Zam yağmurunu durdurun çağrısı!

Mersin Halkevleri üyeleri son günlerde elektriğe yapılan zamlar nedeniyle protesto eylemi gerçekleştirdi. Halkevi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında elektriğin temel insani bir hak olduğu ifade edilerek ticarileştirilmesinin büyük soygunlara yol açtığı kaydedildi. Açıklamada zamların maliyet zamları değil şirket kurtarma zammı olduğu bu nedenle geri alınması istendi.

Zam yağmurunu durdurun çağrısı!
Zam yağmurunu durdurun çağrısı!  admin
Bu içerik 479 kez okundu.

  Hasan KÜÇÜK

Son günlerde elektriğe yapılan zamlar Mersin'de Halkevleri üyeleri tarafından protesto edildi. Halkevleri binası önünde gerçekleştirilen eyleme Kamu Emekçileri Sendikaları ile HDP'de destek verdi. Zamlara tepkilerin yer aldığı çeşitli pankartların açıldığı etkinlikle Halkevleri üyesi Zarife Akbulut basın açıklaması yaptı.

"ZAM YAĞMURUNU DURDURUN HALKIN SIRTINDAN İNİN"

Zam yağmurunun devam ettiğini belirten Akbulut "Elektriğe 3 ay sonra ikinci kez yüzde 15 zam yapıldı, geçtiğimiz Temmuz'da da yüzde 15 yapılmıştı. Kışa girerken yoksul halkın temel ısınma aracı olan elektriğe üç ayda toplamda yüzde 32 zam yapması, AKP'nin krizi halkın sırtına yüklemekte ne kadar acımasız davrandığının göstergesidir. Dört kişilik bir ailenin asgari tüketimi olan 230 kWh elektriğe 4 ay önce 123 TL öderken bu aydan itibaren 163 TL ödeyeceğiz" dedi.

Bu zamların maliyet zamları değil, yağmacı sermayedarları kurtarma zamları olduğunu ifade eden Akbulut, "Yağmacı yandaş şirketleri kurtarmak için her ev ayda en az 40 TL/yılda 500 TL para ödemek zorunda bırakılıyor. Borçları yine kapanmazsa tekrar tekrar zam yapılacak" dedi.  

Türkiye’de 300’e yakın firmanın enerji alanında faaliyet gösterdiğini anlatan Akbulut, "Çoğunluğu da büyük holdinglerin bünyesinde yer alıyor. Bunların neredeyse yüzde 60-70’i AKP döneminde enerji işine girdi. Daha önce inşaatçılık, otelcilik, turizmcilik, şeker pancarı alımcısı olan şirketler AKP'nin teşviki ve desteğiyle enerji işine girdiler. Termik santral, hidroelektirk santral kurmak için dereleri kuruttular, havayı zehirlediler, doğayı talan ettiler, direnenleri bastırmaya çalıştılar. Yatırımları vergilerden, harçlardan muaf tutuldu, özel teşvikler ve destekler verildi, alım ve fiyat garantileri verildi. Bu kadar büyük avantaj ve büyük karları gören AKP'den torpilli birçok şirket büyük borçlarla enerji işine girdiler" şeklinde konuştu.  

"13 MİLYAR DOLAR BATIK"

Enerji şirketlerinin borcunun 0.5 milyar dolardan 14 yılda 47 milyar dolara fırladığını ve bunun 13 milyar dolarının da resmen batık olduğunu anlatan Akbulut, "İktidar bu borçları zamana yayarak halkın sırtına yüklemenin yollarını arıyor.  Birer kamu kuruluşu olan EÜAŞ ve BOTAŞ bu şirketlerden alacağını tahsil edemiyor, alacaklarına faiz uygulamak istediklerinde ise şirketlerin koruyucusu iktidar tarafından engelleniyorlar. Bildikleri tek çözüm şirketlerin borcunu zamlar yoluyla örgütsüz ve çaresiz olduğunu düşündükleri halkın sırtına yüklemek. Yağmacı-yandaş şirketlerin 13 milyarı batık toplam 47 milyar dolar borcu Türkiye'nin elinde patlamaya hazır saatli bombaya benziyor, iktidar bu bombayı halkın cebinde patlatmaya niyetlidir" ifadelerini kullandı.

"PEŞKEŞE SON VERİN"

Kamu kaynaklarının şirketlere peşkeş çekilmesine son verilmesini isteyen Akbulut şunları söyledi: "Enerji üretimi ve dağıtımı acilen kamulaştırılmalı ve asgari insani tüketim miktarı olan 230 kWh elektrik halka ücretsiz sağlanmalıdır. AKP'nin kurduğu rejimin duvarında "egemenlik kayıtsız şartsız sermayenindir" yazmaktadır. 17 yıllık AKP iktidarının ülkeyi getirdiği nokta asalaklara hizmet eden bir ekonomik sistemdir. Halkın birikimleri, emekleri, vergileri bu asalak sisteme peşkeş çekiliyor. Halkın ağır sömürü koşullarından kurtulmasının yolu şirket egemenliğine son verip halk egemenliğini kurmasıdır. Elektrik temel insani bir haktır, ticarileştirilmesi görüldüğü gibi büyük soygunlara yol açmaktadır. Bu nedenle elektrik kamu tarafından üretilmelidir, enerji üretimi ve dağıtımı acilen kamusallaştırılmalıdır. Bu zamlar maliyet zamları değil şirket kurtarma zammıdır derhal geri alınmalıdır!."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut Emniyet Müdürü görevine başladı
Mut Emniyet Müdürü görevine başladı
"Yaşa-Tır" Tarsus'a geliyor
denizli escort