performans gösterisi sundu. Koku takibiyle canlı kişileri bulma yeteneğine sahip Alen, bilhassa çocukların sevgisini kazandı.

HEYECANLI VE EĞLENCELİ YARIŞMALARLA ÖDÜLLER VERİLDİ

Festivalin merakla beklenen caymaz ve sahibine en çok benzeyen pet yarışmaları izleyicilere heyecanlı dakikalar yaşattı. Caymaz yarışmasında hazırlanan parkurda mama, oyuncak, renkli nesneler gibi uyarıcılara aldanmadan kendisine seslenen sahibine en kısa sürede ulaşan köpekler dereceye girerek ödüllendirildi. İlk gün düzenlenen caymaz yarışmasının birincisi 2 saniye 31 saliselik derecesi ile Nihat Özen ve hayvan dostu Ares olurken, ikinci günün caymaz yarışmasının birincisiyse 2 saniye 94 saliselik derecesiyle Ceren Karaçay ve hayvan dostu Mario oldu.

Sahibine en çok benzeyen pet yarışması ise eğlenceli anlar yaşattı. Yarışmanın birincisi ise köpek dostu Ponçik’le Tuğba Şanlıdağ olurken, köpek dostu Çovçov’laTuana İklim ikinci, kedi dostu Mars’la da Gamze Gül Sevimli üçüncü oldu. (Haber Merkezi)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin’de 8 ayrı suçtan aranan 1 kişi yakalandı
Mersin’de 8 ayrı suçtan aranan 1 kişi yakalandı
Tarsus Doğa Parkı, şehit ve gazi çocuklarını ağırladı
Tarsus Doğa Parkı, şehit ve gazi çocuklarını ağırladı