Advert

Kalkan'dan haciz açıklaması

Mersin'de 2 yıl önce yönetimini kaybettiği Pazarcıları Odası'na icra göndererek demirbaş eşyalar ile cenaze ve makam aracına haciz koydurmakla suçlanan eski başkan Fuat Kalkan odaya haciz gönderilmesi ile kendisinin bir ilgisinin olmadığını söyledi. Kendi dönemlerinde çalışan 12 sigortalı çalışanın seçimden 1 ay sonra tazminatsız işten çıkartıldığını ifade eden Kalkan “Hepsi 6-7 yıldır pazarlarda görevli çalışan arkadaşlarımızdı. İşten çıkartılan arkadaşlarımız odayı mahkemeye verdiler. Arkadaşlarımızın hepsi tazminat davasını kazandı. Oda yaklaşık 850 bin lira tazminat ödemeye mahkum edildi. Tazminat kazanan arkadaşlarımız alacaklarını tahsil etmek için odaya gönderdi" şeklinde konuştu.

Kalkan'dan haciz açıklaması
Kalkan'dan haciz açıklaması admin
Bu içerik 707 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Mersin'de geçen hafta  1500 üyesi bulunan Pazarcılar Odası'nda haciz şoku yaşanmıştı. Demirbaşları ile cenaze ve makam aracı haczedilen odanın mevcut Başkanı Abdülhalim Batur, "Bu geçmiş dönemde 1 milyon 850 bin lira borç bırakan yönetimin yaptığı bir iş. 8 sene bu odanın personelliğini yapmış, maaşını almış, SSK'sı yatırılmış kişiler  odasını icraya vererek, odadaki eşyaları, makam arabasını, cenaze arabasını ekiple gelip burada icra yapıyorlar. Yazıklar olsun. O şahıslara yazıklar olsun" şeklinde konuşmuştu.

Eski Başkan Fuat Kalkan ise hakkındaki iddialara cevap vermek için eski yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Gazeteciler Cemiyeti'nde basın toplantısı düzenledi. 2010-2018 yılları arasında oda başkanlığı yaptığını  ifade eden Kalkan Ocak 2018’de yapılan Olağan Genel Kurul sonrası görevi Abdulhalim Batur’a devrettiğini söyledi. Kalkan, “Oda yönetimi haczin bizim yüzümüzden olduğunu öne sürüyor. Odayı 450 bin lira borç, 900 bin lira alacak ile devrettik. Odamız genel kurulda ibra edildi. Odanın toplam borcu şu an 1 milyon 850 bin lira. Bu 2 sene içerisinde yapılan bir borç. Odayı 21 personel ile devrettik. Personel sayısı 37’ye çıkartıldı. Personellerin 21 aydır SGK prim borçları yatırılmamış. Biz odayı devrettiğimizde 13 bin lira SGK prim borcu var iken şu an 500 bin liranın üzerinde SGK’ya borcu var. Ekstradan 200-300 bin lira üst kuruluşlara borçları var. Oda diye bir şey kalmadı. Odayı batırdılar, bitirdiler. Maaşlar da parça parça ödeniyor. Ben odayı 8 yıl yönettim. 8 yılda odayı kurumsal bir noktaya getirdim. 2 yılda kurumu bitirdiler. Odayı böyle yönetirseniz batırırsınız” şeklinde konuştu.

"ALNIMIZ AK BAŞIMIZ DİK"

Kendi dönemlerinde çalışan 12 sigortalı çalışanın seçimden 1 ay sonra tazminatsız olarak işten çıkartıldığını ifade eden Kalkan şunları söyledi:  “Hepsi 6-7 yıldır pazarlarda görevli olarak çalışan arkadaşlarımızdı. İşten çıkartılan arkadaşlarımız odayı mahkemeye verdiler. Arkadaşlarımızın hepsi tazminat davasını kazandı. Oda yaklaşık 850 bin lira tazminat ödemeye mahkum edildi. Tazminat kazanan arkadaşlarımız alacaklarını tahsil etmek için odaya gönderdi. Odaya haciz gönderilmesiyle alakalı hiçbir ilgim yok. Yaklaşık 6 ay önce odayı kötü yönettiğim ve evrakta sahtecilik yaptığım gerekçesiyle hakkımda suç duyurusunda bulundular. Savcılığın yaptığı incelemeler neticesinde temize çıktım. Savcılık takipsiz kararı verdi. Seçimde sonra denetmen getirdiler. Kendi ekibi odayı 2 ay boyunca denetledi. Yapılan bütün ödemelerin hukuki olduğunu belgelediler. Bizim anlımız ak, başımız dik. Mevcut yönetime muhalefet olmak gibi bir niyetim de yok. Odanın bu halde olması bizi üzüyor. Esnafı da odayı da yıpratıyor. İşten çıkartılan işçilerle bir görüşme dahi yapmadılar. Hakkımdaki iddialarla ilgili ben de suç duyurusunda bulunacağım. Odayı ne şekilde devrettiğimi resmi belgelerle mahkemeye sunacağım. Mevcut borç da gelen haciz de yeni yönetimden kaynaklı.”

İŞTEN ATILAN İŞÇİ: İCRAYI BİZ GÖNDERDİK

Daha öncesi yönetim döneminde kendisinin odada çalıştığını ve 80 bin TL tazminat kazandığını ifade eden Kamuran Demir ise haczi kendilerinin gönderdiğimi belirterek şunları söyledi: “8 yıldır pazarlarda görevli olarak çalışıyordum. Seçim oldu yeni yönetim bizi işten çıkardı. Biz de tazminat istedik ancak tazminat vermeyeceklerini söylediler. Biz de dava açtık ve davamızı kazandık. Tazminat davasını kazanmamıza rağmen paramızı yine vermediler. Biz de avukat aracılığıyla icra gönderdik. Biz hakkımız olanı istiyoruz.”

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
Mersingücü’nde Başkan Nas, güven tazeledi
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı
'İş hukukunda zorunlu arabuluculuk eğitimi' yapıldı