Advert

"Hayvanlara şiddet cezasız bırakılıyor"

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, son zamanlarda, hayvanlara yönelik şiddetin, toplumsal şiddetle birlikte artış gösterdiğini belirterek "Hayvanlara karşı yapılan şiddet maalesef cezasız bırakılmaktadır. 2018 yılı itibariyle, hayvana yönelik kötü muamele, şiddet, cinsel istismar ile hayvanı aç ve susuz bırakmanın, kısacası hayvana kötü muamelenin cezası sadece 625 lira idari para cezası olmuştur. Bu ceza ödenmediği takdirde, faillerine hiçbir yaptırım da uygulanmıyor. Bu da apayrı bir sorun teşkil etmektedir" dedi.

admin
Bu içerik 482 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü nedeniyle Baro binasında biri basın açıklaması gerçekleştirdi. Yeşilboğaz, yok sayılan hayvan haklarını yeniden hatırlatıp, haklarının korunup yasalarla güvence altına alınması gerektiğine bir kez daha dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması yaptıklarını belirtti.

"Bu  dünya yalnız bizim değil. Hayvanlar, dünyayı birlikte paylaştığımız, doğanın dengesinin korunmasını sağlayan ve bizler gibi yaşam hakkı olan varlıklardır" diyen Yeşilboğaz,  "Ancak son zamanlarda, hayvanlara yapılan şiddet, toplumsal şiddetle birlikte artış göstermektedir ve hayvanlara karşı yapılan şiddet maalesef cezasız bırakılmaktadır. 2018 yılı itibariyle, hayvana yönelik kötü muamele, şiddet, cinsel istismar ile hayvanı aç ve susuz bırakmanın, kısacası hayvana kötü muamelenin cezası sadece 625 lira idari para cezası olmuştur. Bu ceza ödenmediği takdirde, faillerine hiçbir yaptırım da uygulanmıyor. Bu da apayrı bir sorun teşkil etmektedir" şeklinde konuştu.

Türkiye’de hayvana yapılan şiddetin bu kadar fazla olmasının nedeninin verilen cezaların caydırıcı olmaması olduğunu vurgulayan Yeşilboğaz, "Hayvana kötü muamele yapmanın cezasının 625 lira olduğu bir ülkede, hayvan haklarının ne kadar önemsiz olduğunun, yok sayıldığının net göstergesidir. Avrupa ülkelerinde hayvana kötü muamele, işkence, hayvan dövüşlerinde kişiye caydırıcı para ve hapis cezası verilirken, ülkemizdeki hayvan haklarını düzenleyen 5199 sayılı Hayvan Haklarını Koruma Kanunu, hayvanları koruma konusunda oldukça yetersiz. Örneğin, sahipli hayvanların öldürülmesinin yaptırımı hapis cezası iken, sokak hayvanları için idari yaptırım öngörülmüş olması, Hayvanları Koruma Kanunu’ndaki düzenlemeye açıkça aykırıdır. Bu noktada canlılar arasında ayrım yapılmaktadır. Bu durum açıkça eşitlik ilkesinin ihlalidir" dedi.

"BELEDİYELERE DE CEZA VERİLMELİ "

Hayvanları Koruma Kanun Tasarısı’nda sadece şahıslara ceza bulunduğunu belediyelere cezanın bulunmadığını anlatan Yeşilboğaz " Türkiye’de birçok barınak içler acısı durumda. Her belediyenin veteriner gözetiminde, hayvanların aşı, tedavi, kısırlaştırma ve küpeleme gibi ihtiyaçlarının karşılanacağı, uluslararası standartlara uygun barınaklar oluşturması yasa gereğidir. Hayvanları vuran, öldüren, canlı canlı gömen, barınaklarda hayvanlara hukuka uygun yaşam standardı sağlamayan, dilekçeleri ve sözlü görüşmeleri dikkate almayan belediyeler de ceza kapsamına alınmalı. BM Hayvan Hakları Evrensel Bildirisi, taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerle bu alanda çalışma yapan örgütlerin talepleri doğrultusunda, yeni düzenlemeler yapılması şarttır. Hazırlanacak kanun tasarısı ve teklifinin, baroların, sivil toplum kuruluşlarının ve meslek örgütlerinin görüşleri alınarak, hayvanları gerçekten koruyacak şekilde yapılmasını talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Avukatlar sadece insan haklarının değil, bütün canlıların hak savunucusu olduğunu anlatan Yeşilboğaz şöyle devam etti: "Çünkü yaşama hakkı sadece insanlara ait değil, nefes alan her canlı yaşama ve korunma hakkına sahiptir. Mersin Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak, ilgili kurumlarla işbirliği içerisinde, sokak hayvanlarının iyi koşullarda yaşam hakkını sağlamak için çalışıyoruz. Barınaklarda tutulan hayvanların iyi koşullarda yaşatılması, sağlık, beslenme ve temizlik koşullarının hukuk kurallarına ve uluslararası standartlara uygun biçimde sağlanması için belirli periyotlarda barınakları ziyaret ediyoruz, hukukçu gözüyle gördüğümüz eksikliklerin tamamlanmasını talep ediyoruz. Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi uygulanmalı, hayvan hakları da, insan hakları gibi yasayla korunmalıdır. Hiçbir canlı alması gereken hizmetten, yardımdan, bakımdan muhtaç bırakılamaz, bırakılmamalı. İnsan olmanın ayrıcalığı ve üstünlüğü ile bizler, bakım ve şefkatine muhtaç hayvanlara hakkı olan hizmeti mutlaka vermeliyiz, yaşam haklarını korumalıyız. Bu bir insanlık görevidir. Dilsiz hayvanların sesi olmak, başta devlet olmak üzere, herkesin görevidir."

Basın toplantısına Hayvan Hakları Komisyonu üyeleri de katıldı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Laikliğe karşı olmak cumhuriyete ihanettir”
“Laikliğe karşı olmak cumhuriyete ihanettir”
Çiftepınar yollarına, bakım onarım
Çiftepınar yollarına, bakım onarım
denizli escort