Advert

Narenciye festivalinde gözler yine Mersin'de olacak

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Bu yıl 1-2-3 Kasım 2019 tarihlerinde yedincisini gerçekleştirecekleri Mersin Narenciye Festivali ile tüm kamuoyunun dikkatini bir kez daha narenciyeye ve Mersin'e çekmeyi hedeflediklerini belirtti.

Narenciye festivalinde gözler yine Mersin'de olacak
Narenciye festivalinde gözler yine Mersin'de olacak admin
Bu içerik 280 kez okundu.

Esra Şasi Yağmur

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Mersin tarımının ana omurgasının narenciye olduğunu belirterek "Türkiye’nin narenciye üretiminin yüzde 25’ini ve ihracatının yüzde 37’sini Mersin gerçekleştirmektedir. Kentimizin tüm ihracat gelirinin yüzde 20'si yine narenciyeden gelmektedir. Yani, narenciye Mersin tarımının ana omurgasını oluşturmaktadır" dedi.

Bu nedenle öncelikli amaçlarından birinin festival vesilesi ile kent açısından büyük önem arz eden narenciyeyi gündeme taşımak ve “Mersin Narenciyenin Başkentidir” algısını daha da güçlendirmek olduğunu vurgulayan Özdemir, "Beslenme kültürümüzün vazgeçilmez ürünleri arasında yer alan narenciyenin sağlıklı yaşam açısından faydaları da gerçekleştirilen birçok bilimsel çalışma ile ortaya konulmuştur. Bu nedenle, narenciye tüketimini artırmanın yollarını aramak zorundayız. Mersin Narenciye Festivali'nin bir diğer amacı da narenciyenin özellikle sağlık açısından çok yönlü faydalarının vurgulanarak başta genç nesiller olmak üzere tüketiminin özendirilmesi ve artırılmasıdır" şeklinde konuştu.

500 BİN ADET NARENCİYE SÜSLEME ARACI OLARAK KULLANILDI

Mersin Narenciye Festivali meyve ile süsleme yapma konusunda ülkenin ilk ve en büyük festivali olduğunu vurgulayan Özdemir "On bin saati aşan işgücünün harcandığı ve 500 bin adet narenciyenin süsleme aracı olarak kullanıldığı Türkiye'nin tek festivalidir. 2018 yılında festivalimiz üç yüz bin ziyaretçi ağırladı. Sadece narenciye ürünleri kullanılarak yapılan süslemeler ve mobil figürler, yerli ve yabancı gösteri grupları, açılan stantlar ve yapılan ikramlar, mağazalarımız ve esnafımız tarafından düzenlenen festivalimize özgü indirim haftası, narenciye temalı defile, ödüllü yarışmalar, narenciye lezzetleri ile hazırlanan Gastro-Show gibi etkinliklerimiz yoğun ilgi gördü. Bu yıl ise mevcut etkinliklerin içeriklerini daha da zenginleştirmek ve yeni etkinlikler ile festivalimizin yelpazesini genişletmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Böylece, Mersin'in tüm değerlerinin hem kent hem de ülke genelinde anlatılmasını ve kentimizin tanıtımına katkı sağlanmasını hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

"GÖRÜŞLERE AÇIĞIZ"

Türkiye’nin önde gelen narenciye bölgesi ve Akdeniz'in incisi Mersin'de 1-2-3 Kasım tarihlerinde sarı, turuncu ve yeşilin tüm tonlarına ev sahipliği yapacak görsel bir şölen sunması için hazırlık çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini anlatan Özdemir şöyle devam etti: "Şehrin festivale olan katkısı ve yediden yetmişe tüm Mersin'lilerin önceki yıllarda olduğu gibi Narenciye Festivalini sahiplenmesi çok önemli. Kentimizin tüm dinamikleri el ele vererek önümüzdeki hazırlık sürecini çok iyi değerlendirmeliyiz. Festivalimizin çıtasını yükseltecek her görüşe kapımız sonuna kadar açıktır. Mersin için ben de varım, festival için benim de bir fikrim var diyen herkes icra kurulunda yer alabilir."

Mersin Narenciye Festivali'nin hedefleri hakkında da bilgi veren Özdemir şunları söyledi: Kent tarımının can damarı olan ve Mersin ihracatına önemli katkı sunan narenciyeye tüm kamuoyunun dikkatinin çekilmesi. "Narenciye'nin Başkenti Mersin" algısının güçlendirilmesi. Mersin'in tüm değerlerinin hem kent hem de ülke genelinde anlatılması. Kentimizin tanıtımına katkı sağlanması. Mersin'in tüm dinamikleri el ele vererek birlik ve beraberliğimizin kuvvetlendirilmesi. Narenciyenin sağlık açısından öneminin vurgulanması ve arz fazlası bulunan bu ürünlerin başta genç nesiller olmak üzere tüketiminin özendirilmesi. Festival süresi boyunca kent ekonomisine katkı sağlanması. Kentimize festival bilincinin aşılanması ve geleneksel bir ürün festivali oluşturulması. Mersin'lilik bilincinin daha da güçlendirilmesi. Kentin turizm potansiyelinin canlandırılmasına destek olunması.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Laikliğe karşı olmak cumhuriyete ihanettir”
“Laikliğe karşı olmak cumhuriyete ihanettir”
Çiftepınar yollarına, bakım onarım
Çiftepınar yollarına, bakım onarım
denizli escort