Advert

Müdüre şiddete sendikalardan ortak tepki!

Endişeliyiz! Mersin'de Müfide İlhan İlkokulu birinci sınıfta okuyan çocuğunun sınıfının değiştirilmediği gerekçesiyle bir veli tarafından okul müdürünün kapısının kırılması ve okul müdürünü yönelik sözlü şiddet sendikalar tarafından protesto edildi. Müfide İlhan İlkokulu önünde gerçekleştirilen eyleme şiddete uğrayan okul müdürü Halil Sarı'nın yanısıra öğrenciler ve velilerde katıldı. Eğitim Bir Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen ve Eğitim İş sendikası yöneticileri tarafından Sarı'ya yönelik şiddet protesto edildi.Çeşitli pankartların açıldığı eylemde şiddet karşıtı sloganlar atıldı. Eğitimciler şiddet olaylarına karşı endişeli olduklarını dile getirdi.

Müdüre şiddete sendikalardan ortak tepki!
Müdüre şiddete sendikalardan ortak tepki! admin
Bu içerik 559 kez okundu.

 Hasan KÜÇÜK  

Mersin'de önceki gün bir veli çocuğunun sınıf değişikliği talebini yerine getirmediği gerekçesiyle Müfide İlhan İlkokulu'na gelerek okul müdürünün kapısını kırarak odasını basmıştı.

Okulun giriş kapısını da tekmeleyip, yumruklayan veli, çocuğunu sınıftan alıp, müdürünü tehdit ederek okuldan ayrılmıştı. Okul müdürü Halil Sarı ise polis çağırarak, veliden şikayetçi olmuştu.

Mersin'deki eğitim sendikaları okul müdürüne yönelik bu olayı Müfide İlhan İlkokulu önünde düzenledikleri basın açıklaması ile protesto etti.

Çocuklarda açtıkları pankartlarla okulda şiddet istemediklerini dile getirdi.

ÇELİK: EĞİTİMCİLERİ ZORA SOKAN UYGULAMALARDAN VAZGEÇİN

Okul Müdürü Halil Sarı'nında katıldığı basın açıklamasında konuşan Eğitim Bir Sen Mersin Şube Başkanı Abdulla Çelik, gidişatın kendilerini  endişelendirdiğini ifade ederek "Bu saldırganlara karşı toplum olarak da, bakanlık olarak da acilen önlem alınmalıdır. Şiddetin egemen ve baskın olduğu yerde sağlıklı ve verimli bir eğitim ortamından bahsetmemiz imkânsızdır. Çünkü eğitimcilere yapılan saldırı topluma ve toplumun geleceğine yapılmış bir saldırıdır. Hemen her yıl okulların açılmasıyla başlayan şiddet haberlerinin neredeyse günlük hayatın parçası haline gelmiş olması ve sıradanlaşması maalesef acı bir realite olarak bizi

endişelendirmektedir. Şiddetin fiziki ve psikolojik hasarı sadece maruz kalan eğitimcinin hayatını etkilemekle sınırlı kalmamakta, başta ailelerine ve öğrencilere olumsuz yansımalarıyla eğitim düzenini olumsuz etkilemektedir" şeklinde konuştu.

Eğitimcileri hedef alan ve hazin sonuçlara yol açan şiddet sarmalının her bakımdan üzücü olduğu kadar düşündürücü olduğunu vurgulayan Çelik

" Eğitimcilere yönelik her saldırı, aklımızı körleştirmekte, ruhumuzu karartmakta, benliğimizi esir almakta, irfanımızı yok etmektedir. Bu sebeple, cehalete dayanan şiddeti veya şiddete dayanan cehaleti bir an evvel ortadan kaldırmalıyız" dedi.

MEB'in eğitim çalışanlarını zora sokan, mağdur eden uygulamalardan bir an önce vazgeçmesini isteyen Çelik "onları en etkili ve güven verici tarzda korumalıdır. Bu önlemleri almak için yoksa başka darpların, ölümlerin olması mı beklenmektedir? Harekete geçmek için daha kaç eğitimcimizin saldırıya uğraması gerekir?

Millî Eğitim Bakanlığı bu tür olaylarda sessiz kalmamalı, personeline sahip çıkmalı, gerekli açıklamaları yapmalı, gerekli adımları atacak iradeyi ortaya koymalıdır" ifadelerini kullandı.

ERCAN: KIRILAN KAPI TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN KAPISIDIR

Türk Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Metin Ercan ise son yıllarda Öğretmene yönelik şiddet vakaları artık sıradanlaşarak üçüncü sayfa haberleri arasına girdiğini söyledi.

Öğretmenlerin motivasyonuna, itibarına, sıhhatine ve hatta canına kast eden şiddet vakalarının eğitim hayatının en hayati problemlerinden birisi haline geldiğini anlatan Ercan," Bu üzücü olayların sonuncusu da önceki gün Müfide İlhan İlkokulumuzda yaşanmıştır. Okullar açılıp sınıflar belli olduktan sonra bir öğrenci velisi çocuğuyla ilgili okul müdürümüzden sınıf değişikliği talep etmiş okul müdürü de mümkün olmayacağını akademik açıdan sıkıntı olacağını uygun bir dille söylemiş olmasına rağmen veli bu talebinde ısrarcı olmuştur. Geçen günde çocuğunun bahçede oynarken düşüp çenesinin açılmasını bahane ederek okulda terör estirmiş, okul müdürünün kapısını tekmeleyip kırarak girmiş ve okul müdürünü tehdit etmiştir. Tekmelenen kapı Halil Sarı’nın kapısı değil Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kapısıdır.  Halil Sarı’da eğitim çalışanları da yalnız değildir. Avukatlarımızla beraber hukuksal süreçte kayıtsız şartsız okul müdürümüzün yanında olacağız" şeklinde konuştu.

Ercan, "Öğretmene uygulanan şiddet olayları vuku bulduğunda, sorumluluk makamlarını işgal edenlerin de kınama mesajlarını tabii ki olumlu buluyoruz. Ancak, yetki sahibi olanların, sadece kınamakla yetinmesini bir zafiyet olarak gördüğümüzü ve kendilerinden daha somut adımlar atmalarını da beklediğimizin bilinmesini istiyoruz" diye konuştu.

EĞİTİM SEN: SORUNLAR ÇÖZÜME KAVUŞMADI

Eğitim Sen Mersin Şube Sekreteri İsmail Usluoğlu ise "İstiyoruz ki sadece şiddet meselesi için değil yıllardır çözüm bekleyen eğitimin sorunları ile ilgili bir araya gelelim. Bu şiddetin kaynağı nedir?.Burada Milli Eğitim Bakanlığının sorumluluğu yok mudur? Daha dün kamu emekçilerine yönelik bir toplu sözleşme gerçekleşti. Adı toplu sözleşme. Ama ne yazık ki öğretmenlerimize, kamu emekçilerimize, memur hizmetlilerimize yönelik hiç sorun bu toplu iş sözleşmelerinde çözüme kavuşmamıştır. Öğretmene yönelik şiddet meselesi burada ele alınamamıştır. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı bu konuları konuşmaktan kaçınmıştır. Biz Eğitim Sen olarak akran şiddetine, öğretmenin öğrenciye, velilerin yada öğrencilerin öğretmenlerimize yönelik şiddetine kısacası her türlü şiddete karşıyız. Ama bunun için Milli Eğitim Bakanlığına büyük sorumluluk düşmektedir" ifadelerini kullandı.

BOYAR: RAHAT DEĞİLİZ

Eğitim İş Mersin Şube Başkanı Hakan Boyar ile burada yine bir şiddet olayı ile karşı karşıya olduklarını belirterek şunları söyledi: "Müfide İlhan İlkokulu Müdürü Halil Sarı'ya uygulanan şiddeti kınamak ve yanında olduğumuzu göstermek için buradayız. Biz çocuklarımıza sevgiyi öğretiyoruz. Biz çocuklarımıza şiddeti öğretmiyoruz. Ama gelin görün ki Milli Eğitim'de eğitimcilerin yaşadığı en büyük sıkıntı öğrencilerimize hiçbir şekilde eğitim verme noktasında rahat değiliz. Ya şiddet olayları ile ya psikolojik şiddet olayları ile yada açılan soruşturmalarla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Biz öğrencilerimizle bizi rahat bırakmanızı talep ediyoruz. Çocuklarımıza barışı, sevgiyi kardeşliği öğretmeye devam edeceğiz. Halil Sarı'ya uygulanan şiddet olayı düşündürücüdür. Bir okul müdürü çocuğunun sınıfı değiştirilmedi diye şiddeti uğruyor. Biz buradayız. Milli Eğitim Bakanlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri nerede?

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Seçer orkestra yönetti
Başkan Seçer orkestra yönetti
Toroslar, Ata'sını dualarla andı
Toroslar, Ata'sını dualarla andı