Akdeniz Belediyesi'nde grev oylaması yapılacak

Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde sonuç alınamayan AKP’li Akdeniz Belediyesi’nde 17 Eylül'de grev oylaması yapılacak. DİSK Genel-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, Toplu İş Görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle "Genel merkezimizin kararı ile yasal prosedür gereği grev oylaması yapılması için işçilerden yeterli 160 imzayı topladık ve İŞKUR’a verdik. İmzaları İŞKUR’a vermemizin ardından, İŞKUR 17 Eylül saat 08.30-09.30 arası grev oylaması yapılacağını hem bize hem de belediyeye bildirdi" dedi.

Akdeniz Belediyesi'nde grev oylaması yapılacak
Akdeniz Belediyesi'nde grev oylaması yapılacak admin
Bu içerik 259 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

31 Mart yerel seçimlerde başkanlığa seçilen AKP'li M. Mustafa Gültak’ın yönettiği Akdeniz Belediyesi’nde işçi krizi devam ediyor. Daha önce işçilere sendikalarını değiştirmesi yönünde baskı yapıldığı iddia edilen belediyede bu defa grev oylaması yapılacağı bildirildi.

Konuyla ilgili DİSK Genel-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy şube binasında bir basın açıklaması düzenledi.  Göksoy, "Bundan 2 ay önce burada basın açıklaması yapmıştık ve yaptığımız bu basın açıklamasında Akdeniz Belediyesi’nde DİSK Genel-İş Sendikası işçilerine yönelik bir baskının olduğunu söylemiştik. İşçilere başkanın adı kullanılarak başkan yardımcıları tarafından sendika değiştirmesi yönünde baskı yapıldığını açıklamıştık. CHP’li ve HDP’li meclis üyeleri tarafından konu belediye meclisine taşınmasının ardından Başkan Mustafa Gültak, ‘işçilere baskı yapanı işten atarım’ demişti. Fakat geldiğimiz noktada söylemle pratik uyuşmuyor" dedi.

OYLAMA 17 EYLÜL'DE

Belediyede bütün baskılara ve istifa ettirmelere rağmen yetkilerinin devam ettiğini anlatan Göksoy,  "Toplu sözleşme görüşmelerinde belediye yetkilileriyle görüşmediğimiz için arabulucuya gidildi. Fakat arabulucuda da anlaşma sağlanamadı. Bu yüzden genel merkezimizin kararı ile yasal prosedür gereği grev oylaması yapılması için işçilerden yeterli 160 imzayı topladık ve İŞKUR’a verdik. İmzaları İŞKUR’a vermemizin ardından, İŞKUR 17 Eylül saat 08.30-09.30 arası grev oylaması yapılacağını hem bize hem de belediyeye bildirdi" ifadelerini kullandı.

Toplanan imzaların İŞKUR’da gizli kalması gerekirken imza atan işçi arkadaşlarının isimlerinin belediye yönetiminin önünde olduğunu vurgulayan Göksoy şöyle devam etti: "Belediye yönetimi işçilere baskı kurarak imzalarını geri çekmeleri ve yeniden imza atmaları isteniyor. Bu imzalar Akdeniz Belediyesi yönetiminin eline nasıl geçti? Bu imzalar belediye yönetimine gitse bile işçiler beyanda bulunmuşlar ve grev oylaması ile ilgili bir karar alınacak. Grev kararı ise İŞKUR’un oylaması sonucu ortay çıkacak. Burada amaç DİSK’i belediyede yetkisiz kılmak."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Laikliğe karşı olmak cumhuriyete ihanettir”
“Laikliğe karşı olmak cumhuriyete ihanettir”
Çiftepınar yollarına, bakım onarım
Çiftepınar yollarına, bakım onarım
denizli escort