Advert

"Para Mersin’de kalmalı”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in Cuma günü yapılan Büyükşehir Belediye Meclisi'nden istediği 349 milyon 500 bin TL’lik borçlanma yetkisini almasının ardın borçlanma ile alınacak para ile öncelikle Mersin'deki esnafların alacaklarının ödenmesi istendi.

admin
Bu içerik 369 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan Belediye Meclisinin eylül ayı toplantısının ikinci birleşiminde komisyonlardan gelen 30, idareden gelen 4 ve gündem dışı 7 olmak üzere 41 madde görüşüldü.Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, mayıs ayından beri beklediği borçlanma yetkisini MHP'nin ret kararına rağmen aldı. Seçer'in borçlanma yetkisi alması Mersin'de uzun süredir belediyedeki alacaklarını alamadığı için sıkıntı yaşayan esnafları sevindirdi. Oylamada çekimser kalarak Seçer'e örtülü destek veren AK Parti grubu adına konuşan M. Mustafa Gültak, "Borçlanma ile alınacak para belediyemizden para bekleyen, Mersin’de yatırım yapmış orta ve küçük ölçekli esnafta kalmasını istiyoruz. Çünkü bundan dolayı mağdur olmuş, çeki-senedi dönmüş ve sıkıntıya girmiş birçok Mersin’de para kazanıp, o parayı Mersin’de harcayan esnafımız var" dedi.  Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Eylül Meclis toplantısının ikinci birleşimi Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. İlk olarak gündem dışı konuların gündeme alınmasının görüşüldüğü mecliste Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Stratejik Planlanın hazırlanmasında önem arz eden Teşkilat Şeması değişikliği konusu, değiştirilen ve yeni oluşturulan birimlerle ilgili bütçe aktarımının yapılması ile ilgili gündem dışı teklif görüşüldüğü sırada MHP'li Mehmet Topkara ile Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer arasında tartışma yaşandı.Burada söz alan Topkara, "Bu konu plan bütçe komisyonunda görüşüldü. Komisyon partilere görüş sordu. Bu konunun daha detaylı görüşülmesi ve incelenmesi için görüş beyan edildi. İleri bir tarihte bu konunun getirilmesi görüşüldü. Bu konuda bize bilgi verilmedi. Bu konular oldu bittiye geliyor. Şekil olarak ta oldu bittiye geliyor. Biz onun için MHP olarak gelecek ay görüşülmesi için görüş bildirdik. Böyle bir komisyon kararı yok. Bu konu böyle gelecekse bu konu ile ilgili olağanüstü toplantı yapılsın" dedi.

Seçer ise "Bu teşkilat şeması. Bir eleştiriye katılıyorum ama 'oldu bittiye getiriliyor' bunu reddederim. Yöntem hatası olabilir. Biz oldu bittiye getirmedik. Grup sözcüleri ile burada yaptığımız konuşmaya göre ben bunu getirdim. Re'sen sizden sizden bağımsız bir işlem yapmıyorum. Bunu sözcünüzden rica ettim. Bir stratejik plan hazırlıyoruz. Bu önemli."

diyerek gündeme alınmasını istedi. Topkara'nın itirazlarının sürmesi ve diğer meclis üyelerinin bu sorunun verilecek arada çözülebileceğini söylemesi üzerine meclise 5 dakika ara verildi. Verilen aranın ardından yapılan oylamada maddenin gündeme alınması kabul edildi.  Daha sonra ise komisyonlardan gelen konular kabul edildi.

Kabul edilen bazı maddeler şöyle:

Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) projesi kapsamında Valilik, Emniyet Müdürlüğü ve Resmi Kurumlar ile Büyükşehir Belediyesi Başkanlığımız arasında yapılması planlanan protokolün imzalanması için Büyükşehir Belediyesi Başkanı Vahap Şeçer’e yetki verilmesi, EDS sisteminin kurulması ve 10 yıl süreye kadar işletilmesi işi ihalesini yapmak üzere Belediye Encümeni’ne yetki verilmesi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu ve Ulaşım Komisyonu’nun olumlu kararı kabul edildi.

Akdeniz Kentler Birliği’ne (MedCities) üye olunması ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu ve Yurt Dışı İlişkiler Komisyonu’na müştereken havale edilen ve olumlu görüş verilen teklifi mecliste kabul etti. Aksa Çukurova Doğal Gaz Dağıtım A.Ş.’nin Olağan Genel Kurulunda Sermaye Artırımı ile ilgili alınan karar doğrultusunda, Belediyemiz hissesi oranında  Sermaye İştirak Taahhütnamesi verilmesi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı’na yetki verilmesi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen konuya ilişkin olumlu kararı mecliste de kabul edildi.

Mut Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Kurucular Kuruluna Mersin Büyükşehir Belediyesinin de katılması ve bu hususta Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanına yetki verilmesi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu’nun kararı kabul edildi.

“3. Tarsus Gastronomi Günleri” kapsamında kentimizde bulunacak yurt içinden ve yurt dışından alanında isim yapmış ulusal gazetelerin yemek yazarları, televizyon yapımcıları, şefler ve akademisyenlerin ağırlanması, iaşe, ibate ve organizasyona ait tüm giderlerin ilgili bütçe tertibinden karşılanması için Mersin Büyükşehir Belediye Başkanına yetki verilmesi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan gelen karar kabul edildi.

NARENCİYE FESTİVALİNE 400 BİN TL DESTEK

Mersin Valiliği’nin himayesinde 1-2-3 Kasım 2019 tarihinde düzenlenmesi planlanan 7. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali’ne 400 bin TL destek verilmesi ile ilgili  Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen konu oylandı. Tarsus İlçesi, Dedeler Mahallesi Zeytin, Yaprak ve Salamura İşletme Tesisi Projesi kapsamında kurulan, mülkiyeti Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan tesisi işleten S.S. Tarsus Eshab-ı Kehf Tarımsal Kalkınma Kooperatifine ortak olunması ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu, Tarım ve Hayvancılık Komisyonu ve MBB’nin Ortak Olduğu Şirketlerin Hesaplarını İnceleme Komisyonu’nda kabul edilen madde oylandı.

Ulusal ve Uluslararası spor hizmet ve faaliyetlerinde üstün başarı gösteren veya  derece alan ve belediye sınırları dahilinde ikamet eden sporcu ve antrenörlere ödül verilmesi ve ilimizde faaliyette bulunan amatör spor kulüplerine ayni ve nakdi yardım yapılması ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen konu görüşülerek oylandı.

Silifke İlçesi, Hacıishaklı Mahallesi 1272 parsel numaralı taşınmazın 130,00 metrekarelik kısmının ‘paket terfi merkezi’ olarak kullanılmak üzere MESKİ Genel Müdürlüğü adına tahsis edilmesi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen konunu görüşülerek oylandı.

Aydıncık Belediyesi tarafından 14-15 Eylül 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan VII. Uluslararası Kültür Turizm ve Tarım Festival giderleri için maddi destek talebi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen konu görüşülerek oylandı.

KADIN KONUKEVİNDE KALAN KADIN VE ÇOCUKLARA HARÇLIK VERİLECEK

Büyükşehir Belediyesi Kadın Konukevi hizmetinden yararlanan kadınlara ve beraberindeki çocuklara harçlık verilmesi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu ile Kadın ve Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’na müştereken havale edilen konu görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.

EN ÖNEMLİ MADDE BORÇLANMA KABUL EDİLDİ

Büyükşehir Belediyesi Stratejik Planı çerçevesinde Mersin'in ihtiyaç duyduğu yatırımlar ve borçların ödenmesi için Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen ve Başkan Seçer’e, İller Bankası veya ticari bankalardan 349 milyon 500 bin TL’ye kadar kredi kullanma yetkisi verilmesine ilişkin teklif görüşüldü. Oylama öncesi söz alan MHP Grup Başkanı Mammut Tat, konunun mecliste birkaç kez gündeme geldiğini, MHP grubunun da böyle bir kredi kullanma ihtiyacının bu aşamada uygun olmadığını söylediklerini belirtti.

Tat, “Gerekçelerimizi de tane tane söylemiştik. Yine aynı şekilde belediyenin ciddi bir borca girmiş haliyle yeniden bir borçlanmanın uygun olmayacağı düşüncemizi devam ettiriyoruz. Bu süreçte değişen bir şey olmadığı için biz Milliyetçi Hareket Partisi grubu olarak böyle bir borçlanmanın tekrar belediyemize ağır bir yük getireceğini ve bir yandan tasarrufa başlamışken bu tasarrufun devam etmesi, kaynakların daha dahili kullanılması, önümüzdeki süreçte de böyle bir borçlanmayı yapacaksak Mersin’i etkileyecek önemli yatırımlarla ilgili adres belirterek borçlanmanın olması noktasında hala görüşümüzü ifade ediyoruz. Bu düşüncelerle bugünkü borçlanma yetkisiyle ilgili konuya ret veriyoruz” dedi.

“BU PARA MUTLAKA ESNAFA ÖDENMELİ”

AK Parti Grup Başkanı Muhammet Mustafa Gültak ise borçlanma yetkisi alınırsa bunun esnafın alacaklarına ödenmesi şartını yineleyerek “Borçlanma alındığı takdirde biz bu borçlanmanın belediyemizden para bekleyen, Mersin’de yatırım yapmış orta ve küçük ölçekli esnafta kalmasını istiyoruz. Çünkü bundan dolayı mağdur olmuş, çeki-senedi dönmüş ve sıkıntıya girmiş birçok Mersin’de para kazanıp, o parayı Mersin’de harcayan esnafımız var.Mutlaka bu para Mersin’de kalmalı” diye konuştu.

Bütün belediyelerin borçlanma yetkisi istediklerine dikkat çeken Gültak, “Hepimiz istiyoruz. Bu yetki geldiği zaman daha öncesinden toplantılar yapılarak ve gerçekten şehrimizin kangren haline gelmiş konularını çözecek projelerle birlikte borçlanma gelirse daha hayırlı olacağını düşünüyorum. Ayrıca, borçlanmadan, tasarrufa giderek, ki gidiyorsunuz, daha da tasarrufa giderek, bazı konuları öncelikli duruma getirerek mümkün mertebe borçlanmadan bu işi götürelim. Ben borçlandım 15 milyon ama daha para çekmedim, çünkü tasarrufa gittim, kendimi sıkıyorum, ona göre tedbirler alıyorum. Borçlanmadan da bazı şeyler oluyor” ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanı Abdullah Özyiğit de tüm iyi dileklere teşekkür ederek, alınacak borcun önceden yapılmış işlerin borçlarını kapatmak üzere kullanılacağının altını çizdi.

BORÇLARIMIZDAKİ AZALMA 109 MİLYON LİRA”

Grup başkanlarının ardından konuşan Başkan Seçer, 5 ayı geride bıraktıklarını, daha önce de borçlanma yetkisi talebini meclisten istediklerini ama bazı gelişmeler sonucu oylayacakları oturumda geri çekmek zorunda kaldıklarını söyledi. Bu talebi bugün tekrar gündeme aldıklarını belirten Seçer, “Biz yönetime geldiğimiz günden bugüne kadar 375 milyon lira geriden gelen borçları ödedik. 1 Nisan’da devraldığımız borç ile 1 Eylül arasındaki borçlarımızda azalma 109 milyon lira. 375 milyon borç ödedik, yeni borçlar tahakkuk etti ama kümülatif baktığınızda 109 milyon lira düşmüş. Aradaki yaklaşık 200 milyon liralık fark, yine geriden gelen ama 1 Nisan’da biz yönetime geldiğimizde tahakkuk etmeyen borçlardan oluşuyor” dedi.

Geçen yılın aynı dönemine göre dört aylık süre içerisinde harcamalarında yaklaşık olarak 100 milyon lira civarında düşüş olduğunu vurgulayan Seçer, “Bütçe açığı yüzde 18 civarına kadar indirilmiş. Bunun temel sebebi; birincisi israfı önlememiz. Bu çok önemli, gereksiz yatırımlar, gereksiz harcamalar, bazı konularda tasarrufa gitmek. Bir taraftan israfı önlüyorsunuz, bir taraftan da tasarruf yapıyorsunuz. Örneğin gelir gelmez kiraladığımız yaklaşık 200 aracı iade ettik. Akaryakıtta tasarruf ettik. Daha birçok alanda tasarruf yapmışız. 6 aylık karnemizi ekim ayı başında açıklayacağız. Sizlerin hassasiyetini ben de taşıyorum. Vatandaşımızın bir kuruşunu heba etmek istemiyoruz. Mümkün olduğunca bu konuda dikkatli davranıyoruz. Başarılı olduğumuz alanlar var, henüz başarılı olamadığımız alanlar var, yanlış, eksik yaptıklarımız var. bunlar tamamlanır ve düzeltilir, yeter ki iyi niyetli bir yaklaşım olsun. Lütfen bu konuda da kimsenin endişesi olmasın” şeklinde konuştu.

“HEPİNİZİ DESTEĞİNİ İSTİYORUM”

Bu ay zorunlu ödemelerin dışında geriden gelen en eski borçları ödediklerini kaydeden Seçer, şöyle devam etti: “Daha 10’uncu ay, 11’inci ay borçlarını ödüyoruz. Bu ay 30 milyon lira borç ödedik. Piyasaya sürülen para. Geçtiğimiz ay 27 milyon lira ödedik. Akaryakıtı, banka taksitlerini, temlikleri de katarsanız toplamda bu 100-110 milyon lirayı buluyor. Bunu da herhangi bir nakdi borçlanma yapmadan gerçekleştirdik. Bu borçlanma yetkisini sizden isteyeceğiz. Sonuç ne çıkarsa çıksın saygıyla karşılarım. Mevcut şartlarda Mersin’i idare etmek için elimden geleni değil, gereğini yapacağım. Bana borçlanma verirseniz tabi ki hizmetlerimizi de daha rahat yapacağız. Belediyemizin rahat olması demek; maddi açıdan sıkıntılarını gidermesi, alete, ekipmana, malzemeye daha süratle ulaşması demek. Bu da ilçelere de yansıyacak hizmet demek. Hepinizin desteğini istiyorum. Bu borçlanmanın oy çokluğuyla değil, oy birliğiyle geçmesi çok daha iyi anlam taşır. Hem kente iyi bir yansıma olur hem moral motivasyonunuz artar hem de uzlaşma kültürü açısından önemli bir örnek teşkil etmiş olur. Memleketin gerginliğe, gereksiz siyasete ihtiyacı yok. Ben sizlerin desteğini istiyorum. Bu konuda bana vereceğiniz destek, bundan sonraki süreçte Mersin halkına hizmet olarak gelecektir. Takdir sizin.”

Konuşmaların ardından komisyon raporu meclis üyelerinin oylarına sunuldu. AK Parti grubu oy kullanmayarak Seçer’e destek verirken, borçlanma yetkisi MHP’li meclis üyelerinin 29 oyuna karşılık, CHP’nin, HDP'nin ve İYİ Parti'nin 30 oyu ile oy çokluğuyla kabul edildi.

EĞİTİM YARDIMI 1350 TL'YE Mİ ÇIKIYOR?

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in üniversite kazanan öğrencilere vereceğini belirttiği, Pazartesi günkü ilk oturumdada kabul edilerek komisyona havale edilen

1200 TL'lik eğitim yardımı mecliste gündeme getirilmemesi dikkat çekti. Konu ile ilgili söz alan MHP'li meclis üyesi Mehmet Topkara; "Bugün öğrenci yardımı ile ilgili konu gündeme gelmedi. Daha önce 1000 liradan 1200 liraya çıkardık diye söylemiştiniz. Komisyon 1350 TL diye karar almış. Ama bu konu bugün gündeme gelmedi. Öğrencilerde bu haberi bekliyor" dedi.Seçer ise bu konu ile ilgili bir açıklama yapmadı. Konunun yapılacak olağanüstü meclis toplantısında veya Ekim ayında yapılacak meclis toplantısında gündeme gelmesi bekleniyor.

İmar değişikliği ile ilgili komisyon raporlarının oylanmasının ardından idareden gelen teklifler görüşüldü. Öte yandan oturumun başında gündeme alınıp alınmaması nedeniyle tartışmaya neden olan Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Stratejik Planlanın hazırlanmasında önem arz eden Teşkilat Şeması değişikliği konusu, değiştirilen ve yeni oluşturulan birimlerle ilgili bütçe aktarımının yapılması ile ilgili teklif tekrar değerlendirilmesi amacıyla komisyona gönderildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Laikliğe karşı olmak cumhuriyete ihanettir”
“Laikliğe karşı olmak cumhuriyete ihanettir”
Çiftepınar yollarına, bakım onarım
Çiftepınar yollarına, bakım onarım
denizli escort