Advert

"Öğretmenlerin statüsü güçlendirilmeli"

Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Nedeniyle Özgür Çocuk Parkı'nda düzenlenen basın açıklamasında, 2023 Vizyon Belgesi ile “eğitimde dönüşüm" yaşandığına dair bir algı oluşturulmaya çalışıldığını ancak hem öğretmenler hem de öğrenciler açısından bir değişim olmadığını belirtti. Öğretmenliğe alım ve istihdam sisteminde bir değişikliğin söz konusu olmadığını anlatan Muşlu, "Öğretmenlerin çalışma koşulları, mali hakları ve kendi emekleri ile ilgili karar alma haklarında en ufak bir ilerlemeden bahsedilemez. Durum böyle iken, hamasi nutuklar öğretmenlerin kendilerini ve mesleklerini değerli hissetmelerini sağlamamaktadır" dedi. Tüm öğretmenlerin en ağır koşullarda dahi mesleklerini çocuğun üstün yararını temel alarak gerçekleştirdiğini anlatan Muşlu, "Çocuklarımızın nitelikli kamusal eğitimden eşit yararlanabilmesi için öğretmenlerimizin statüsünün güçlendirilmesi gerektiği açıktır. Çağrımız tüm öğretmenlere, eğitim ve bilim emekçilerine: gelin haklarımız, emeğimiz ve geleceğimiz için birlikte mücadele edelim. Biliyoruz ki öğretmen kazanırsa toplum kazanır, öğretmen kaybederse hep beraber kaybederiz" ifadelerini kullandı.

admin
Bu içerik 294 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Mersin'de Eğitim-Sen tarafından 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü nedeniyle Özgür Çocuk Parkı'nda basın açıklaması yapıldı. Çeşitli sendikalarında destek verdiği basın açıklamasındeeğitimciler,"İhraç edilen arkadaşlırımız işine iade edilsin", "AKP Zam üstüne zam yaptı, Milli Eğitim ödemedi, Enerjisa kesti, okullarda elektrik yok" şeklinde pankartlar ile çeşitli sloganlar attı.

Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu burada yaptığı açıklamada, "Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Küttür Örgütü UNESCO ve ILO tarafından 1994 yılında Dünya öğretmenler Günü olarak ilan edilmesinden bu yana 5 Ekim'in her yıl tüm ülkelerde “Dünya Öğretmenler Günü olarak kutlandığını belirtti. Bu nedenle Eğitim-Sen'in kurulduğu tarihten bu yana Türkiye'den Eğitim Enternasyoneline üye tek sendika olduğu için 5 Ekim’i “Dünya Öğretmenler Günü olarak kutladığını kaydetti.

"5 EKİM'İN ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ İÇİN ÖNEMİ BÜYÜK"

Dünya Öğretmenler Günü nün 5 Ekim tarihinde kutlanmasının nedeni hakkında bilgi veren Muşlu, "Uluslararası öğretmen örgütlerinin de katkılarıyla 5 Ekim 1966 tarihinde ILO ve UNESCO tarafından ortak olarak önerilen “Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararları"nın devletlerarası özel bir oturumda kabul edilmesidir. Dünya genelindeki tüm öğretmenler için önemli olan bu tarihi kararla, öğretmenlerin toplumsal statüsüne yönelik önemli bir adım atılmıştır. Öğretmenlerin sadece okul içinde değil, toplum içinde de yerine getirdikleri görevin taşıdığı önemi uluslararası düzeyde belgeleyen, öğretmenlerin tüm sorunlarını ele alan ve durumlarını tüm ayrıntıları ile düzenleyen kararların yıldönümü olması nedeniyle 5 Ekim tarihinin öğretmenlik mesleği açısından evrensel bir önemi vardır" şeklinde konuştu.

"İHRAÇ EDİLEN ÖĞRETMENLER ÖĞRENCİLERİNE KAVUŞMAYI BEKLİYOR"

“Tavsiye Kararları', Türkiye tarafından da kabul edilen ve altına imza atılan bir belge olmasına karşın Türkiye'nin yıllardır belgenin içeriğinde bulunan konulardaki yükümlülüklerini yerine getirdiğini söylemenin mümkün olmadığını anlatan Muşlu "Türkiye'de öğretmenler 2019 yılında da 5 Ekim Dünya öğretmenler Günü'nü hukuksuz şekilde ihraç edilen öğretmenlerin öğrencilerine kavuşmayı beklediği koşullarda karşılamaktadır. KHK ile ihraç hukuksuzluktur. Bu hukuksuzluğa uğrayanların yurttaşlık haklarını kullanmalarına bile engel olmak büyük bir zulümdür. Yurttaşlık haklarımız olan çalışma, seyahat, seçme- seçilme haklarımız önünde ki bütün engeller kaldırılmalıdr. Bu zulme bir an önce son verilmelidir" ifadelerini kullandı.

"ÖĞRETMENLER OLUMSUZ ŞARTLARA RAĞMEN GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRİYOR"

Açığa almalar, soruşturma ve sürgünlerin devam ettiği: ataması yapılmayan öğretmenlerin sayısının 700 bine ulaştığı; sözleşmeli öğretmenlerin güvencesiz ve aynı işi yaptıkları kadrolu öğretmenlerle aynı haklara sahip olmadan çalışmak zorunda kaldıkları; ekonomik kriz karşısında yaşamlarını güçlükle sürdürdükleri bu koşullarda tüm eğitim emekçilerini sendikalarında birleşmeye davet eden Muşlu şunları söyledi: "Yaşamın olduğu her yerde eğitim emekçileri vardır. Öğretmenler kimsenin yaaşamak istemeyeceği en ücra yerlerde, her türlü olumsuz koşullarla mücadele ederek, görevlerini yerine getirmeye çalışmaktadır. Ancak geçtiğimiz yıllar içinde öğretmenlerin ekonomik ve sosyal sorunlarına ek olarak, mesleki saygınlıklarında da ciddi gerilemeler yaşanmıştır. MEB eğitime yönelik politika ve uygulamalardaki başarısızlığını sorgulamak yerine, her fırsatta sistem değişikliğine giderek sadece öğrencileri değil, öğretmenleri de mağdur etmektedir. 2023 Vizyon Belgesi ile “eğitimde dönüşüm*" yaşandığına dair bir algı oluşturulmaya çalışılsa da aslında hem öğretmenlerimiz hem de öğrencilerimiz açısından bir değişim olmadığı ortadadır. Öğretmenliğe alım ve istihdam sisteminde bir değişiklik söz konusu değildir. Öğretmenlerin çalışma koşulları, mali hakları ve kendi emekleri ile ilgili karar alma haklarında en ufak bir ilerlemeden bahsedilemez. Durum böyle iken, hamasi nutuklar öğretmenlerin kendilerini ve mesleklerini değerli hissetmelerini sağlamamaktadır. Tüm öğretmenlerimiz, en ağır koşullarda dahi mesleklerini çocuğun üstün yararını temel alarak gerçekleştirmektedir. Çocuklarımızın nitelikli kamusal eğitimden eşit yararlanabilmesi için öğretmenlerimizin statüsünün güçlendirilmesi gerektiği açıktır. Çağrımız tüm öğretmenlere, eğitim ve bilim emekçilerine: gelin haklarımız, emeğimiz ve geleceğimiz için birlikte mücadele edelim. Biliyoruz ki öğretmen kazanırsa toplum kazanır, öğretmen kaybederse hep beraber kaybederiz."

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut Emniyet Müdürü görevine başladı
Mut Emniyet Müdürü görevine başladı
"Yaşa-Tır" Tarsus'a geliyor
denizli escort